Как се създават училищни химни и защо са важни?
В Световния ден на музиката 1 октомври бе даден старт на третата кампания за създаване на училищни химни „Светилник 2023/2024“. Инициативата има за цел да обединява ученици, родители и учители в общи ценности чрез съдържание, създадено специално за тях.
Организатор на инициативата е сдружението на автори и композитори МУЗИКАУТОР, които отделят 5% от приходите си в Културен фонд. „През годините сме инвестирали над 2 млн.лв. от културния фонд в създаването на българска музика. Вярваме, че стимулирането на създаване на съдържание на български език е наша мисия“, казва изпълнителният директор на МУЗИКАУТОР Иван Димитров и допълва, че други проекти, по които успоредно са работили, са свързани с промяна на обществените нагласи по отношение на авторски права и защита на интелектуалната собственост.
Когато неговият колега и приятел Хайгашот Агасян споделя, че са му възложили да създаде химн на детска градина, Димитров вижда в това възможност за дълбоко социален и смислен проект, насочен към децата. Възможност чрез училищен химн да се обединят децата, които от една страна, ще го разучат и ще го пеят на училищни празници, ще преживяват ценностите и посланията, заложени в съдържанието, но и от друга страна, ще имат и спомен, който ги обединява, когато се видят след години.
През 2021 г. Иван Димитров и екипът на сдружението започват да конструират целия модел на работа и планиране на инициативата. Започват с шест училища от София, защото не знаят какви логистични предизвикателства ще изникнат. През следващата година отварят конкурса за цялата страна.
Критерии и кандидатстване
Залагат два основни критерия за участие на училища в инициативата:
1) да имат вокална група с музикален педагог, така че да могат да изпълнят създадения за тяхното училище химн;
2) да имат проектен опит, тъй като участието в инициативата продължава няколко месеца и екипът на училището трябва да има готовност и капацитет да отговори на всички възникнали въпроси.
Първата стъпка е училищата да попълнят специален формуляр за кандидатстване, в който да опишат изискванията си за химна. Например, има ли специфични училищни ценности или специалности, около които се обединяват, или важността на патрона на училището. Иван Димитров казва, че с изненада е научил за Стоил Попов, патронът на 171. Основно училище в София, който е бил иновативен педагог от ранга на д-р Петър Берон с изключителен принос за образованието през Възраждането. Едно от изискванията на училището е било в химна да се посочи приносът и дейността на Стоил Попов, а това е дало изключителен заряд на творческия екип.
„Училищата трябва да могат да подадат правилно топката, за да бъде отиграна по коректен начин от творците“, казва Димитров и добавя, че има изключително интересни хрумвания, които отразяват спецификите на всяко училище.
Един от най-емоционалните химни създават за училището за незрящи деца „Луи Брайл“: „Това е училище с изключителна специфика и трябваше да покажем света, в който тези децата живеят, и трудностите, през които преминават. Акцентът беше вярата. В химна има един израз: „След тебе, мили Боже, вярата ни води“. Взимаме предвид всичко, така че да създадем послание от децата и към децата“, казва Димитров.
Във втория етап от процеса специално създадена комисия в МУЗИКАУТОР избира кои училища да получат химни. Тази година кандидатстването е отворено до 20 октомври за училища от общините Бургас, Варна, Велико Търново, Русе, Сандански, Сливен, Ямбол и София, от които ще бъдат избрани 8 финалисти. Формулярите с изискванията на одобрените училища се изпращат към всички 3 хил. членове на МУЗИКАУТОР, които сформират творчески екипи от текстописец и композитор и избират по кой проект да работят. След това изпращат своите демо версии към училищата – едно училище може да получи по 10-15 варианта, от които да направи своя избор.
Професионален запис и видеоклип
Когато песента е финализирана като текст и музика, идват най-интересните етапи. Прави се професионален звукозапис, „което е огромно израстване за децата от училището, което участва в инициативата. Те влизат за първи път в истински звукозапис, а това е нова форма на осмисляне и реализация на целия проект“, казва Иван Димитров.
На следващия етап се включват студенти от НАТФИЗ със специалност видео-заснемане, които режисират, продуцират и заснемат видеоклип към училищния химн. От миналата година заснемането на клипа е влязло като част от учебната програма на студентите.
Така опакован, крайният продукт от текст, музика, звукозапис и видео, е подаръкът, който училищата получават. Химните звучат на откриване на учебната година, на празник на патрона, на спортни празници, при пътувания в страната, на всякакви тържества и поводи, разказват организаторите.
Финалната фаза на инициативата е голям концерт в края на учебната година, където се събират деца от всички училища, които са получили своите химни. Първата година концертът е на сцената в Борисовата градина и събира на 700 деца, популярни изпълнители, родители и учители. През 2023 г. Народният театър „Иван Вазов“ дава най-голямата си сцена за финалния концерт на „Светилник“. Неслучайно тазгодишното мото на кампанията е с цитат на Вазов „И мойте песни все ще се четат“.
„Финалните концерти бяха с много силна емоция, а обратната връзка беше страхотна. Защото това е форма, с която да утвърдим: първо – образованието като ценност, второ – индивидуалния характер на всяко училище, и трето – идентифицирането на децата с тези ценности и със самото образование“, казва Димитров.
Финансиране на училищните химни
До момента инициативата „Светилник“ е дарила 13 училищни химна на общо 8500 деца. Първото издание финансират изцяло от културния фонд на МУЗИКАУТОР, който реализират в пълния му обем от 50 хил. лв. Във второто издание се включват две компании, които „осиновяват“ по един химн, дарявайки средствата за него – УниКредит Булбанк и Динамо Софтуер. За финалния концерт в Народния театър с частично финансиране се включва и Столична община.
Разходите по създаването на един училищен химн са разпределени към творческия екип, който създава самата творба, звукозапис, видеозапис (наемане на техника, дрон и т.н.), вътрешни логистични разходи за училището. Основната задача на МУЗИКАУТОР освен проследяване на процеса по кандидатстване и одобрение, е задаване на критерий за качествен продукт – както по отношение на музикална и съдържателна стойност, така и по отношение на технически запис. Ето защо от тази година включват в процеса и музикален консултант, който да извиква стремеж към максимално високо качество у творческите екипи и у самите училища.
Тази година инициативата е в търсене и на повече потенциални спонсори, с чиято помощ да дарят училищни химни на повече училища и да са по-безкомпромисни в качеството на продукта и при организирането на финалния концерт. Вече имат патронаж от Министерството на културата и от Министерството на образованието и науката. „Трябва да търсим партньорства и видимост в добрия смисъл, които да дават контекст на всеки, който би искал да инвестира в образованието и в децата по този начин. Да го направи с разбирането, че това нещо ще донесе стойност и ще създаде по-благоприятна и устойчива среда за децата“, обобщава изпълнителният директор на МУЗИКАУТОР.
Макар процесът да е свързан с няколко месеца тежка логистика, въпроси и отговори, работа с много хора, Иван Димитров знае, че училищните химни са семената, които посяват днес, за да имаме гора след години. „Когато погледна назад, виждам само добро в тази инициатива. Когато погледна напред – виждам само добро. Значи има смисъл.“
Вижте още:
- Помогнете ни да открием най-талантливите млади българи
- Forbes стартира втора кампания за даряване на списания на ученици