Германия не е болният човек на Европа, но може да стане
Настроенията в Германия са много-по мрачни, отколкото предполага действителното състояние на икономиката. Германия не е “болният човек на Европа”. Но може да бъде, ако се провали с вземането на важни решения, коментира Марсел Фрацшер, президент на базирания в Берлин Институт за икономически проучвания (DIW), по повод оповестената от икономическия министър Роберт Хабек в сряда есенна икономическа прогноза на федералното правителство.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
В прогнозата се твърди, че Германия е във фаза на стагфлация, а не в дълбока рецесия. Заетостта в страната продължава да бъде рекордно висока, безработицата е силно ограничена, а бизнесът отчита задоволителни печалби и е способен да устои на конкурентния натиск на международните пазари.
В действителност икономическите измерения на войната са не толкова драматични, колкото се опасявахме преди година, според Фрацшер. Но е и вярно, че Германия пострада повече от други европейски страни заради отворения си пазар и доскорошната зависимост от руски газ, признава той.
Отслабеното частно потребление и прекалено свитите инвестиции са двете най-важни прегради пред икономиката. Високата инфлация удари най-силно хората с ниски доходи, а последиците от загубата на благосъстояние и покупателна способност ще се усещат вероятно дълго време, алармира експертът.
ПСИХОЛОГИЯ НА ИКОНОМИКАТА
Много са компаниите и то не само от енергийно интензивните сфери, които страдат от стремглавия ръст на лихвите и повишилите се енергийни разходи. Това обаче са ръстове, които не могат да бъдат решени политически. Вместо това бизнесът следва да се адаптира, при това в условията на голяма несигурност и песимизъм в не една област на германското стопанство. Според Фрацшер икономиката в голяма степен е и психология. Отсъстващото доверие обезкуражава инвестициите и потреблението, а ширещият се песимизъм възпира икономическото развитие.
Ето защо федералното правителство е длъжно да устои на натиска на мощното промишлено лоби и исканията му за допълнителни стимули, предаде БТА. То трябва да промени спешно курсът на финансовата си политика, за да насърчи инвестициите в инфраструктура, образование и научни изследвания. Същевременно трябва да се намали регулацията и бюрокрацията, препоръчва Фрацшер.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Не съществува лесно или бързо решение на напълно основателните тревоги за стопанското бъдеще на Германия. Федералното правителство трябва да действа сега, за да подобри икономическите условия. А компаниите да поемат повече отговорност и покажат кураж да действат. На плещите на икономиката лежи основната отговорност за успешна трансформация, факт който беше пренебрегван прекалено дълго време от много фирми“, казва Марсел Фрацшер.