Настанете се удобно
От Бургас до Барселона – една българска компания цели да се превърне във фактор в бизнеса със седалки в Европа
Когато през 2012 г. една от звездите от големия отбор на „Чикаго булс“ – Денис Родман, идва в България за баскетболния Мач на звездите в „Арена Армеец“ (вече „Арена София“), се събират близо 7000 души – най-посещаваната среща на закрито за историята на този спорт у нас. Някъде там е и организаторът на събитието Стефан Августинов, който гледа трибуните и си дава сметка, че тук спортът все още е далеч от бизнес. Или поне от модела, който съществува на Запад. Затова и компаниите, които управлява и които към онзи момент оперират основно в спортния мениджмънт и маркетинг, се насочват към друга дейност.
Десетилетие по-късно Августинов (47) и колегите му отново са вперили поглед към трибуните, но този път предизвикателството е различно. Управляваната от него компания „СпортЛаб“ е представител за Балканите на германската група EHEIM Mоbel – най-големия производител на седалки за спортни съоръжения в Европа, който е оборудвал стадиони от мащаба на Allianz Arena в Мюнхен или Red Bull Arena в Лайпциг. В момента „СпортЛаб“ внася пластмасата за седалките от полския завод на EHEIM, металното окачване и асемблирането се случва в България. В процес е и мащабна инвестиция в Индустриалния и логистичен парк в Бургас, където фирмата да започне производство и на пластмасовите елементи, за да затвори напълно цикъла.
Перлата в короната на „СпортЛаб“ засега е сбъднатата мечта на привържениците на ПФК „Ботев“ – 18 589 нови седалки на стадион „Христо Ботев“ в Пловдив. „Започнахме да навлизаме в бизнеса със спортна инфраструктура горе-долу тогава, когато започна реновацията на стадион „Христо Ботев“ – преди десетилетие. Така че мечтата на феновете на „Ботев“ беше и наша мечта. Проект от такъв ранг не е правен скоро в България. За екипа ни е чест, че бяхме част от реализацията на най-големия нов и модерен стадион у нас“, казва Августинов.
На „Христо Ботев“ е поставен своеобразен световен рекорд – тази пролет за 25 дни са асемблирани и монтирани всички седалки. Освен екипа на „СпортЛаб“ за това голяма заслуга имат и привържениците на „Ботев“, които са „колоните на силата“ в този проект. Когато представители на EHEIM пристигат да проверят качеството на изпълнението, паралел не е намерен. А коментарът е лаконичен – „Невъзможно! За такъв срок не се е случвало!“.
„Е, случвало се е вече!“, усмихва се Августинов. И припомня предишното стъпало в стълбичката на рекордите – Двореца на културата и спорта във Варна. Тогава за 33 часа са асемблирани и инсталирани 1320 седалки – малко повече от една четвърт от капацитета на съоръжението.
Обществената поръчка от 3.24 млн. лв. (с ДДС) за стадиона на „канарчетата“ от Пловдив е рубикон за бизнеса на българската компания. Сега на „СпортЛаб“ предстои по-трудната крачка – прескачането на границите. Спечелването на доверието на немските партньори за производство на завършен продукт, произведен в България, отваря хоризонт за нови мечти. Към момента EHEIM е водещ участник в преговорите за реновацията на стадиона на испанския гранд „Барселона“. Преведено на прост език, това значи – ако производството в Бургас започне навреме, феновете на каталунците ще сядат удобно на български продукт.
„Желанието ни беше да обърнем колелото – вместо само да купуваме качествен продукт от Европа, да продаваме. Седалките, които отиват в Европа, да са с наше окачване и етикет с името на България“, казва Августинов. Докато чака испанската си мечта да стане реалност обаче, екипът на „СпортЛаб“ работи усилено по прескачане на близките граници. През тази и следващата година компанията планира да финализира договори за проекти в съседните страни.
Когато говорим за метали, в портфолиото на „СпортЛаб“ влиза още изграждането на телескопични трибуни. Компанията е единственият производител на Балканите на това специфично оборудване, с изключение на Словения. Част от големите реализирани или в процес на реализация проекти са Центърът за съвременно изкуство „Топлоцентрала“, театър „София“, военният център на САЩ в Саудитска Арабия и, разбира се, „Арена Бургас“.
