Най-високоплатените футболисти в света през 2023 г.
Скандални договори със Саудитска Арабия и подписване на голяма сделка в MLS пренаредиха футболната вселена тази година. Но списъкът от известни имена – включително Роналдо, Меси и Неймар – остава на върха на финансовата таблица.
За да накара Неймар да напусне френската Лига 1 и да се присъедини към Саудитската професионална лига, новият му клуб “Ал-Хилал” трябваше да даде откуп на футболния крал. Съобщава се, че 31-годишната бразилска звезда е получила имение с персонал, автопарк от луксозни автомобили и достъп до частен самолет, както и бонуси за победите на отбора и публикациите в социалните медии и разрешение да живее с приятелката си, което е ограничено от ислямския закон. Всичко това е в допълнение към приблизително 80-те милиона долара компенсация на терена (112 милиона долара общи приходи), които Неймар се очаква да получи за играта си през този сезон.
“Ал-Хилал” може да си го позволи. Клубът е един от четирите, които Публичният инвестиционен фонд на Саудитска Арабия с капитал 700 млрд. долара (активи) пое под свой контрол през юни, и е важна част от огромните спортни амбиции на Кралството. Точно както направиха с LIV Golf, саудитците искат да разтърсят световния футболен пейзаж и да създадат нова дестинация за най-големите таланти. И не се притесняват да харчат астрономически суми, за да привлекат плеяда от звезди.
По данни на Deloitte клубовете от Саудитската професионална лига са похарчили малко под 1 млрд. долара, за да придобият 94 чуждестранни играчи през летния трансферен прозорец на 2023 г. Това дори не отчита главозамайващите суми, предлагани на играчи, които са отказали да напуснат европейските си клубове, включително пакета от 1,1 млрд. долара, за който се съобщава, че е предложен, за да отмъкне Килиан Мбапе от “Пари Сен Жермен” за една година, или слуховете за тригодишната сделка за 1,6 млрд. долара, представена на Лионел Меси, преди той да предпочете да пренесе таланта си на Южния плаж.
Общо единадесетте най-високоплатени футболисти в света се очаква да спечелят 995 млн. долара през този сезон преди данъци и хонорари на агенти, като петима от тях ще надхвърлят деветцифрената сума. Това е зашеметяващ ръст от 53 % в сравнение с миналогодишния списък, в който десет играчи получиха рекордните 652 млн. долара общо. Играчите от Саудитската професионална лига претендират за четири места тази година и съставляват повече от половината от общата сума за 2023 г., най-вече заради доходоносните си сделки на терена.
Кристиано Роналдо, който оглави списъка на най-високоплатените футболисти през 2021 г., заема първо място с очаквани общи приходи от 260 млн. долара. Решението му да се премести в саудитския “Ал-Насър” по-рано тази година, след неприятната раздяла с “Манчестър Юнайтед”, на практика даде началото на отлива към Кралството. Прогнозите са, че Роналдо ще спечели 200 млн. долара на терена, но се смята, че договорът му включва заплатите за игра, както и финансови стимули от търговски споразумения, улеснени от клуба. И макар че “Ал-Насър” вероятно е откупил част от имиджовите му права, Роналдо все още поддържа доходоносно портфолио от рекламни материали (включително Nike и Jacob & Co), което се оценява на 60 млн. долара годишно.
Саудитците са пословично непрозрачни, когато става въпрос за бизнес сделките им, особено за разходи, които изглежда противоречат на бизнес логиката. Forbes разговаря с повече от дузина представители на индустрията, за да прецизира тези оценки на договорите, и има силен консенсус, че някои публични съобщения за футболните заплати може да са завишени. Това може да е с цел да се омекотят репутационните щети за игра в страна, която е обвинявана в sportwashing – подобряване на имиджа чрез спорта, за да се отклони вниманието от нейното състояние в областта на човешките права. (В неотдавнашно интервю за Fox News принц Мохамед бин Салман, председател на PIF, удвои тази причина: “Ако sportwashing ще увеличи моя БВП с един процент, тогава ще продължа да го правя”). Или пък тези стратосферни цифри на заплатите може просто да се използват за привличане на повече играчи да играят срещу по-слаба конкуренция в Саудитска Арабия. Макар че понякога се появява окончателна информация за договорите, включително изтекли документи и публични декларации, вътрешните хора във футбола предполагат, че някои от съобщените цифри са обосновани предположения, понякога навързани от посредници с ограничено участие в съответните сделки.
