Как Рупърт Мърдок превъзпита американските медии
В момента, в който 92-годишният милиардер се оттегля от поста председател на своята империя, ще видим как той промени пейзажа във вестниците, телевизията, киното и политиката – и как ще се води борбата за наследството му.
“Мога да мисля за по-важни неща от това да бъда обичан от всички”, казва тогава 58-годишният Рупърт Мърдок пред Forbes за подхода си към бизнеса през 1989 г. И през трите десетилетия преди това – и трите след това – той спазва тази етика с непоколебима жестокост.
Сега, на 92 гoдини, Мърдок обяви, че се оттегля от медийната империя, която е изградил от самотен австралийски вестник, наследен на 21 г., и че 52-годишният му син Лахлан ще наследи медийния трон на Fox. Лахлан Мърдок поема наследство, изградено от мощни световни марки – включително Fox News, Sky Television, The Wall Street Journal, The Times of London и New York Post – купени, заменени или продадени по време на 70 години сключване на глобални сделки.
През 2019 г. Мърдок намали някои от тези ценни медийни активи, като продаде развлекателните си притежания, включително 20th Century Fox (ребрандирана за новия век) на Walt Disney Co. за 71,3 млрд. долара. Този ход може и да сви царството му, но не намали обема му.
Последните няколко години бяха изпълнени със скандали с Fox – компанията беше в новините, колкото и да задаваше консервативния дневен ред на новините. След оставката през 2016 г. на Роджър Ейлс, архитекта на Fox News, империята на Мърдок преживя загубата на някои от най-значимите си таланти, включително Бил О’Райли през 2017 г. и изгонването на Тъкър Карлсън по-рано тази година, след като Fox уреди дело за клевета с Dominion Voting Systems за зашеметяващите 787 млн. долара.
Големият въпрос за Лахлан Мърдок сега е като забавно огледало на сериала “Наследници”, който отчасти се основаваше на семейство Мърдок. Дали най-близките му братя и сестри – 55-годишната Елизабет Мърдок и 50-годишният Джеймс – ще се борят с него за контрола над империята или ще го принудят да я продаде? Рупърт Мърдок притежават акции в двете основни части на империята – Fox Corporation и News Corp. на обща стойност 5 млрд. долара, част от състояние, което Forbes оценява на 17,5 млрд. долара. Богатство от такъв мащаб едва ли е било гарантирано, като се има предвид склонността на Рупърт Мърдок към сключване на сделки и неудържимия му апетит за придобивания. “Разбира се, може да се твърди, че сме се захванали с твърде много нови операции”, казва Мърдок пред Forbes през 1998 г. “Понякога трябва да платиш висока цена за възможностите.” По онова време той се бори да превърне в печалба сателитната телевизия StarTV в Индия, като е платил висока цена за актив, който е бил преследван и от основните му съперници по онова време – Disney и Time Warner, без да е разгледал счетоводните документи. Десетилетие по-рано, когато плати 3 млрд. долара за закупуването на TV Guide, Daily Racing Form, Seventeen и други списания, Мърдок получи суров урок за управлението на умиращи медийни имоти.
Факторът Рупърт
Кратка история на кариерата на Рупърт Мърдок
- 1952 г. – На 21 години поема контрола над австралийския вестник The News, след като баща му умира.
- 1973 г. – навлиза на медийния пазар в САЩ със закупуването на два вестника: San Antonio Express и San Antonio News.
- 1974 г. – Основава таблоидното списание Star.
- 1976 г. – купува New York Post за 30 млн. долара.
- 1979 г. – Създава News Corporation в Австралия.
- 1981 г. – купува лондонския вестник Times за 28 млн. долара.
- 1985 г. – купува 20th Century Fox от петролния бизнесмен Марвин Дейвис за 600 млн. долара.
- 1986 г. – Създава Fox Broadcasting Company, след като купува Metromedia за повече от 2 млрд. долара.
- 1987 г. – купува американското издателство Harper & Row за 300 млн. долара.
- 1996 г. – стартира Fox News.
- 1998 г. – Купува Лос Анджелис Доджърс за 311 млн. долара, което е най-голямата сума, плащана някога за спортен франчайз; същата година Fox Entertainment Group излиза на борсата.
- 2004 г. – Продава Доджърс за 430 млн. долара; премества News Corp. от Австралия в САЩ.
