X е най-големият източник на фалшиви новини и дезинформация, предупреждава ЕС
Социалната медийна платформа Х, известна до скоро като Twitter, е най-големият източник на фалшиви новини и дезинформация, предупредиха във вторник представители на Европейския съюз. Те призоваха собственика й Илън Мъск да положи повече усилия за борба с разпространението й.
Въпреки че X може да се разглежда като най-големия нарушител, тя едва ли е била посочена като единствена. ЕС също така призова Google, TikTok, Microsoft и Meta да положат повече усилия за справяне с дезинформацията – голяма част от която идва от Русия – преди предстоящите избори на континента, пише авторът на Forbes Питър Сучи.
Х е мястото за дезинформация
Във вторник Европейската комисия, изпълнителният орган на ЕС, публикува проучване на шестте онлайн платформи в Полша, Словакия и Испания. Съществуват опасения за увеличаване на дезинформацията, свързана с парламентарните избори в Словакия, насрочени за тази събота, както и с тези, които ще се проведат следващия месец в Полша – докато изборите за Европейски парламент са насрочени за следващата година.
X получава съмнителното отличие, че е платформата, за която е установено, че се използва най-много за кампании за дезинформация. Заместник-председателят на Европейската комисия Вера Йоурова заяви в подготвените си бележки, че X е имала “най-голямо съотношение на дезинформационни публикации” сред платформите, които са представили доклади на ЕС. Особено обезпокоително е колко бързо разпространителите на фалшиви новини успяват да намерят аудитория.
“Установено е, че участниците в дезинформацията имат значително повече последователи”, продължава Йоурова и добавя: “И са склонни да се присъединяват към платформата по-отдавна, отколкото потребителите, които не са дезинформатори.” Установено е, че платформите за социални медии са си затваряли очите за разпространението на фалшиви новини. “Очаквам платформите да положат повече усилия с по-добри резултати”, заяви Йоурова. “Руската пропаганда и дезинформация все още са силно застъпени в онлайн платформите. Това не е обичайната дейност; Кремъл се бори с бомби в Украйна, но с думи навсякъде другаде, включително в ЕС.”
По-лошо при Мъск?
Откакто Илън Мъск, който описва себе си като “абсолютист на свободата на словото”, пое контрола върху компанията миналата година, се наблюдава постоянно увеличаване на дезинформацията. “Не е изненадващо, че социалната мрежа, известна преди като Twitter, се оказа един от лидерите в разпространението на дезинформация. ЕС критикува Х, откакто Илън Мъск застана начело”, обясни Джейсън Молика, професор в Училището по комуникации в Американския университет.
“Мъск се отказа от “Кодекса на практиките за дезинформация” на ЕС през май, когато Съюзът предупреди, че платформата подпомага пропагандата на Кремъл”, продължава Молика. “Всъщност, когато Мъск прекрати свободния достъп до API на X, върховният представител на ЕС Жозеп Борел заяви, че това ще навреди на изучаването на дезинформацията.”
Съобщението на ЕС от вторник идва и след като тази седмица организацията Climate Action Against Disinformation публикува доклад, според който X се представя най-зле сред основните социални платформи в борбата с “дезинформацията за климата и зеленото промиване”.
“Като се имат предвид предпазните огради, които сегашният собственик премахна – и това, което изглежда е склонността на Илън Мъск към конспиративни теории – бих казал, че тази класация на заместник-председателя на Европейската комисия Вера Йоурова беше неизбежна”, предполага Сюзън Кембъл, изтъкнат лектор в катедрата по комуникации, филмови и медийни изследвания в университета в Ню Хейвън. “Посланието за нас останалите е, че ако продължаваме да използваме X-witter, трябва да знаем, че там има дракони”.
Разбира се, както беше отбелязано, X едва ли е единствената платформа за разпространение на такива фалшиви новини. Но това не е изненадващо, като се има предвид, че толкова много потребители на социални медии са по същество в ехо камери, тъй като търсят “новини”, с които са съгласни. “Социалните мрежи вече са пригодени за дезинформация, но трябва да се направи много повече, за да се предотврати широкото й разпространение”, отбеляза Молика. “Както видяхме обаче, тенденциозните теми и алгоритмите монетизират негативността и гнева. Докато тази практика не бъде ограничена, ще видим, че дезинформацията ще продължи да доминира във фийдовете.”