Марк Зукърбърг за двата рискови залога на Meta и за ударите в лицето
В ексклузивно интервю за Forbes Марк Зукърбърг говори за рисковете, които поема, за уроците от бойните изкуства и за какво харчи огромното си богатство.
С наближаването на 40-те момчето от плаката на социалните медии преживява Бил Гейтс момент: претопява се (малко), съзрява (още малко) и управлява компанията си с поразителна увереност. Това е голям залог за бъдещето на човешкото ежедневие – и за неговото наследство. Седнал в конферентна зала със стъклени стени, наречена “Аквариумът”, Марк Зукърбърг прави анализ на плюсовете и минусите по темата, която го вкара в новините тази година: смесените бойни изкуства. Днес той се фокусира върху ударите в главата срещу ударите в тялото. “Ударът в лицето не боли толкова много. Само уврежда мозъка”, казва той.
Очевидно несъстоялият се мач в клетка с Илън Мъск (“Предполагах, че няма да го направи”) върна Зукърбърг в историята по най-глупавия начин, но също така послужи за бизнес цел. През по-голямата част от кариерата си той подкопава монументалните си постижения, промъквайки се през блато от грешни стъпки и скандали, заплашващи демокрацията. Така че случаят с Мъск бе изключение: възможност да изиграе герой срещу дребнавия злодей в лицето на главния изпълнителен директор на Tesla, и да демонстрира, че “бебето СЕО”на Facebook се е превърнало в опитен ръководител на Meta.
“Нещото, което определя съдбата ти, не е някой конкурент”, казва той. “Това е начинът, по който действаш.” Този размисъл идва съвсем на време. През май следващата година Зукърбърг ще навърши 40 години, а състоянието му се оценява на 106 милиарда долара, има филантропски отдел и се е ангажирал да трансформира една от най-важните компании в света, върху която има почти пълен контрол. В много отношения той преживява своя Бил Гейтс момент. Подобно на Марк Зукърбърг, Гейтс напуска “Харвард”, за да създаде исторически значима технологична компания. Подобно на него той е момчето-чудо в своята област и по пътя към върха си създава фенове, врагове и антитръстови опасения. И тогава, през 40-те си години, Гейтс преобърна сценария. Той промени имиджа си от безскрупулен монополист в глобален благодетел, благодарение на което спечели и компанията, и наследството му.
И така, как може да изглежда това за Зукърбърг? Неговият приятел и връстник, основателят на Spotify Даниел Ек, описва една арка на разказа, която ни води до настоящия момент. Има Марк от “Социалната мрежа”, казва Ек, намеквайки за филма от 2010 г., който представя основателя на Facebook като арогантен, двуличен гений. След това има “Cambridge Analytica или злият Марк”, казва той, като се позовава на скандала със събирането на данни от компанията.
Така стигаме до днешния Марк. “Той е много по-автентичен в публичната си личност”, казва Ек, който подчертава, че трите образа на Зукърбърг отразяват общественото възприятие, а не неговото собствено мнение. “Той научи много през последните няколко години и има новов вдъхновение. Осъзнал е, че трябва да действа отговорно, защото разполага с тази огромна платформа. . . . Но все още има и част от стария Марк, който залага на нещата, за които всички му казват “това никога няма да се получи”.” Най-вече това, което вероятно ще бъде инвестиция от 100 милиарда долара във фантастичен, но все още недоказан виртуален свят, наречен метавселена. Тя може да не се изплати още седем години, ако изобщо се изплати.”
Даниел Ек казва, че Зукърбърг е възприел “възглед за света, типичен за бойните изкуства”, както в личен план, така и за Мета. Това говори за уважение, цел, дисциплина и много други клишета от учебниците по мениджмънт. Но в крайна сметка този трети, по-зрял Зукърбърг ще се опре на друг принцип на ММА: самопознанието. “Когато участвате в състезание, вие не се борите с друг човек, а със себе си, нали?”, казва той. “Просто се опитваш да бъдеш по-добра версия на себе си.”
Зукърбърг разполага с изключителна свобода на действие, докато се стреми към това преоткриване. В професионален план никой не може да му каже какво да прави. Facebook има двойна структура на акциите, която му дава неоспорим контрол. Понастоящем той притежава 99% от акциите от клас “Б” с право на глас и 61% от всички права на глас, което го прави неуправляем и до голяма степен безотговорен.
