Ученици решават екологични проблеми чрез предприемачество
Пълнители за 3D принтери от рециклирана пластмаса и опаковки за лекарства от смола – ученически проекти се фокусират върху решаването на екологични проблеми със средствата на предприемачеството
Според глобалния доклад на стартъп екосистемата за 2022 г. едва 3.4% от стартиращите компании са в сферата на екологията и околната среда. Това е най-малкият сегмент от всички индустрии. За да насърчат развитието на зелени предприемачески идеи, Junior Achievement организират специален преакселератор „Еко Ускорител“ за ученици от 15 до 19 години.
Обучителната програма има три основни елемента: придобиване на знания за конкретен екологичен проблем, познания по предприемачество и бизнес моделиране и експериментално финансиране за превръщане на идеята в прототип. „Това е първото издание на програмата и то беше посветено на проблема с пластмасовите отпадъци“, казва Вера Петканчин, ръководител на проекта „Еко Ускорител“. В първата фаза на обучението се включват над 100 ученици от цялата страна, които преминават през интерактивен онлайн курс с авторски анимирани видеа. Всяка седмица те получават и задачи за проучвания в средата. „Имаха задача да интервюират възрастни хора за това как са живели без пластмаса, или да разберат къде в тяхната община има пунктове за отпадъци и какво се случва в тях“, казва Петканчин и добавя, че това са били едни от най-полезните упражнения за учениците. След онлайн курса екипът на Junior Achievement избира шест отбора, които да се включат в интензивен еко лагер за развиване на предприемаческа идея.
Лагерът се провежда в Добрич в иновативен Зооцентър за опазване на природата и животните, а в околността учениците посещават биоферма с каменна мелница, фабрика за рециклиране на пластмаса, имат срещи с експерти по различни екологични въпроси и разработват своя бизнес план.
На финала три отбора печелят финансиране по 6 хил. лв., за да разработят прототип на идеите си – ученици от Варна, Хасково и Карнобат.
Отбор Gougoutka от МГ „Д-р Петър Берон“ във Варна, за който Forbes писа през март, разработва алтернатива на малките найлонови торбички за плодове, зеленчуци и печива, които се използват в супермаркетите.
Отбор Eco Teen от СУ „Христо Ботев“, Карнобат, разработва план за рециклиране на пластмаса и превръщането й в пълнител за 3D принтер. „В нашето училище има много организирани акции за събиране на пластмасови бутилки и капачки. Искахме от тези отпадъци да създадем нещо полезно, което може да се използва. Така стигнахме до идеята да създаваме нишка за 3D принтера в училище“, казват учениците от Карнобат и допълват, че често използват принтера за печат на различни макети в учебните часове. За да могат да създадат нужния филамент, те планират да използват две машини – шредер, който нарязва пластмасова бутилка на малки частици, и струдер, който превръща тези частици в нишка.
Финансирането от „Еко Ускорител“ ще им стигне да закупят само първата машина, но учениците вече са помислили как ще продават нарязаните пластмасови парченца на различни фабрики, така че да съберат средства и за втората машина. С нея вече ще могат да започнат производство на филамент за 3D принтера в училището си или в други училища и университети. „3D принтерите тепърва навлизат в българското образование и смятаме, че нашата идея има бъдеще“, казват учениците и добавят: „Ще изработваме неща, които да са ни в помощ за учебните занятия. А и даваме пример на нашите съученици за важността на рециклирането.“
Третият отбор победител е For the future от ЕГ „Проф. д-р Асен Златаров“ в Хасково. Те се насочват към редуциране на пластмасата в опаковките на лекарствата. „Пред аптеките винаги има опашка, всеки се грижи за здравето си, а всеки блистер с хапчета съдържа пластмаса“, обясняват мотивацията си учениците. Те се вдъхновяват от интересна американска практика за продаване на насипни лекарства и хранителни добавки в пластмасови контейнери. Само че заменят пластмасата с натурален източник – иглолистна дървесна смола във формата на шишенце. След поредица от срещи с експерти и технолози избират восък като катализатор на смолата, което превръща продукта им в изцяло биоразградим, по-здрав и по-хигроскопичен от стъклото.
Но създаването на контейнерчето е само първата част от трудното уравнение, което отборът се е захванал да решава. Втората е защо има смисъл от насипно продаване на лекарства. Учениците споделят някои хипотези, които са разработили – насипното купуване ще е предпочитано от хора, които не могат да си позволят цял блистер; ако те заболи корем, може да си купиш едно хапче, вместо цяла опаковка, която трябва да изхвърлиш, след като изтече срокът й на годност; ако си купуваш толкова, колкото ти е необходимо, ще се намали изхвърлянето на лекарства, които често отиват в общия боклук и замърсяват почвата и водата. Учениците от Хасково знаят, че тяхната кутийка има да извърви дълъг път, който започва с производителите на лекарства, преминава през аптечната мрежа и потребителските навици на хората. „Мислим, че най-добрият вариант е да разработим прототипа и продукта и след това да го продадем на по-голяма компания, която да го развие и която да има необходимото влияние на този пазар, за да направи промяната“, казват учениците.
Кандидатстване за новия сезон до 12 октомври:
В първото издание на „Еко Ускорител“ три отбора печелят финансиране от по 6 хил. лв., за да реализират своите предприемачески идеи в полза на околната среда. Кандидатстването за новия сезон на проекта е до 12 октомври.
Вижте още истории на предприемчиви ученици в специалната рубрика на Forbes “Следващото поколение предприемачи“