5 пробойни при опазването на корпоративна култура
Сигурно веднага се сещате за думите на Левски: „Дела трябват, а не думи“. В нашия случай и делата, и думите са важни. Думите звучат благородно, но разликата между тях и делата може да е грандиозна.
Независимо дали работите осъзнато за фирмената си култура, тя си съществува. Ако инвестирате в избора на това каква организация искате да бъдете и защо го искате, имате шанс да повлияете на хода на събитията. Освен философския поглед към аспектите на културата в организацията ви е необходимо да определите в недвусмислени послания как изглежда тази ваша визия и да я преведете в ежедневни поведения. Но и това далеч не е всичко. Да си представим, че целият процес за дефиниране и въвеждане на ценностите и поведенията, които ги характеризират, е въведен. Ако искате да има здрав дух във вашето организационно тяло, ще е необходимо да правите профилактични прегледи. Ето пет пробойни при изграждането и замерването на желаната фирмена култура:
- Big Data може да дава колкото полезна, толкова и заблуждаваща цифрова информация. Необходими са дълбочинни проби от мнението на екипа с допълнителни разговори и наблюдения, за да имаме точна ориентация в данните. Тази инвестиция е като поддържането на абонамент или извършването на планирана проверка на ключови уреди – ако не се прави, вредите може да бъдат огромни и в неочакван момент. Профилактиката е далеч по-мъдрият подход.
- За рибата и главата ѝ. Често главата на рибата е съвсем прясна и на мястото си. Опитните лидери може и да са овладели изкуството на мимикрията и да демонстрират диаметрално противоположни лица пред Борда на директорите и пред екипа си. Проверката на реалния пулс на хората и гарантираната анонимност на мненията, особено в компаниите, където има повече поколения, може да ви помогнат да се ориентирате в реалната картина.
- Сивият кардинал. Когато номер 1 не знае какво прави номер 2 и се предоверява, се получава ефектът на сивия кардинал, който иззема цялата оперативна власт. Какво да направите? Будисткият принцип да не се доверявате сляпо, а да проверявате, работи и тук. Говорете с партньори, с клиенти на фирмата, с доставчици и други заинтересовани лица. Разберете как намират те сътрудничеството с организацията ви и доколко благородните ви виждания се изповядват от най-приближените ви хора.
- Главата на приносителя на лоши новини често се разделя с тялото му. В исторически план – буквално, днес може да бъде прогонен от компанията. Подаването на информация за нарушения на правните норми вече е защитено и у нас от специален закон, който мнозина наричат с английското му название Whistleblowing act. Има смисъл да се изгради подобна защита и за нарушенията на етичните норми и приетите ценности в организацията. В много международни компании това е факт и има създадена практика, от която може да се черпи опит.
- Замлъкналите сърца – те са тежка загуба за духа на организацията. Често това са прекрасни специалисти, които стартират с ентусиазъм и вяра. С времето поради разминаването между думи и дела в организацията, особено на високите лидерски различни нива, искрицата в очите им започва да угасва. Пренасочват вниманието си към това, което ги вълнува в пряката им работа, или променят приоритетите си и стават част от онази сива маса на висококомпетентните, но неангажирани служители. Ако намерите такива хора, положете допълнителни усилия, за да ги стимулирате да споделят причините за оттеглянето си. Вземете мерки за промяна и в никакъв случай не допускайте духът на корпоративното лицемерие да проникне отново.
Думите трасират фирмената култура, но делата се тези, които оформят истинския ѝ образ.