- 2005 г. – Закупува Intermix Media, собственик на MySpace.com, за 580 млн. долара.
- 2007 г. – купува Dow Jones, издател на Wall Street Journal, за 5,6 млрд. долара.
- 2013 г. – News Corporation разделя активите си на News Corp. (издаване на вестници и книги) и 21st Century Fox (филми и телевизия).
- 2017 г. – Продава по-голямата част от 21st Century Fox на Disney за 52,4 млрд. долара в акции.
- 2023 г. – Fox News урежда съдебния иск на Dominion за 787,5 млн. долара.
- Септември 2023 г. – Оттегля се от поста председател на Fox и News Corp.
Макар че придобиванията дадоха на Мърдок по-голям мегафон, усилвайки най-шумната от тях, Fox News, неговия консервативен аналог на CNN на Тед Търнър, която стартира през 1996 г., сделката го принуди да прекара безброй часове по телефона с банкери, които изискваха от него да намали разходите си. Той го направи, като разтовари подразделението си за списания и се оттегли от вестниците си в Ню Йорк и Чикаго. Това е отличителна черта на Мърдок, чието постоянно сключване на сделки движи компанията по множество медийни коридори. Той купува New York Post два пъти – веднъж през 1976 г. и отново през 1993 г., след като е принуден да го продаде, тъй като империята му нарушава федералните правила за кръстосана собственост на вестници и телевизионни станции на един и същи пазар в САЩ.
Когато през 1988 г. говори пред Forbes за преследването на Pearson, собственик на новинарската и информационна служба Reuters, Мърдок излага визията си за джудже за бизнес данни, което да разпространява по електронен път важна информация за световната финансова индустрия. Това беше предшественик на покупката на Dow Jones през 2007 г., която управлява Wall Street Journal, Barron’s MarketWatch и други финансови информационни услуги. В много отношения стратегията на Мърдок послужи и като проект за една още по-ценна идея, която Майкъл Блумбърг, бивш партньор на Salomon Brothers, който по-късно стана кмет на Ню Йорк, превърна в основата на Bloomberg LP, оценeна от Forbes на повече от 100 млрд. долара.
Докато Мърдок се бори да управлява глобалната си колекция от печатни издания, успехът му в телевизията му дава по-голямо влияние, откогато и да е до тогава. През 1985 г., годината, в която става гражданин на САЩ – отчасти за да му позволи да притежава регулирани телевизионни активи в страната – Мърдок за първи път попада в списъка на Forbes 400 на най-богатите американци с 300 млн. долара. И той не губи време да напредва в нея.
През 1986 г., противно на всички шансове, заклетият вестникарски магнат пренаписва правилата на телевизионната индустрия, стартирайки първата успешна американска радиотелевизионна мрежа от близо 40 години насам, като залага на това, че творческите и рекламните общности ще приемат нов дом за съдържание. “Целият ни персонал се равнява на изследователските отдели на мрежите”, казва в интервю за Forbes през 1987 г. Бари Дилър, ветеранът от телевизионния сектор, когото Мърдок наема да ръководи Fox Broadcasting. “Нуждаем се само от една трета от аудиторията.” Залогът се отплаща, превръщайки Fox в източник на някои от най-гледаните програми в индустрията тогава и сега, включително The Simpsons, Ally McBeal и X-Files. Година по-късно Мърдок заема 118-о място в класацията на Forbes 400 с 2,1 млрд. долара.
Възходът на телевизионната империя на Мърдок се развива успоредно с кино студио 20th Century Fox – на “пето място” във филмовия бизнес, когато той го купува през 1993 г. Само четири години по-късно, когато Джеймс Камерън отново потопя “Титаник”, той се превръща в най-касовия филм на всички времена.
Неговата страст към медиите и успехът му в превръщането им в богатство се коренят в идентичността му на човек от вестниците. Когато бумът на дотком технологиите през 90-те години на миналия век наближаваше своя пик, Мърдок с готовност призна, че е вземал съвети за “новите” технологии от Джеймс, най-младия от тримата наследници на News Corp. Това мнение беше повторено от Лахлан, който наричаше по-малкия си брат “умния”. Първият опит на Мърдок е катастрофален: През 2005 г. той закупи компанията за социални медии MySpace за почти 600 млн. долара, за да я продаде няколко години по-късно за по-малко от 50 млн. долара. Въпреки успешния обрат, който направи с филмовия и телевизионния бизнес на 20th Century Fox, империята на Мърдок не се справи с мощните сили на Apple, Netflix и Amazon, тъй като тези технологични гиганти разбраха как да се конкурират с Холивуд и да го победят в собствената му игра.