Но ако целта е да се осигурят самостоятелни приходи, Саудитската професионална лига очевидно се нуждае от по-жизнеспособен икономически модел. Китайската Суперлига е позната поучителна история. Нейните клубове са похарчили повече от 1 млрд. долара за трансфери през 2016 и 2017 г., според Transfermarkt, за да привлекат звезди като бразилците Оскар и Хълк, както и аржентинеца Карлос Тевес в процъфтяващата си лига. Но след повече от десетилетие голямата футболна мечта на Си Дзинпин се превърна в кошмар. Китайската икономика се задъхва, инвеститорският интерес пресъхва, спонсорите и зрителите намаляват, клубовете се борят с разходите за заплати, а много чуждестранни играчи и треньори напускат, отчасти поради строгата политика за Covid-19. През 2022 г. клубовете от лигата са похарчили кумулативно малко под 30 млн. долара за трансфери.
Междувременно Саудитската професионална лига вече има своя дял от сътресения. През последните 18 месеца Центърът за разрешаване на спорове на ФИФА е разгледал 21 дела, заведени от играчи срещу саудитски клубове. Претенциите варират от несправедливо прекратяване на договори до неизплащане на заплати, според The Athletic. Играчите са спечелили всяко дело, а общата сума, получена от потърпевшите спортисти, е над 16 млн. долара. Миналата година, на фона на нарастващите опасения относно жизнеспособността на плащанията, ФИФПро, международният съюз, представляващ 65 000 играчи, посъветва играчите да не се местят в Саудитска Арабия.
Засега Кралството може да изписва колкото си иска чекове с твърде много нули, благодарение на дълбокия си кладенец от финансови ресурси. В същото време правилата за финансов феърплей в Европа не позволяват на клубовете да харчат повече, отколкото печелят, което означава, че петте големи лиги могат да се справят само с толкова. Разбира се, много от саудитските трансфери са в края на своите кариери, така че поддържането на интереса към лигата ще изисква известна креативност. “Всички все още гледат Роналдо, всички гледат (Карим) Бензема и всички тези играчи от световна класа”, казва Роси Бидъл, собственик на фирмата за спортен маркетинг XtraTimeFC. “Но на тези момчета им остават само две години, така че какво е попълнението там? Дали тогава ще се обърнат към водещите европейски клубове, за да се освободят от застаряващите си играчи? Или съвсем скоро ще станем свидетели на сделки в стил Меси?”
Според информацията, за да бъде привлечен 36-годишният аржентинец в Мейджър лийг сокър, споразумението на Меси с “Интер Маями” включва дял от приходите на партньорите на лигата Adidas и Apple TV, както и опция за закупуване на дял в “Интер Маями”, когато окачи обувките си. В комбинация с годишните приходи извън терена в размер на 70 млн. долара, които се увеличиха заедно с победата на Аржентина на Световното първенство през 2022 г. и преместването му в САЩ, Меси се приземява под номер 2 с общи прогнозни приходи от 135 млн. долара. Така Лионел Меси става първият играч от MLS, който попада в челната десетка след Дейвид Бекъм през 2012 г. (MLS разрешава трима “определени играчи” в един списък, на които се позволяват заплати, надвишаващи бюджетните ограничения на лигата).
Разбира се, Меси и другите саудитски играчи – Бензема от “Ал-Итихад” (106 млн. долара) и Садио Мане от “Ал-Насър” (52 млн. долара), не са единствените, които получават свръхголеми чекове. Мбапе, който миналата година се смъкна от №1 до четвъртото място в списъка, води сред всички базирани в Европа играчи с приблизителни приходи от 120 млн. долара. Трима играчи от Висшата лига попаднаха в класацията, включително съотборниците им от “Манчестър Сити” Ерлинг Хааланд (58 млн. долара) и Кевин Де Бройне (39 млн. долара) и Мохамед Салах от “Ливърпул” (53 млн. долара). Хари Кейн, в първия си сезон в “Байерн Мюнхен”, и Роберт Левандовски от “Барселона” допълват топ 11 с прогнозни общи приходи от съответно 36 млн. и 34 млн. долара. Ето кои са единадесетте най-високоплатени футболисти в света.
#1. $260 млн.
КРИСТИАНО РОНАЛДО
ВЪЗРАСТ: 38 | ОТБОР: АЛ НАСЪР | НАЦИОНАЛНОСТ: ПОРТУГАЛИЯ | НА ТЕРЕНА: $200 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $60 МЛН.
Новите работодатели на Роналдо в Саудитска Арабия не се притесняват да се възползват от уменията му на рекламно лице. Той се появи във видеоклип, публикуван от “Ал-Насър”, облечен в традиционно саудитско облекло, за да популяризира националния празник на Кралството, както и за предстоящия боксов мач Тайсън Фюри срещу Франсис Нгану в Рияд. Също така Роналдо продължи да рекламира собствените си партньорства, като през последните два месеца в профила му в Instagram се появиха рекламни клипове за Clear, Herbalife и Binance и други.