“Можеш ли да събереш всички останали обикновени акционери, за да гласуват срещу Марк?”, пита неговият приятел и съосновател на Facebook Дъстин Московиц. “Не, не можеш.” Това беше основополагащият ход на Марк в социалната мрежа – предложен от съоснователя на Napster и бивш президент на Facebook Шон Паркър, и пресъздаден в първите визитни картички на Зукърбърг – с надпис: I’M CEO, BITCH. В първите дни на Facebook нуждата от контрол над собствената съдба се засилва. Зукърбърг си спомня за 2006 г., когато Yahoo предлага 1 млрд. долара, за да купи Facebook, който тогава е само на две години. “Когато не исках да продам компанията, предполагам, че инвеститорите си мислеха: “Може би трябва да вземем друг екип?”. А то е като: “О, ама не можеш”, казва той и се смее тихо.
Разбираемо е, че Зукърбърг вижда в това особеност, а не грешка. “В света има много компании, които разполагат с голям капитал…, но нямат лидерска или бордова структура, която да им позволява да правят големи залози за бъдещето”, казва той. “Ние сме компания, контролирана от основателите.” Това несъмнено е помогнало на Facebook да направи няколко придобивания, които някога са смятани за дръзки, но сега се разглеждат с уважение (WhatsApp), любопитство (Oculus) или страхопочитание (Instagram, една от най-добрите корпоративни покупки през този век).
И все пак тези успехи, тъй като през 2012 г. Facebook излезе на борсата с пазарна капитализация от близо 82 млрд. долара, доведоха и до периода на Злия Марк, който може да се обобщи с една дума: гордост. В средата на 2010 г. Марк Зукърбърг обикаля Средния Запад, за да слуша рибари, фермери и пожарникари. В същото време в Менло Парк, Калифорния, неговата компания, която свързва света по-добре от всяка друга, се използва за посегателство срещу демокрацията в мащаб, по-голям от всеки друг.
Това е сериозна тема: През 2014 г. алгоритъмът на Facebook засили призивите за етническо насилие в Мианмар, което спомогна за подстрекаване към геноцид срещу малцинството рохинги. През 2016 г. Cambridge Analytica, консултант на кампанията на Доналд Тръмп, използва неправомерно данни, събрани от Facebook, с цел създаване на профили на избиратели преди президентските избори. През същата година Русия по същество превърна Facebook в инструмент за борба с демокрацията, предизвикващ раздор. През 2021 г. информаторът Франсис Хоугън разкри, че ръководството на Facebook е знаело за вредите, които продуктите му могат да причинят – и независимо от това е дало приоритет на печалбата и растежа.
“Наследството на Марк Зукърбърг ще бъде ключовата роля, която компанията му изигра в подкопаването на демокрацията”, казва Роджър Макнами, ранен инвеститор във Facebook (и бивш инвеститор на Forbes), който се превърна в откровен критик. “Без Facebook целият свят щеше да изглежда по съвсем различен начин. … и много по-добре. За човек, който е имал толкова много възможности за добро, това е трагедия.” В отговор Зукърбърг, който първоначално отхвърли опасенията за намеса в изборите през 2016 г. във Facebook като “луда идея”, дори когато това се случваше под носа му, казва: “Някои правителства по света ще продължат да се опитват да провеждат различни кампании по този начин.” И добавя: “Мисля, че нашите екипи са станали много по-усъвършенствани в справянето с това.”
Това е всичко, което вероятно ще получим. Контролът върху гласуването до голяма степен го предпазва от последствия, различни от извинения. “Не гледахме достатъчно широко на нашата отговорност и това беше голяма грешка”, каза той на изслушване в Конгреса през 2018 г., извинявайки се за скандала с Cambridge Analytica. “Това беше моя грешка и аз съжалявам. Аз основах Facebook, аз го управлявам и аз съм отговорен за това, което се случва тук”.
Но отговорността и отчетността са различни неща. Особено когато гигантските компании за активи, които го подкрепят, включително Vanguard, BlackRock и Fidelity, виждат, че въпреки спъванията той е постигнал безспорно отлични резултати за акционерите. През последните три години акциите на Мета изостават от S&P 500 с близо 16 процентни пункта, но за пет и десет години те надминават индекса съответно с 31 и 367 процентни пункта.
Благосклонните диктатури на теория могат да създават величия. “Просто няма толкова много места по света, където можете да направите такива дългосрочни залози, каквито имаме ние”, казва правилно Зукърбърг. Но без самопознание тази добронамереност прилича повече на “злия” Марк, за когото говори Ек – особено ако управлението на главния изпълнителен директор може да надхвърли половин век. “Мисля, че ще управлявам Мета още дълго време”, казва Зукърбърг.
Трудно е да се определи зрелостта на някого, но ако погледнете към Зукърбърг и третия Марк, може да направите нещо по-лошо от това да помислите за септември 2021 г. Акциите на Facebook са достигнали своя исторически връх. Компанията вече струва близо 1,1 трилиона долара, а самият Зукърбърг – около 136 милиарда долара. Неговото навлизане в Метавселената се развива с бързи темпове. През следващия месец той обявява решението за промяна на името на Facebook на Meta Platforms, залагайки своя бранд на това, че Метавселената ще се превърне в бъдещето на компютрите.
