Мястото, където технологиите на бъдещето стават реалност
Велизар Димов, вицепрезидент „Инженеринг“ за Европа на Visteon, разказва как се създават автомобилните иновации в българския център на компанията
Ако искате да сте част от революционна технологична промяна и да работите в индустрия, която тепърва се трансформира, сега е моментът да специализирате в автомобилните технологии“ – това споделя Велизар Димов, вицепрезидент „Инженеринг“ за Европа на Visteon – един от световните лидери в тази област. Той заема престижната позиция от вече година, с което се превръща в първия представител на българското подразделение, който оглавява развойната дейност на компанията за целия континент.
До голямото признание за него, както и за целия местен екип, се стига след повече от 20 години усилена работа и инвестиции в развитие на техническия център на Visteon у нас. Той отваря врати 2001 г., а Велизар се присъединява към него през 2004 г., когато дори не е мечтал за модерните разработки, които създава днес. Обича да казва, че точно тук – в София – технологиите на бъдещето от концепция в презентация стават реалност. „С колегите ми имаме удоволствието не просто да виждаме, а да изобретяваме иновациите, които след няколко години влизат в масова употреба, за да подобрят начина, по който се движим.“
Стартирайки с фокус върху софтуерни продукти за автоиндустрията, днес българският център на глобалната компания разработва последно поколение кокпит електроника – 3D табла, изцяло цифрови дисплеи и системи, които подпомагат шофирането, правят го по-безопасно и го превръщат в съвсем различно преживяване.
Процесът стартира със създаване на прототипи на иновативни технологии, които компанията представя пред автомобилните производители. А когато спечели клиент, започва най-вълнуващата част от дейността на инженеринговия център в София.
„Работата е свързана с много пътувания и разговори с клиенти, защото след одобрения първоначален вариант следват много допълнителни модификации спрямо конкретните нужди на бранда“, обяснява Велизар.
Продуктите преминават през няколко етапа, които включват създаване на дизайн, неговата последваща верификация и накрая – потвърждение, че може да влезе в масово производство. Във всички фази разработките биват подлагани и на експериментални тестове – както функционални, така и за влиянието на околната среда върху тях.
„Изпробваме дали хардуерните и софтуерни компоненти работят коректно при всякакви условия – от минус 40 до плюс 85 градуса, спрямо географските характеристики на пазара, за който ще бъдат използвани. Едва когато всички изисквания за продукта са изпълнени, пристъпваме към масово производство в заводите на Visteon по света“, допълва вицепрезидентът по инженеринговите дейности.
По думите му българското звено покрива целия спектър от развойната дейност – от първоначалните разговори с клиента, до създаването на готов елемент за масово производство. Уникалното в този случай е, че местният екип се занимава изцяло с интелектуалната и високотехнологична част от дейността, без да има локално производство.
„Когато открихме центъра, в България нямаше друг подобен за изследвания и разработки в автомобилната индустрия. Инвестирахме много усилия и средства в него, а вече открихме и първата у нас лаборатория за тестване. Така успяваме да затворим целия цикъл по създаването на иновации“, обобщава Велизар. Според него ключът към успеха на българския офис е именно в развитието на екипа: „В България винаги е имало инженерни таланти – както заради доброто ниво на образованието, така и поради факта, че българите са хора, които обичат да експериментират и да изобретяват нови неща“.
Екипът в софийския център се разраства от под 50 души в началото до 800 експерти с различен профил към момента. Сред тях има проектни ръководители, софтуерни и хардуерни дизайнери, механици и тест инженери. Всички те са обединени от страстта си към новите технологии и работата по автомобилите на бъдещето. А според Велизар Димов те ще бъдат интелигентни, свързани и, разбира се – електрически. Това е личната му прогноза за развитие на индустрията в по-дългосрочен план, тъй като масовото прилагане на тези тенденции е свързано с редица законови и регулаторни промени.
По думите му след 10–15 години в Европа можем да станем свидетели на по-бурното развитие на е-мобилността. Но революционната промяна в транспорта вече е започнала и Visteon е един от проводниците на новите мегатрендове в индустрията. Той очертава няколко ключови такива, които са променили из основи автомобилното производство. На първо място е цифровизацията на всички елементи в кокпита, въвеждането на по-модерни и по-ефективни дигитални модули в колите.
Тя е последвана от консолидирането на много устройства в едно – като озвучителните системи, които отдавна вече не са просто радио или CD плейър, а мултимедийни системи с интегрирана връзка към интернет, навигация, гледане и слушане на съдържание в реално време. Това е свързано и с третия крайъгълен камък в съвременните автомобили – постоянната свързаност, благодарение на която получават последните софтуерни ъпдейти. Сигурният и качествен софтуер тук е ключов фактор.
РЕВОЛЮЦИОННАТА ПРОМЯНА В ТРАНСПОРТА ВЕЧЕ Е ЗАПОЧНАЛА И VISTEON Е ЕДИН ОТ ПРОВОДНИЦИТЕ НА НОВИТЕ МЕГАТРЕНДОВЕ В ИНДУСТРИЯТА.
Във Visteon вече разшириха глобалната си екосистема с фокус върху киберсигурността. При всяко стартиране на автомобила продуктите на компанията могат да гарантират, че софтуерът е правилният за конкретното устройство – като версията е одобрена от производителя.
Последната, но не и по важност, тенденция в индустрията е развитието на електрическите превозни средства. Тук ключова роля има постигането на възможно най-ефективно управление на енергията в автомобила. Това е и един от основните бизнес фокуси на Visteon. А на иновативния център в България се пада отговорността да разработва технологични решения, които движат енергийните потоци в електромобила.
Важно е да се отбележи, че актуалните продукти на компанията в момента се използват както в традиционните автомобили с двигатели с вътрешно горене, така и в електрическите. Те спомагат за намаляване на използваната енергия в отделните елементи десетки пъти. Компанията е първата, създала подобно устройство за масова употреба от американския гигант General Motors, чиято функция е безжично да предава информация за състоянието на батериите до централния компютър на колата.
„Тези технологии правят колите много по-практични за крайните потребители. А производителите постигат чрез тях по-добри цени и така ги правят по-достъпни“, разяснява Велизар и дава пример с дисплеите в таблата: „Много лесно би било просто да намалим осветеността им и така ще използват по-малко ток. Но в този случай няма да осигуряват същото удобство на водачите и пътниците. Затова ние разработваме решения, чрез които светлината на екрана се променя спрямо външните условия и така се оптимизира консумираната енергия, без да пречи на качеството на работа“.
Подобни решения, имплементирани в електрическите автомобили, на практика водят до спестяване на използваната енергия и възможност за по-дълъг пробег с едно зареждане на батерията. Според Велизар Димов именно такива умни технологии, както и разрастването на инфраструктурата за зареждане, ще направят електрическите превозни средства по-масови и достъпни.
Системите в тях се опростяват, което означава, че всеки следващ модел ще идва по-бързо на пазара. Очакванията му са, че в бъдеще колата ще е много по-интегрирано средство в живота ни, а не просто начин за придвижване: „Технологиите в нея ще позволяват например заредената ѝ през деня от слънцето батерия вечер да служи като източник на енергия за нуждите на домакинството“.
За крайните потребители подобни идеи може все още да изглеждат като научна фантастика, но за г-н Димов и екипа на Visteon у нас те са част от ежедневната работа. „Щастлив съм, че България е активен участник в трансформацията на целия автомобилен бранш и нашите инженери имат възможност да работят по такива иновативни технологични проекти от бъдещето“, обобщава той.