________________________________________________________________________________________________
#2. $135 млн.
ЛИОНЕЛ МЕСИ
ВЪЗРАСТ: 36 | ОТБОР: ИНТЕР МАЯМИ | НАЦИОНАЛНОСТ: АРЖЕНТИНА | НА ТЕРЕНА: $65 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $70 МЛН.
Ефектът на Меси не само ускори търсенето на билети и изстреля в небето цените на “Интер Маями”, но и на клубовете в цялата МLS. За мача си срещу Маями през октомври, докато най-добрият играч на планетата седеше контузен, “Чикаго Файър” привлече рекордните за клуба 62 124 фенове на “Солджър Фийлд” и генерира приходи от 7 до 10 млн. долара, повече от всички домакински мачове на отбора през този сезон взети заедно. Пристигането на Меси на американска земя беше описано и в наскоро пуснатия документален филм на Apple TV+, озаглавен “Меси среща Америка”.
________________________________________________________________________________________________
#3. $112 млн.
НЕЙМАР
ВЪЗРАСТ: 31 | ОТБОР: АЛ-ХИЛАЛ | НАЦИОНАЛНОСТ: БРАЗИЛИЯ | НА ТЕРЕНА: $80 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $32 МЛН.
Октомври вече беше важен месец за Неймар – той вкара първия си гол в новия си клуб “Ал-Хилал” в Саудитска Арабия и посрещна второто си дете – момиченце. Далеч от терена, той продължава да е активен както винаги, а списъкът му със спонсори включва Puma, Konami и Red Bull. Неотдавна Неймар обяви партньорство с португалската ферма за отглеждане на коне Team Campline.
________________________________________________________________________________________________
#4. $110 млн.
КИЛИАН МБАПЕ
ВЪЗРАСТ: 24 | ОТБОР: ПАРИ СЕН ЖЕРМЕН | НАЦИОНАЛНОСТ: ФРАНЦИЯ | НА ТЕРЕНА: $90 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $20 МЛН.
Решението на Мбапе да не удължи договора си с френския “Пари Сен Жермен” преди началото на новия сезон в Лига 1 го постави в конфликт със собствениците на ПСЖ – клубът дори реши да го изключи от предсезонното турне в Япония. Изглежда, че двете страни донякъде са поправили отношенията си, но все по-силно се чува шепот, че Мбапе ще сбъдне детската си мечта да играе за “Реал Мадрид”. Съобщава се, че маститият испански клуб, който го е преследвал в миналото, планира да направи още един голям опит през следващото лято.
________________________________________________________________________________________________
#5. $106 млн.
КАРИМ БЕНЗЕМА
ВЪЗРАСТ: 35 | ОТБОР: АЛ-ИТИХАД | НАЦИОНАЛНОСТ: ФРАНЦИЯ | НА ТЕРЕНА: $100 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $6 МЛН.
Бензема може и да е последвал бившия си съотборник в “Реал Мадрид” Роналдо в Саудитска Арабия, но когато е попитан за този ход, действащият носител на “Златната топка” предлага дълбоко лично обяснение за трансфера. “Това е мястото, където искам да бъда, защото за мен е важно да бъда в мюсюлманска страна, където чувствам, че хората (вече) са като мен”, каза Бензема пред медиите през юни. “Това ще ми позволи да имам нов живот и нямам търпение да заживея там”.
________________________________________________________________________________________________
#6. $58 млн.
ЕРЛИНГ ХААЛАНД
ВЪЗРАСТ: 23 | ОТБОР: МАНЧЕСТЪР СИТИ | НАЦИОНАЛНОСТ: НОРВЕГИЯ | НА ТЕРЕНА: $46 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $12 МЛН.
През миналия сезон Хааланд вкара 52 гола във всички състезания, с което подобри рекорда за играч от Висшата лига. Успехите му привлякоха вниманието на “Реал Мадрид”, което, както се съобщава, накара “Манчестър Сити” да поднови преговорите с 23-годишната си звезда, въпреки че до края на договора му остават почти четири години. Извън терена Хааланд има доходоносен договор с Nike и украси корицата на видеоиграта EA Sports FC 2024, която беше прекръстена след приключването на партньорството на EA с FIFA.
________________________________________________________________________________________________
#7. $53 млн.
МОХАМЕД САЛАХ
ВЪЗРАСТ: 31 | ОТБОР: ЛИВЪРПУЛ | НАЦИОНАЛНОСТ: ЕГИПЕТ | НА ТЕРЕНА: $35 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $18 МЛН.
