Ролята на съвременните жени на пазара на труда донесе на Клаудия Голдин Нобел за икономика
Американският икономист Клодия Голдин от Харвардския университет е отличена с Нобелова награда за икономически науки за 2023 г.
Нейните изследвания предоставят нови и често изненадващи прозрения за историческите и съвременните роли на жените на пазара на труда, обясняват от Кралската шведска академия на науките на официалната си страница.
Наблюденията ѝ се простират извън САЩ и сходни тенденции са установени в много други държави, като те помагат за по-добро разбиране на трудовите пазари в миналото, настоящето и бъдещето, смятат присъдилите наградата на Клаудия Голдин.
Тя разкри ключови движещи сили за разликите между половете на пазара на труда, а изследванията ѝ показаха причините за промяната, както и основните източници на това тези разлики да продължават да съществуватПовечето от нейните изследвания интерпретират настоящето през призмата на миналото и изследват произхода на настоящите проблеми, които предизвикват безпокойство, пише в биографична справка на сайта на Харвардския университет.
В него се описва, че Голдин е показала, че участието на жените на пазара на труда определено не е непрекъсната възходяща линия през последните поне два века, а по-скоро има формата на буквата U. С преминаването от аграрна към индустриална икономика в началото на XIX век омъжените първо отпадат, а в началото на ХХ век започнат да се завръщат – предимно в сектора на услугите. Новият нобелист обяснява тази тенденция със структурната промяна и еволюиращите обществени норми за това какви са отговорностите им към домакинството и семейството.
Миналата година удостоени с Нобелова награда за икономически науки бяха американските икономисти Бен Бърнанке, Дъглас Даймънд и Филип Дибвиг за изследванията си в областта на банковото дело и финансовите кризи. Голдин е едва третата жена, която бива отличена с Нобелова награда за икономика и деветнайсета жена – нобелов лауреат изобщо.