Кой излъга земеделците?
Миналата година на международните пазари се наблюдаваха високи цени на земеделската продукция. Тази благоприятна ситуация позволи на много производители да продадат изгодно и да реализират високи печалби. Това се вижда и от финансовите отчети, които показват 2.5 милиарда лева печалба в сектор зърно за 2022 г. За сравнение – това е повече от печалбата на банките за същата година.
Всичко е чудесно, но има един проблем – не всички земеделци продадоха продукцията си. Някои решиха, че след високите цени ще дойдат още по-високи цени и напълниха складовете в чакане на спекулативни печалби. Обаче цените започнаха да падат. В някои моменти цените пак се вдигаха, но складовите наличности не бяха продадени.
Един от проблемите е свързан с пропагандата и фалшивите новини, които се развихриха след началото на руската инвазия в Украйна. Според пропагандата през зимата Европа трябваше да загине от студ и глад, съответно цените на храните да скочат до небесата. Масово се споделяха пророкувания как Европа ще остане дори без пържени картофи заради липса на олио. Това още тогава изглеждаше несериозно, но явно някои земеделци са повярвали в пропагандата и вместо да продадат продукцията си са напълнили складовете.
Ще си кажете – случва се. Всеки човек може да бъде измамен. Но повечето си взимат поука. Обаче, в тази случай не се получи точно така. Земеделците бяха излъгани още няколко пъти. И след всяка лъжа претърпяваха нови загуби, защото все повече отлагаха продажбата.
Например, в началото на тази година някой излъга земеделците, че има масиран внос на зърно от Украйна и това подкопава цените на тяхната продукция. Това не беше вярно – вносът на зърно от Украйна беше миниатюрен, около 0.3% от местното производство и нямаше как да повлияе на цените. Обаче, земеделците повярваха на тази лъжа и протестираха с искане да се спре вносът от Украйна.
Политиците веднага спряха вноса, обещавайки, че това ще защити родното производство и ще вдигне цените на продукцията. Което, разбира се, беше поредна лъжа. Цената на зърното продължи да спада. И това беше съвсем очаквано. Все пак, България е огромен износител на зърно, а износът се осъществява по международните цени. А международните цени са ниски, защото Русия прави дъмпинг на пазара на зърно.
При слънчогледа традиционно има по-голям внос, тъй като местното производство не може да задоволи потреблението. Това подлъга много земеделци да вярват, че забраната на украинския внос ще вдигне цените. Да, ама не. България внася слънчоглед, преработва го в олио и го изнася на международния пазар. При липса на доставки заводите за олио започнаха да затварят, което намалява търсенето на слънчоглед, съответно цената е под натиск надолу.
Сега производители на слънчоглед искат държавата да им осигури цена от 1000 лв на тон за непродадената продукция (33% над пазарната цена в момента). А само преди 10 месеца пазарната цена беше 1100 лева на тон. Те можеха тогава да си продадат продукцията изгодно. Но не го направиха. Защото повярваха във фалшивите новини.