След това дойде равносметката. През следващите 14 месеца акциите на Meta се сринаха със 75 %, тъй като годишните приходи спаднаха за първи път, а нетната печалба през 2022 г. – с 41 %. Състоянието на Зукърбърг се срина до 33 милиарда долара. Роля изигра и актуализацията на мобилната операционна система iOS на Apple през 2021 г. за защита на личните данни, която затрудни технологичните компании да проследяват потребителите в различни приложения. Друг виновник – конкуренцията от страна на TikTok.
Миналата година Зукърбърг направи нещо различно. Не се втурна напред. Без закъснели полушеговити извинения. Вместо това той се преориентира. След като за четири години увеличи броя на служителите си от 33 600 на 87 000, през ноември 2022 г. обяви съкращаването на повече от 11 000 души – 13% от компанията. А през март тази година добави още 10 000 към този брой. “Миналата година направихме няколко наистина трудни решения”, казва той категорично. “Очевидно не е това, което искате да направите.”
“Опитахме се да създадем оперативната рамка на компанията за две цели”, продължава той. “Едната беше да ни накара да работим по-ефективно и да създаваме по-добри продукти по-бързо. Другата беше да се уверим, че разполагаме с финансово пространство, за да сме в състояние да смекчим всякакви удари по пътя, така че да можем да продължим да инвестираме в дългосрочната визия, която в по-голямата си част е в тези две големи инвестиции, които правим в изкуствения интелект и Метавселената.”
Визията не се е променила, въпреки че някои вече отписаха Метавселената като неуспешна, а Зукърбърг публично заяви, че ще мине десетилетие, преди да започне да печели пари. Мета вече е натрупала около 40 млрд. долара загуби от залагането на идеята за алтернативна виртуална вселена, ръководена от подразделението й Reality Labs. Но Зукърбърг продължава да е всеотдаен. Това е трудна работа. Horizon Worlds – безплатно приложение за виртуална реалност за слушалките Quest VR, което трябваше да възвести ерата на потапянето в преживяванията и конферентните разговори във VR, според вътрешен документ, цитиран от Wall Street Journal през февруари, не е успяло да постигне целта си за 2022 г. от 500 000 активни потребители месечно. To e достигнало по-малко от 200 000. Дори Зукърбърг признава, че Horizon Worlds не е толкова задържащ вниманието, колкото трябва да бъде. “Едно е да кажеш: “Добре, това е впечатляващо преживяване”, казва той. “Друго е: “Искам да правя по една такава среща всяка седмица”.”
“Вероятно щях да направя различна инвестиция в Reality Labs, например, ако аз бях начело на всички”, добавя Сюзън Ли, главен финансов директор на Meta. Тя отбелязва, че забележката й няма да е изненада за Зукърбърг, който насърчава подобни дебати. И тъй като той прие критиката и коригира курса, пазарите реагираха. Акциите на Meta са увеличили стойността си повече от три пъти от най-ниската си стойност в края на 2022 г. – подпомогнати от обратното изкупуване на акции на стойност около 38 млрд. долара от началото на миналата година.
Консенсусът на анализаторите прогнозира 14% ръст на приходите през тази година до близо 133 млрд. долара и огромен 50% скок на нетната печалба до 34 млрд. долара, което я доближава значително до най-високата й стойност отпреди две години. Последвалият ръст на акциите отново превърна Зукърбърг в един от десетте най-богати хора на планетата.
“За какво харчите всички тези пари?” “Ами, опитваме се да вкараме суперкомпютър в чифт нормални очила”.” За Марк Зукърбърг метавселената е част от дългосрочна визия, която включва не само VR и AR, но и изкуствен интелект. Подобно на Гейтс, който в интервю за Forbes през февруари описа последните постижения в областта на изкуствения интелект като “толкова важни, колкото компютъра или интернет”, Зукърбърг вижда в масовото разпространение на изкуствения интелект трансформиращо събитие. И подобно на много други технологични гиганти, Meta също е изградила голям езиков модел, върху който да обучава изкуствен интелект, който ще определя бъдещето й. Наречен Llama 2, той е с отворен код и ще бъде интегриран в различни продукти на Meta.
“Изкуственият интелект ще обхване всичко”, казва той, очертавайки един вече познат нов свят, който започва с интелигентни асистенти и завършва с холограми на колегите ни по време на бизнес срещи. Зукърбърг също така вижда, че изкуственият интелект задвижва “герои”, които живеят на различните платформи на Meta. “Те ще имат профили в Instagram и Facebook”, обяснява той. “И ще можете да разговаряте с тях в WhatsApp и Messenger, и Instagram, а във виртуалната реалност ще се въплъщават като аватари.” Той признава, че изкуственият интелект е още една от онези скъпоструващи авангардни игри. Но той е единственият акционер на Мета, който има значение, и разполага с достатъчно търпение.