Мо Салах почти се превърна в най-скъпото футболно попълнение на Саудитска Арабия до момента, като според информацията “Ал-Итихад” е предложил трансферна сума от 190 млн. долара. “Ливърпул” отказа, така че Салах остава на “Анфийлд” в обозримо бъдеще. Египетската звезда също така има подписан споразумение с Adidas и наскоро беше обект на проучване на Harvard Business School за последния кръг от преговорите за договора му.
________________________________________________________________________________________________
#8. $52 млн.
САДИО МАНЕ
ВЪЗРАСТ: 31 | ОТБОР: АЛ-НАСЪР | НАЦИОНАЛНОСТ: СЕНЕГАЛ | НА ТЕРЕНА: $48 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $4 МЛН.
Мане се превърна в един от най-резултатните футболисти в историята на Сенегал, като води националния отбор с 37 гола в кариерата си. Подобен успех има и в клубната си кариера, като през 2018-19 г. си поделя Златната обувка на Висшата лига с бившия си съотборник Салах в “Ливърпул”. Преди две години Мане подписа дългосрочно удължаване на договора си с New Balance.
________________________________________________________________________________________________
#9. $39 млн.
КЕВИН ДЕ БРОЙНЕ
ВЪЗРАСТ: 32 | ОТБОР: МАНЧЕСТЪР СИТИ | НАЦИОНАЛНОСТ: БЕЛГИЯ | НА ТЕРЕНА: $35 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $4 МЛН.
През март Де Бройне сключи договор с McDonald’s, с който ще се рекламира в родната си Белгия. Феновете, които искат да го гледат на терена, обаче ще трябва да почакат. Де Бройне отсъства от състава на “Манчестър Сити” от откриването на сезона, тъй като се възстановява от операция на подколянното сухожилие, която може да го остави извън терена до пет месеца.
________________________________________________________________________________________________
#10. $36 млн.
ХАРИ КЕЙН
ВЪЗРАСТ: 30 | ОТБОР: БАЙЕРН МЮНХЕН | НАЦИОНАЛНОСТ: АНГЛИЯ | НА ТЕРЕНА: $26 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $10 МЛН.
Мечтата на Кейн да стане кикър в НФЛ ще трябва да почака още няколко години, тъй като бившата звезда на “Тотнъм Хотспърс” подписа четиригодишен договор с “Байерн Мюнхен” това лято. Междувременно той продължава да допълва маркетинговото си портфолио. Кейн подписа многогодишно партньорство с Fanatics, превръщайки се в първия британски спортист, който си партнира ексклузивно с подразделението на компанията за автографи и сувенири.
________________________________________________________________________________________________
#11. $34 млн.
РОБЪРТ ЛЕВАНДОВСКИ
ВЪЗРАСТ: 35 | ОТБОР: FC BARCELONA | НАЦИОНАЛНОСТ: ПОЛША | НА ТЕРЕНА: $24 МЛН. | ИЗВЪН ТЕРЕНА: $10 МЛН.
С 33 гола през миналия сезон едва ли изглежда, че кариерата на 35-годишния Левандовски приключва. Но това не му пречи да поставя по-голям акцент върху дейността си извън терена. През април капитанът на полския национален отбор нае CAA да се занимава с търговското му представителство. В момента Левандовски има осем партньори, включително Nike, Spoitfy и Oanda, и е обект на серия възпоменателни монети в родината си.
________________________________________________________________________________________________
МЕТОДОЛОГИЯ
Класацията на Forbes на най-високоплатените футболисти в света представлява комбинираната сума на приходите на терена за сезон 2023-24 г., включително основни заплати, бонуси и в някои случаи споразумения за имиджови права, базирани на клубове, и оценки извън терена, които отразяват годишните парични средства от потвърждения, лицензи, изяви и сувенири, както и от бизнеса, управляван от играчите. При играчи като Кристиано Роналдо и Лионел Меси, чиито договори се субсидират от спонсори на клубове или лиги, тази стойност се отчита в оценките на терена. Данните са получени от публично достъпни бази данни, включително Capology.com, и от разговори с представители на индустрията. Повечето от тях са поискали да останат анонимни, но Forbes би искал да изкаже благодарност на Танкреди Палмери и Мариано Трасанде от DODICI Sports Management.
Всички цифри са преизчислени в щатски долари по текущия обменен курс. Forbes не включва инвестиционни доходи, като например лихвени плащания или дивиденти, но отчита изплащания от дялови участия, които спортистите са продали. Forbes не приспада данъците и хонорарите на агентите. Таксите за трансфер са изключени.