Но на арената на старите медии Рупърт Мърдок намери стабилна опора, когато се съсредоточи върху новинарския бизнес. Fox News се превърна в най-голямата и най-влиятелна платформа на Мърдок, изградена на базата на безмилостен, практичен стил на управление, отражение на лидера, чието сърце е в печата и чието седалище на компанията е “там, където e Рупърт през деня”. Той управлява чрез “селективно изпълнение”, като дава свобода на мениджърите си да се справят с неговата стратегия и ги измъчва със своите “мрачни последици”, ако се провалят. В профила на Forbes от 1998 г. децата му повтарят смелостта на баща си, без да се притесняват от скандалите. “Явно ще има първи сред равни”, казва Елизабет Мърдок пред списанието. “Но аз и братята ми сме наистина свързани. Това всъщност може да ни улесни да правим това, което прави баща ни. Можем да се обръщаме на мига и имаме воля за победа.”
Джеймс Мърдок също така потвърди първенството си в подразделението на Fox News. “Информацията е най-ценната стока в съвременния свят, а този бизнес се състои в това да даваме на хората достъп до нея”, каза той, обяснявайки защо след ранния самостоятелен старт на кариерата си се връща в семейния бизнес. “Не мога да си представя по-забавно място за работа.”
Елизабет ръководи British Sky Broadcasting през 90-те години на миналия век и напуска компанията през 2000 г., след като става ясно, че не е избрана за наследник на баща си. Джеймс Мърдок си тръгва от News Corp. през 2020 г., скоро след като баща му продава развлекателните холдинги на Disney.
За Лахлан всеки разговор за продажба може да бъде само предвестник на още покупки: “Ако тази компания бъде разбита, не след дълго един добър изпълнителен директор ще започне да се разклонява отново и отново”, каза Лахлан пред Forbes от офиса на News Corp. в Сидни. “Никой не е незаменим”, казва Рупърт Мърдок в офиса си в задния двор на 20th Century Fox само няколко седмици по-късно, през 1998 г., по време на разговор за медийния бизнес с Лахлан и репортер на Forbes “Но кой ще поеме властта, няма значение в момента. Аз няма да отида никъде.”
Сега, когато най-накрая, 25 години по-късно, Рупърт Мърдок се оттегля, Лахлан е изправен пред нов набор от заплахи за империята. Макар засега да има баща си за мъдър consigliere, не могат да се очакват същият устрем и контрол. Трудно е да бъдеш движен от глад, когато си роден на банкет. Никой от тримата наследници не притежава страстта на баща си, политиката или кръвожадността за световно господство.
С неприязън към бившия президент Доналд Тръмп, за която се съобщава, че се споделя и от тримата Мърдок с шанс да контролират бизнеса, и с прегръдката на Fox с неговото движение MAGA в миналото, мрежата може да направи още веднъж това, което някога е било мислимо, и да се отклони от дясната политика, или да бъде продадена напълно, когато Рупърт Мърдок вече не е жив.
“Мисля, че Fox News ще престане да съществува в сегашния си вид”, казва Майкъл Уолф, дългогодишен хроникьор на Мърдок и автор на предстоящата книга “Падението”: “Краят на Fox News и династията Мърдок”, заяви тази седмица пред Vanity Fair. “Смятам, че тя ще премине към радикален преход, при който или Джеймс Мърдок ще я поеме и ще я превърне в нещо друго, или ще я продаде. Fox съществува в сегашното си състояние само по една причина: контролирана е от Рупърт Мърдок.”
И може би все още е така – засега. В прощалното си писмо до служителите си Мърдок не показва признаци, че огънят или желанието му са намалели: “В новата си роля мога да ви гарантирам, че всеки ден ще участвам в състезанието на идеи. Нашите
компании са общности и аз ще бъда активен член на нашата общност”, пише той. “Ще гледам нашите предавания с критичен поглед, ще чета с голям интерес нашите вестници, уебсайтове и книги и ще се обръщам към вас с мисли, идеи и съвети. Когато посещавам вашите страни и компании, можете да очаквате да ме видите в офиса в късния петъчен следобед.”
От Роб Лафранко, екип на Forbes