“Вижте, ще отнеме още известно време, за да стигнем до очила с пълна добавена реалност. И именно за това е насочен голям процент от бюджета на Reality Labs. Така че, когато хората казват: “За какво харчите всички тези пари?”, отговарям: “Ами, опитваме се да вкараме суперкомпютър в чифт нормални очила.” Ако Meta успее да направи това първа и по убедителен начин, тя може да определи нов пазар. Ако не успее, това ще бъде скъпоструващ бърз провал като много други преди нея: телефонът на Facebook, вече изоставеното устройство за видеоразговори Portals, проваленото начинание за криптовалута Libra.
“Нашият житейски опит тук е провал, постоянен провал, постоянно правим неща, които смятаме, че хората ще харесат”, казва главният технологичен директор на Meta Андрю “Боз” Босуърт. “А те не ги обичат и ни оставят да ги питаме: “Защо не обичате това?”. Задаваме този въпрос стриктно. И после го правим отново и отново, докато не намерим подходящия за пазара продукт. Това е нещо, в което сме много добри.”
Ако първите два варианта на Марк се основават на общественото възприятие, то третият Марк със сигурност е осъзнала как Гейтс е променил имиджа си чрез големите обществени дела, на които е започнал да се фокусира през 40-те си години. Зукърбърг, който по това време е само на 26 години, е един от първите подписали Giving Pledge – кампания, ръководена от Гейтс и Уорън Бъфет, която изисква от милиардерите да се ангажират да изразходват поне половината от състоянието си за благотворителност.
“Бил много силно вярва, че ако искаш да се занимаваш с филантропията като дисциплина, ако искаш да си добър в нея, докато остарееш, трябва да практикуваш”, казва Зукърбърг.
През 2015 г., точно преди раждането на дъщеря им, Зукърбърг и съпругата му Присила Чан й пишат писмо, в което се задължават да дадат 99% от акциите си във Facebook за своята филантропска мисия, наречена по-късно Chan Zuckerberg Initiative. Днес стойността на тези акции е около 103 млрд. долара (плюс 4,2 млрд. долара, които вече са раздадени). Ако ги последват, а няма индикации, че няма да го направят, CZI ще се превърне в една от най-големите филантропски дейности в света, на второ място след тази на Гейтс и бившата му съпруга Мелинда Френч Гейтс. А може би и по-голяма, в зависимост от бъдещите резултати на Meta.
Чан описва CZI като “невероятна възможност”. Тя е създадена нетрадиционно като дружество с ограничена отговорност, което освен че раздава пари, прави рискови инвестиции в дружества със стопанска цел, които съответстват на целите му. Тя също така финансира дейности по застъпничество. Устройството на компания с ограничена отговорност означава, че Зукърбърг и Чан не получават незабавни данъчни облекчения, нито пък им се налага да разкриват дейностите на компанията. Но когато прехвърлят активи от дружеството към благотворителната фондация на CZI, която има активи за 7 млрд. долара (според последната данъчна декларация), двойката получава данъчно облекчение – и задължително оповестяване. Дръзката цел на CZI е да помогне на науката да излекува, управлява и предотврати всички болести до края на века. Пълно право на точки за високата цел, но реалността на лечението е сложна. Чан не се притеснява. “Удовлетворяващо е да работиш по проблеми, които хората смятат за невъзможни”, казва тя.
За тази цел CZI планира да изгради един от най-големите в света компютърни клъстери с изкуствен интелект за нестопански изследвания в областта на науките за живота, като се опитва да моделира по-пълно различни човешки клетки, за да разбере как се държат те, когато са здрави и болни. Институтът “Чан Зукърбърг” за усъвършенствани биологични изображения, който е базиран в Редууд Сити, Калифорния, вече разработва нови начини за разглеждане на клетки с висока разделителна способност с цел насърчаване на по-ранното откриване на заболявания.
Подобно експанзивно мислене е променило начина на работа на Зукърбърг. Докато неговите структури, подкрепяни от CZI, изучават болести, Марк три е възприел уелнес в собствения си живот, за да повиши продуктивността си, като спортува почти всеки ден и спи по осем часа на нощ. С жиу-жицу и ММА той участва в битка, но по един уважителен и по-внимателен начин. И ясно осъзнава, че греховете му от последното десетилетие могат да бъдат измити, ако постигне дори малка част от това, в което се е заклел да направи с CZI. “Дори ако само една трета от нещата, на които залагате, работят”, казва той, “мисля, че това все още създава огромна стойност в света.”