“Загубеното десетилетие” заплашва развитието на Африка
Световната банка публикува днес прогнозите си за растежа в Субсахарска Африка, заявявайки, че се опасява от “загубено десетилетие” за континента, който се сблъсква с все по-голяма нестабилност, предаде Франс прес.
За текущата година растежът ще достигне 2,5 на сто, според оценката на вашингтонската институция, след като миналата година е бил 3,6 на сто основно заради забавянето на основни икономики в региона.
Нигерийската икономика ще нарасне с 2,9 на сто, Ангола ще регистрира повишение от 1,3 на сто, а Южна Африка – от едва 0,5 на сто.
Още по-голям проблем за региона е, че брутният вътрешен продукт (БВП) на глава от населението не се е повишавал от 2015 г., обяви Световната банка, подчертавайки, че този индикатор може да е едва 0,1 на сто на годишна основа за периода 2015- 2025 г. Това поражда опасения за “загубено десетилетие” за Субсахарска Африка.
“Слабият растеж води до по-бавно от очакваното понижаване на бедността и намаляване на растежа на броя на работните места, тъй като над 12 милиона африканци се присъединяват към пазара на труда всяка година”. Това подчерта главният икономист на Световната банка за Африка Андрю Дебълин, цитиран от БТА.
“По важно отвсякога е политиците да подобрят икономиките си, за да насърчат растежа и да създадат по-добри работни места за жителите си”, добави той.
Сред причините, които Световната банка изтъква, нестабилността и крехкостта на политическите системи са основните причини за забавянето и дори за рецесията в някои страни. Пример за това е Судан, който се сблъсква с продължителен конфликт и чиято икономика ще се понижи с 12 на сто тази година.
Друг фактор, който влошава ситуацията в региона, е държавният дълг, като над 20 страни от региона отчитат висок риск от свръхзадлъжняване, въпреки че още не са се оказали в тази ситуация.
Въпреки сложната икономическа ситуация обаче Световната банка обаче отчита, че някои показатели са се подобрили – инфлацията се е понижила до 7,3 на сто спрямо 9,3 на сто.
Някои региони в Африка отчитат по-добри резултати – очаква се Икономическата общност на западноафриканските държави (ECOWAS) да отчете съвкупен растеж от 5,1 на сто.