„Арена Бургас“ е може би най-трудният ни проект до момента – казва Августинов. – Съдбата ни нарисува пътека да сме винаги около рязането на лентички и да сме винаги „прецакани“. Ние влизаме винаги последни в един голям инфраструктурен проект – седалките и трибуните се слагат най-накрая. И, естествено, за тях никога няма време. Обаче те винаги дават визията на съоръжението. Така че ние сме длъжни винаги да сме изрядни и професионалисти. Хората рядко виждат кривия бетон, но винаги усещат на какво седят и как седалките осигуряват красотата на реализацията на архитектурните идеи.“
Годините в спортната журналистика и в организирането на спортни събития помагат на управляващия директор на „СпортЛаб“ да открие в бизнеса ниша, в която специализира, за да може да предлага качество.
„Най-важното е, че от нещо, което всички са подценявали, успяхме да направим продукт. В Пловдив например подходиха много разумно и избраха качеството – за да може този стадион да не се пипа дълго време. Разбира се, можеха да сложат нискокачествени китайски или турски седалки, с 20-30% по-евтини, но и да поемат риска да гасят пожари на стадиона си – буквално“, казва Августинов.
Според него качеството, а не бързата печалба и комисионите за някого, трябва да бъде изведено на преден план, когато става въпрос за спортна инфраструктура. Не само защото спортът е обществен феномен, а и защото това е бъдещето на децата ни. Затова и почти 50% от печалбата на компанията се пренасочва в развойна дейност, сертификации и инвестиции в „неща, които не можеш да пипнеш веднага и да ти донесат пари на секундата“. „Горди сме, че по този начин успяхме да повишим квалификацията и да изградим кадри като главния ни инженер Станимир Гуджев и административния ни директор Румяна Киркова. Днес те са брутални – простете жаргона – професионалисти и гръбнак на целия ни бизнес“, коментира Августинов.
Със съдружниците му Делян Димитров и Панчо Панев вярват, че трябва да се създава бизнес в България – инвестицията от над 10 милиона в производствена база в Бургас е добър пример за това.
А обемът на групата компании около „СпортЛаб“ расте постоянно. Очакванията са 2023 г. да бъде завършена с оборот от около 8 милиона лева. Ако всичко се случи по план, това ще направи „СпортЛаб“ една от най-бързорастящите компании у нас. И логичната следваща стъпка е инвестицията в собствена инфраструктура и откриването на нови фокус точки в бизнеса. Една от тях вече е перо в портфолиото на компанията, но „не ни стига времето да го развием на ниво“. Става въпрос за LED екраните, таблата за резултат и системи за реклами. Там компанията оперира под бранда си LED LION и вече има сериозни завършени проекти – екрани за субтитри в Народния театър „Иван Вазов“, система за периметър реклами на Българската федерация по волейбол („Пребиват я от работа вече пета година – безотказна е!“), табла за резултат в зали в Бургас, Враца, Стара Загора, Шабла и други градове.
Друга битка за екипа на „СпортЛаб“ е начинът на мислене при изграждането на съоръженията. Желанието да се направят с най-евтиното трябва да отстъпи място на инвестиция за по-дълъг период от време.
„Опитваме се да променим философията на хората, които инвестират. Давам пример с паркетите, където представляваме световния гигант HARO, макар и при седалките да е същото. Когато строителната компания вземе поръчката, обикновено за настилка се избира най-евтиното решение – винил. Обаче той „изсъхва“ за година-две. И все едно децата играят върху бетона директно, с което се увеличава многократно възможността от травми. После защо не спортуват – вие ще пуснете ли своите деца да си чупят краката в такава зала“, казва Августинов.
И обяснява как с малко повече средства – 20-30% по-скъпо, може да се вземе качествен продукт, щадящ здравето на спортуващите.
Евтиното често значи полукачествени и с неизвестен произход стоки от Турция или Китай. Тоест – парите на данъкоплатеца заминават за чужбина, вместо да останат в български производители. Това трябва да се сведе до минимум и да се прецизира, коментира Августинов. И признава, че мечтае за индустриална България, източник на качествени продукти за Европа и света. А ние се настаняваме удобно в седалките да следим дали този процес е възможен и дали плановете на Августинов ще се сбъднат.
Автор: Божидар Картунов