CHEQ: Дигитална комуникация за реален успех
С всяка следваща година пазарът на труда в България става все по-предизвикателен за работодателите. Острият дефицит на квалифицирани кадри, съчетан с отчетливо различния профил на навлизащото на пазара ново поколение създават сериозни главоболия на HR професионалистите. „Според скорошно проучване, 70% от компаниите в България срещат трудности при наемането на персонал,“ казва Акош Делиага, основател на Talk-a-Bot – компанията, стояща зад приложението за дигитализация на вътрешната корпоративна комуникация CHEQ.
Разбира се, този проблем не е на дневен ред само в България. Историята на CHEQ започва през 2018 г. в Унгария, когато Делиага става свидетел на нещо, което му дава ясна идея, че има наличен проблем. Тогава в местния завод на немски автомобилен гигант започва няколкоседмична стачка, която изважда служителите извън пределите на производственото предприятие. Тези обстоятелства принуждават компанията да комуникира със своите служители чрез… три огромни билборда, изградени за целта. „Осъзнах, че това не е единичен проблем и комуникацията със служители е сериозно предизвикателство за големите компании от всички сектори,“ казва Делиага.
По това време Делиага е част от акселераторската програма на Rakuten и решава да се възползва от възможността, за да изработи решение, базирано на платформата, което да помогне за преодоляването на предизвикателството с вътрешните корпоративни комуникации. След като проучва в детайл нуждите на компаниите, предприемачът начертава визията за CHEQ като съчетание от задвижван от изкуствен интелект HR чатбот и достъпен и бърз канал за комуникация между ръководството и служителите в една компания.
Разработката на продукта започва през лятото на 2018 г., а само два месеца по-късно решението намира сериозна валидация в лицето на първия си спечелен клиент – Bosch. Въпреки позитивния старт, бързо става ясно, че за да решението да се наложи успешно е необходима промяна на културно ниво в местния бизнес. „Показателно за това бе срещата ни с ръководството на електрическа централа, което ни каза, че не знае нито дали служителите им имат смартфони, нито дали биха искали да комуникират през дигитални канали,“ казва Делиага.
За да преценят сериозността на двете притеснения, от компанията решават да проведат анкета. Тя се провежда на хартия, а работниците са мотивирани с подаръци за попълването и. След болезнено тромав процес на събиране на отговорите и последваща обработка на резултатите става ясно, че всички имат смартфони и са склонни да комуникират с ръководството дигитално. „Въпреки това, те така и не станаха наш клиент,“ споделя Делиага.
Затова в основна мисия за CHEQ се превръща разпространението на информация за ползите от активната и ефективна вътрешна комуникация и съответно промяната в начина на мислене на компаниите.
Докато всички са фокусирани в наемането на нови хора, задържането на настоящите кадри сякаш остава на заден план, а именно това може да спести на компаниите огромен ресурс. Данните категорично показват, че продуктивната вътрешна комуникация засилва ангажираността на служителите с бранда, спомага за своевременното решение на важните казуси и така намалява оборота на персонала с над 20%. „Разходите за наемането на нов служител са еквивалентни на заплащането на един настоящ за 3 до 6 месеца,“ подчертава Делиага.
В сериозен усилвател за разпространението на това послание се превръща пандемията, когато всички нормални процеси в компаниите са нарушени и необходимостта от бърз и достъпен канал за комуникация със служителите излиза на преден план.
От една страна, компаниите при които служителите преминават към режим на работа от вкъщи веднага усещат нуждата от структуриран метод на вътрешна комуникация, който не само да предава ясно необходимите инструкции, но и да се грижи до служителя да достига единствено релевантната за него информация, вместо просторни и нерелевантни общи съобщения.
В още по-сериозна степен са засегнати секторите, при които работата от вкъщи не е опция – производство, логистика, търговия на дребно. Компаниите в тези сфери понасят особено тежък удар, като дори най-константните фактори, като работните смени, се променят непрестанно по време на пандемията. Именно това отново подчертава нуждата от ефективен инструмент за комуникация със служителите.
Така неминуемо CHEQ добива все по-сериозна популярност и броят клиенти надхвърля 100 в рамките на следващите две години, включително имена като Electrolux, DPD (Speedy), Nestlé, Unicredit и Orbico. Веднъж верифициран, следващата логична крачка е моделът да бъдае изнесен и извън границите на Унгария. „Избрахме да направим това първо в района на Източна Европа, тъй като виждаме изключително много прилики в трудовите пазари и предизвикателствата пред тях,“ казва Делиага.
За целите на експанзията на CHEQ през октомври 2022 г. Talk-a-Bot набира 3.5 млн. евро в рунд воден от унгарския фонд за рисков капитал Szechenyi Funds. Осъзнавайки обаче сериозността на предизвикателството да промени фирмената култура в друга държава, компанията взема решение да влезе на всеки един от новите пазари с доверен партньор, който да помогне със своя опит и контакти.
Първият международен пазар, на който CHEQ излиза, е именно България. Сред основните причини това да се превърне в начална точка на експанзията е, че в лицето на ToTheTop Agency, компанията намира съмишленик, който не само е в непрестанен контакт с местната HR общност от 2011 г. насам, но и споделя устрема към ускоряване на вълната на дигитализация на процесите. Връзката между двете компании прави Атанас Райков, вицепрезидент за ключови пазари на Rakuten Viber, които са и стартегически партньор в Talk-a-Bot.
След като ToTheTop Agency провежда свое проучване и установява високата приложимост на CHEQ на местния пазар, продуктът официално започва да се предлага на български компании от това лято. „Проблемът в България по отношение на вътрешните комуникации е двустранен и засяга както липсата на подходящи инструменти, така и липсата на достатъчно ресурси и ясно планиране,“ казва Георги Георгиев, CEO на ToTheTop Agency.
Корпоративната култура в България към момента рядко предвижда честа комуникация със служителите и това практически лишава компаниите от възможността да задържат поне част от напускащите кадри чрез превантивни мерки, смята Георгиев. Благодарение на своята технология с изкуствен интелект, чатботът на CHEQ може да отговори на мнозинството стандартни въпроси от служителите без да коства допълнителен ресурс на HR отдела, значително подобрявайки интеграцията на служителите в компанията.
Налице обаче са и първите сигнали, че тази тенденция се променя. Големите компании, които са ориентирани към това да бъдат дигитални лидери, ясно разпознават ползите, които носи CHEQ. „Въпреки че лятото е предизвикателен сезон за продажби, вече имаме пет клиента в страната в допълнение към значително по-голям брой други заинтересовани компании,“ споделя Георгиев.
Както с всяка иновация, това, което е новаторско днес, се превръща в новото нормално утре. Именно това е и мисията на CHEQ, в която целият екип вярва безрезервно. „Неизбежно в следващите три до пет години минимум 80% от компаниите ще използват дигитално решение за вътрешни комуникации,“ казва в заключение Георгиев.