Как българинът Мартин Захариев превръща запустели имоти във Вашингтон в бизнес
Не питаме Мартин Захариев, предприемач в САЩ, дали вярва в популярната легенда за успеха на младия Рокфелер, който купил евтино една ябълка, измил я, излъскал я, продал я, с парите, купил две, после и тях продал и т.н. Но това, което той прави, много прилича на нея. От 2016 г., когато стартира собствен бизнес отвъд Океана, купува забравени, изоставени имоти, ремонтира ги, преобразува ги, превръща ги в модерни места за живеене. Вкарва нови технологии и иновации, прави ги неузнаваеми. И естествено, ги продава по-скъпо.
„Моето желание е да предоставям на клиентите не само красиви жилища, но и място, където те да се чувстват уютно и сигурно“, казва Мартин Захариев. Той е в дома си във Вашингтон и срещата с Forbes е виртуална.
Неговата история не е на типичния имотен предприемач – той е финансист, счетоводител обиколил е доста успешни американски компании. Но има траен интерес към имотите, още от времето, когато е в България. Става дума за времето веднага след като завършва финанси в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Тогава днес 46-годишният перничанин започва работа в Агенцията за държавни вземания, която през 2010 г. стана част от НАП. Публичният изпълнител с номер 15, Мартин Захариев, събира задължения, основно от юридически лица.
„Ходехме по всякакви предприятия, фабрики, хотели, административни сгради. Срещах се с оценители, вещи лица, които надълго и нашироко ми разказваха за всяка сграда, чиито собственици имаха задължения. Различни казуси, някои от тях много поучителни.“ Бързо натрупва знания, които на този етап от живота си няма къде да приложи.
Когато човек има дух, смелост и любопитство като Мартин Захариев, се случват различни обрати в живота. На 26 години той изкарва висок успех на TOEFL, кандидатства и е приет в колежа „Бъркли“ със специалност счетоводство. „Бях се наслушал за страната на неограничените възможности и реших да опитам.“ Започва да учи и да работи на различни места, за да се издържа.
Изчезнал ли е интересът и вътрешният плам към имотите, който се разпали в Агенцията за държавни вземания? Дали случайно или не, в края на следването си Мартин Захариев започва стаж във Friedman Management Corporation – един от пионерите в бизнеса с недвижими имоти и пропърти мениджмънта в Ню Йорк. Компанията е семейна, предава се от поколение на поколение и когато Мартин Захариев попада в нея, притежава над 120 жилищни сгради в мегаполиса. Виждайки, че има доста знания – финансови и за имотите, в края на стажа Friedman му предлага работа като пропърти мениджър. А ментор му става самият собственик – Кенет Фрийдман. „Този невероятен човек ме взе под крилото си и ме въвлече в света на недвижимите имоти. Даде ми безценни знания, които ми се отплащат и в момента.“ Най-ценният урок, който научава от големия предприемач, е винаги да отстояваш позицията си и във всяко нещо, с което се захванеш, да влагаш сърцето си. „На 70 години този човек имаше повече заряд от младите в офиса. Мечтая, като стана на неговите години, да имам половината от неговата енергия.“
С безценните напътствия на Кенет Фрийдман Мартин Захариев бързо се издига в компанията. Започва пряко да отговаря за над 20 сгради в Ню Йорк, като се занимава с всичко – финанси, счетоводство, заплати. Супервайзер е на техниците. Лично участва с идеи в реновирането на остарели имоти.
Но съдбата си знае работата и предлага различни обрати. През 2014 г. Мартин Захариев изоставя бляскавата си кариера и се връща в България. Установява се в София. Започва да си търси работа, иска да е в компания, подобна на Friedman. „По онова време такива се брояха на пръсти.“ Връщането в България на пръв поглед изглежда странно и нелогично, но има друг много важен личен резултат – тук се разпалва връзката с бъдещата му съпруга Гергана. Тя работи в САЩ и е брокер на недвижими имоти. Само след няколко месеца Мартин Захариев отново е на самолета, този път към Вашингтон, където се установява и се жени за Гергана.
Кандидатства в Jones Lang LaSalle, може би най-голямата консултантска компания в сферата на бизнес имотите в света. Взема и сертификат по „Счетоводство“ от Harvard. Няколко години по-късно, след като натрупва достатъчно опит в Jones Lang LaSalle, е хедхънтнат от HarrisX, фирма занимаваща се с анализ на голям обем дата и иновации. „Беше ми дадена възможността да развия екип и целия счетоводен модел на компанията.“ Следва нова стъпка, този път по-свързана с имотите, в бутиковата компания Stonebridge. Компанията е специализирана в изграждането на големи офис сгради и мултиплекси с хотели, медицински офиси, жилищни сгради и търговски площи. Тук е и до днес, чувства се добре, прави финансово моделиране – колко ще струва един проект до завършването му.
Можем още дълго да пишем за успехите на Мартин Захариев в корпоративния свят. Но както споменахме в началото, той е успешен и като предприемач. Още с установяването си във Вашингтон купува запустял имот. Тегли малък заем и с опита, който има от Friedman, бързо успява да го превърне в неузнаваем. Първоначално мисли да го продаде, но със съпругата си Гергана, която познава много добре пазара, преценяват, че ще е по-добре да го дадат под наем. „Следващите две години взимахме доста добри пари от него.“
През 2018 г. пазарът се променя и младото семейство продава имота. С печалбата купуват нов, който отново реновира и продава изключително бързо. Така се завърта колелото на бизнеса в сферата на т.нар. Home Remodeling. Двамата съпрузи основават компанията MGN Homes, абревиатура на първите букви от Мартин, Гергана и първородната им дъщеря Никол, и започват да търсят все повече запустели имоти, за да ги превърнат в първокласни. „Колкото в по-лошо състояние са, толкова по-добре“, казва с усмивка Мартин Захариев.
За интериора не разчитат на дизайнерски студиа, измислят решенията сами. Технологиите, които влагат, са съобразени с най-новите на пазара. Въоръжени със сензори, управляеми от различни устройства, домовете, които предлага семейство Захариеви, предоставят изцяло нов начин на живот. Още от входната врата става ясно, че това не е обикновено жилище. За да влезете, се използва биометрично разпознаване или приложение от смартфон. Веднага след това ви посреща умно осветление, което се приспособява според вашите предпочитания. Завесите и щорите се контролират автоматично, съобразявайки се с времето и слънчевата светлина.
В цялата къща има интегрирана система за управление на отоплението и охлаждането. Температурата се регулира автоматично въз основа предпочитанията и програмираните настройки, използват се сензори за измерване на градусите в различните зони на дома. Системата се учи от навиците и предпочитанията на обитателите и се адаптира, за да осигури оптимален комфорт и да намали енергийните разходи.
За повишаване на сигурността има видеонаблюдение, което позволява домът да се следи и контролира от всяко място. Вратите и прозорците са оборудвани с умни системи за заключване, които могат да се отварят и затварят отдалечено чрез смартфон или с гласови команди. Това осигурява допълнителна защита и усещане за безопасност.
Жилищата, които MGN Homes преобразяват, са модерни, комфортни, с най-новите технологии и иновации. Те осигуряват удобство и комфорт, намаляват енергийната консумация и спомагат за опазването на околната среда. „Вярвам, че това е начинът да превърнеш един дом в мечтан. Ние градим жилищата, в които би живяло нашето семейство.“