“Невидимите” отпадъци струват 10 млрд. долара
“Невидимите” отпадъци от всекидневието съдържат критични минерали като литий, които са жизненоважни за енергийния преход, като глобалната им стойност е около 10 млрд. долара (9.5 млрд. евро), сочи доклад на ООН, цитиран от Франс прес.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Играчки, електронни цигари, инструменти и други широкоразпространени електронни “джаджи”, всички тези малки предмети от ежедневния бит, чийто потенциал при рециклирането на минерали и метали е неподозиран, са една шеста от електронните отпадъци в света, което се равнява на 9 милиона тона годишно. Това се посочва в доклад на Института на ООН за обучение и изследвания (Unitar).
- Над една трета (35 на сто) от тези малки отпадъци принадлежат към категорията на играчките, сред които са например количките с дистанционно управление, говорещи кукли и роботи.
- Всяка година се изхвърлят 844 милиона вейпинг устройства, които се равняват на тежестта на шест Айфелови кули. Това се посочва в доклада, поръчан от Международната асоциация на организациите за отговорност на производителите на електронни отпадъци (WEEE Forum), частни структури, одобрени от държавата и натоварени да организират събирането и изхвърлянето на отпадъци от всякакъв вид.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
Тези предмети, които съдържат литий или мед, често попадат в кошчетата за боклук или събират прах по домовете, а вместо това могат да бъдат рециклирани, заяви Магдалена Хаританович, комуникационен директор в международната асоциация.
БЕЗЦЕНЕН РЕСУРС
Търсенето на мед е нараснало шест пъти до 2030 година само в Европа, най-вече в секторите на възобновяемите източници на енергия, на електронната мобилност и комуникациите, се посочва в доклада. Тези метали се съдържат също и в четките за зъби и електрически самобръсначки, слушалките или кабелите. В Европа те са 55 на сто от електрическите отпадъци, които се рециклират, а на световно равнище едва 17,4 на сто, заяви Хаританович, уточнявайки, че този дял е почти нулев в някои региони на Южна Америка, Азия и Африка, предаде БТА. Най-често това се дължи на липса на пунктове за събиране.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
1 200 000. Толкова тона тона електрически и електронни отпадъци годишно произвежда Индия. Франция генерира 169 000, а Великобритания – 164 000.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
От 2005 година в Европа отговорността за събирането и рециклирането пада върху производителите – най-често в партньорство с екологични организации, но рециклирането само по себе си не е систематично, констатират френските екологични организации Ecologic и Ecosytem.