Инстаграмабъл канелени рулца
В края на 2021 г. Кристин Радоилова започва да приготвя традиционните за Скандинавието канелени рулца в домашната фурна. Първо монетизира хобито си с продажби през Instagram, a днес в пекарната ù y dough работят над 10 души
На 13 март 2020 г., в деня на големия срив на пазарите, породен от ковид пандемията, Кристин Радоилова показва завиден бизнес нюх. Тя си купува няколко акции през Revolut, но тогава още 20-годишна, надали знае за какво ще използва тази инвестиция някой ден. Когато обаче две години по-късно тя напуска работа, за да отвори y dough – собствена пекарна за канелени рулца в София, тя посяга на всичките си спестявания, включително и на акциите. Все пак без кредитна история банките или ѝ отказват кредит, или предлагат твърде неизгодни условия.
Между двете събития минават безсънни нощи, прекарани в печене, една идея и един много посещаван профил в Instagram.
Кристин Радоилова още работи като младши копирайтър в рекламна агенция, когато се прибира от пътуване из скандинавските страни. Вдъхновена от традицията там, тя приготвя първите си канелени рулца за приятели на Коледа през 2021 г. Процесът се споделя в профила на Кристин в Instagram и изведнъж тя започва да прекарва уикендите си, като изпълнява поръчки за напълно непознати в интернет. Пече цяла нощ, а през деня такси разнася сладкишите по домовете на клиентите.
Въпреки че иска да се развива в областта на рекламата, тя осъзнава, че броят на поръчките надвишава в пъти количеството, което може да приготви сама в кухнята си. „Всичко това ми даваше много силни индикации, че явно има пазар и търсене, и че може би това е ниша, която е незаета и нереализирана“, казва Кристин (23).
Така през пролетта на 2022 г. тя напуска работа, инвестира спестяванията само в най-необходимото оборудване и отваря малка пекарна в софийския квартал „Иван Вазов“. Рискът е балансиран с различните вкусове – кленов сироп и карамелизиран бекон, шамфъстък, солен карамел с кристали морска сол, представени с умни кїпита пред натрупаните хиляди последователи в Instagram.
„Хората, които обичат храна в България, са там“, казва Кристин, която година и половина след откриването на y dough не спира да се учудва на смелостта си. Instagram общността и видът на рулцата, които са идеални за снимки в социалната мрежа, т.е. много инстаграмабъл, обаче играят важна роля първоначалната инвестиция да се избие бързо. „В самото начало клиентите ми бяха хората, които ме следваха, докато правех рулцата вкъщи, или бяха чули за тях и ме последваха. Те до ден днешен продължават да идват в пекарната, което е най-силният ми показател, че правим нещата правилно. Докато те идват, всичко е наред“, казва тя.
Днес профилът ydough.rolls има над 12 хил. последователи и е развит изцяло органично. Макар да е човек на рекламата, Кристин все още не е правила маркетинг кампания за бизнеса си. Тя публикува съдържание в Instagram всеки ден, а успеха си в социалната мрежа дължи и на постоянното генериране на сторита от страна на клиентите. „На дневна база стотици хора ни пишат в Instagram – казва Кристин. – Аз съм човекът, който им отговаря, и не пропускам съобщение, защото ми е много важно да поддържаме комуникация.“
Освен силното присъствие онлайн, ключова роля за бизнес успеха на Кристин Радоилова е липсата ѝ на опит – в работата в кухня, комуникация с институции, управление на хора и някои от порочните практики в индустрията. „Може би по-правилният път беше да прекарам няколко години в чужди кухни, преди да създам свое място – казва тя. – Но пък от друга страна, сега виждам, че правим нещата по много по-различен начин от останалите. Например масовата практика е да се намалява качеството на използваните продукти, за да е по-голям маржът на печалбата. Аз предпочитам да увеличим обема, отколкото да правим компромис с качеството.“
Когато y dough отваря врати, Кристин работи сама от 4 сутрина, приготвя и продава рулца, почиства, справя се с администрацията и започва процеса наново на следващия ден. Днес тя има назначени 10 души, за които държи да работят в добри условия и да бъдат компенсирани и осигурени за техния труд. „Всичко това са неща, които аз чувствам, че трябва да правим по този начин, а не неща, които съм видяла от индустрията. Така че да имам нула знания и да ги изградя изцяло сама беше позитив.“
Кристин казва как една година по-късно страстта ѝ я кара да продължава напред въпреки умората. Нещо повече: макар y dough да остава първият ѝ и главен фокус, от няколко месеца тя работи по нов проект за нещо, което мисли, че липсва на кулинарната карта на София. Подкрепя я рекламистът и предприемач Йордан Жечев, който неуморно отваря екосистема от градски бизнеси в центъра на София около Дома на киното.
„Наистина има неща, които си заслужават да се преборим с тежката администрация и цялата система“, казва Кристин. Тя съветва всеки човек с амбиция и страст за нов проект да „започне да действа, преди да се замисли за всички предизвикателства, които ще последват, и да остави страстта, любовта и интуицията да водят“. Защото според нея „всички предизвикателства са разрешими, когато едни щастливи хора са ти казали, че има смисъл да правиш това, което правиш“.