САЩ задълбочават технологичната война с Китай, забранява доставки на модерни чипове с AI
Администрацията на Байдън заяви, че планира да спре доставките за Китай на по-модерни чипове с изкуствен интелект, проектирани от Nvidia и други компании, част от набор от мерки, целящи да спрат Пекин да получи авангардни американски технологии за укрепване на армията си.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Правилата ограничават по-широка гама от усъвършенствани чипове и инструменти за производство на чипове до по-голям брой страни, включително Иран и Русия, и поставят в черния списък китайските дизайнери на чипове Moore Thread и Biren.
- Двата китайски стартъпа са основани от бивши служители на Nvidia в Китай и имат за цел да се конкурират с американския гигант за чипове за изкуствен интелект.
- Новите мерки целят да възпрепятстват военното развитие на Китай чрез затваряне на вратички в разпоредбите, издадени миналия октомври, и вероятно ще бъдат актуализирани „поне веднъж годишно“, според министъра на търговията Джина Раймондо.
- Целта е да се ограничи достъпът на Китай до „усъвършенствани полупроводници, които биха могли да подхранват пробиви в изкуствения интелект и сложни компютри, които са критични за (китайските) военни приложения“, каза тя, подчертавайки, че администрацията не се стреми да нарани Пекин икономически.
- Съединените щати и Китай са въвлечени в продължила години технологична война, но радикалните ограничения, пуснати миналия октомври, допълнително ескалираха напрежението между суперсилите.
CHIPLETS САМО ЗА КИТАЙ
Най-добрият дизайнер на AI чипове Nvidia създаде чипове като A800 и H800, които вървяха точно по линията на предишните правила, за да продължат да продават в Китай, а AMD, също засегната от правилата, заяви, че планира подобна стратегия.
Бизнесът на Nvidia се повиши след налагането на правилата от миналата година, тъй като нейните чипове само за Китай все още са по-добри от алтернативите. Фирмата от Силициевата долина в момента продава почти всеки чип, който може да закупи, тъй като търсенето в световен мащаб надхвърля предлагането, но ще бъде ощетено в дългосрочен план, тъй като китайските фирми за чипове се стремят да запълнят празнините, оставени от американските компании.
Чиповете A800 и H800 на Nvidia ще бъдат засегнати от новите регулации, поради промяна в параметрите на чиповете. Но правилата ще освободят повечето потребителски чипове, използвани в лаптопи, смартфони и игри, въпреки че някои ще подлежат на изисквания за лицензиране и уведомяване от американски служители.
„Факт е, че Китай, дори и след актуализирането на това правило, ще внася стотици милиарди долари полупроводници от Съединените щати“, каза Раймондо, подчертавайки, че целта на мерките не е да удрят американските компании.
Предишните правила налагаха двупосочен тест, който измерва както изчислителната производителност на чипа, така и способността му да комуникира с други чипове, важна мярка в суперкомпютрите с изкуствен интелект, където хиляди чипове са нанизани заедно, за да обработват огромни количества данни.
Nvidia и Intel създадоха специални чипове за китайския пазар, които запазиха мощните изчислителни възможности, но ограничиха комуникационните скорости, за да останат в рамките на предишните правила.
Правилата, публикувани във вторник, премахват ограниченията на скоростта на комуникация и се фокусират върху изчислителната производителност, което ще доведе до спиране на продажбите на чиповете A800 и H800 на Nvidia за китайския пазар, според високопоставен служител на администрацията.
Американски служители във вторник добавиха нова мярка за ограничаване на чипове, които надвишават определено ниво на „плътност на производителността“, мярка, фокусирана върху това колко изчислителна мощност може да бъде събрана в дадено количество силиций, каза високопоставен служител на администрацията.
Висшият служител на администрацията каза, че това правило има за цел да попречи на компаниите да се опитват да заобиколят ограниченията върху чипове, като използват технология, наречена „chiplets“, където фирмите могат да се опитат да съединят малки парчета, наречени chiplets, в голям чип, който нарушава правилата.
Ройтерс съобщи през юли, че chiplets са се превърнали в основна част от технологичната стратегия на Китай за напредък в индустрията за чипове, а анализатори казаха, че китайските компании могат да използват технологията, за да избегнат ограниченията на САЩ.
РАЗШИРЕНО ЛИЦЕНЗИРАНЕ
Новите мерки също така разширяват лицензионните изисквания за износ на усъвършенствани чипове в повече от 40 допълнителни страни, които представляват риск от отклоняване към Китай и са обект на оръжейно ембарго на САЩ.
Тази мярка изглежда се основава на писмо, получено от Nvidia през август, което се описва като ограничаващо доставките на нейните чипове A100 и H100 извън Китай до други региони, включително някои страни в Близкия изток.
Ще бъде забранено изпращането на чипове до звена на фирми, разположени навсякъде по света, ако техните компании майки са със седалище в Китай, Макао и други страни с ембарго за оръжия. Този ход е част от опит чиповете да не бъдат незаконно внесени в Китай или от дистанционен достъп от китайски компании майки.
Администрацията на Байдън също наложи 21 страни извън Китай с изискване за лицензиране на инструменти за производство на чипове и разшири списъка с оборудване, което е забранено да влиза в тази страна.
Длъжностни лица се постараха да подчертаят, че китайските служители са били предупредени за правилата от съветника по националната сигурност Джейк Съливан, министъра на финансите Джанет Йелън и министъра на търговията Джина Раймондо.