Ключови моменти при наследяване на бизнеса
В предната статия говорихме за трите варианта при наследяването на бизнеса. Независимо кой сте избрали, то има два ключови момента, от които в голяма степен зависи дали прехвърлянето на семейния бизнес ще бъде успешно или не.
Първият е свързан с даването на контрол. При почти всички семейни бизнеси в България основателите са стартирали от нулата. Както е модерно сега да се казва – са тръгнали от гаража. В резултат, те са изстрадали развитието на своята компания и за разлика от много стартъпи в момента, основателите са били заложили всичко на тази карта.
Имам предвид в буквалния смисъл на думата. Знаете нормална практика е било да заложат основното си жилище, за да вземат пари за стартирането и развитието на бизнеса си. Ето защо е нормално, когато си заложил всичко, да искаш да упражняваш контрол върху всеки един аспект на бизнеса. Това е работило добре, докато бизнесът е по-малък и лично сте се занимавали с него. Сега, изведнъж вече искате да се оттеглите и той да бъде поет от вашите деца или някой мениджър.
Най-трудното нещо за всеки един собственик ще бъде да се откаже от контрола. Няма как децата ви, или мениджърът, да се чувстват спокойни и свободни да прилагат своята стратегия за развитие, когато постоянно някой ги ограничава. Много пъти съм виждал в практиката си как на думи основателите казват, че нямат проблем с даването на контрол, но на практика не е съвсем така. Това е нещо, за което нито един консултант или външен човек не може да ви помогне. Просто трябва сами да го израснете. Когато сте готов да отстъпите напълно контрола и не търсите просто оперативен помощник, то тогава ще имате доста по-голям шанс бизнесът ви да премине успешно в управлението на второто поколение.
Другият ключов момент е нормалното влошаване на финансовите резултати на компанията при смяна на управлението. Много рядко, когато имаме такава смяна не се стига до временно влошаване на финансовите резултати. Никой не казва, че компанията ще се превърне в губеща. Ако обаче под ваше управление е правила 3 млн. печалба и сега под управлението на вашите деца или външен мениджър в следващата година има само 1 млн. печалба, то тогава стремежът на основателят да се намеси е много голям. Това е нормално. Той осъзнава, че ще има сътресения в бизнеса, но няма как да знае дали това е временно или просто е вземал грешно решение. Да вземем за пример едни от най-успешните треньори, като Юрген Клоп и Хосеп Гуардилоа при първата си година начело на „Ливърпул“ и „Манчестър Сити“ бяха много далеч от очакваните резултати, но няма как да знаят дали това ще е само първата година. Тук няма точен отговор, един собственик трябва да бъде подготвен сътресения.
Ако все пак нещата не се получат, то това е нещо нормално. Статистиката казва, че само 30% от семейните компании преминават успешно в ръцете на второто поколение.