Финансовата грамотност като мисия
Тамара Костова, CEO на Velexa, вярва, че финансовата грамотност е мостът, който ще затвори пропастта в благосъстоянието на половете
Разликата в благосъстоянието на половете често остава на заден план за сметка на разликата в заплащането. Какво отличава тези две понятия?
Терминът разлика в заплащането между половете се отнася до различието в средните доходи между мъже и жени на работния пазар. Той се определя от различни фактори, включително професионалната сегрегация, дискриминацията и ограничения при достъпа до повишения и ръководни позиции.
Разликата в благосъстоянието на половете, от друга страна, подчертава разликата в натрупаните активи, инвестиции и общо богатство между мъже и жени. За мен именно това е проблемът, върху чието разрешаване трябва да се фокусираме, защото разликата в заплащането е едва една от многобройните причини за неговото съществуване.
Средният Gender Wealth Equity Index в Европа е 0.77, което означава, че при пенсиониране се очаква жените да натрупат само 77% от богатството, което биха натрупали мъжете за същия период. Освен разликата в заплащането, за това допринасят забавените кариерни траектории, отговорностите за полагане на грижи за семейството и по-ниските нива на инвестиционно участие.
През последните години се наблюдава нарастващ интерес към преодоляване на неравенството в заплащането, както чрез движението за устойчиво и социално управление (ESG), така и благодарение на активните усилия на корпорациите за насърчаване на разнообразието, равенството и интеграция (DEI).
Въпреки прогреса в тази насока, необходими са целенасочени усилия за справяне и с другите основни фактори, за да се доближим до постигане на равенство в благосъстоянието на половете.
Защо сега е подходящият момент за коригиране на разликата в богатството между половете?
За първи път в историята жените в Азия притежават повече комбинирано богатство от всеки регион с изключение на Северна Америка и общото им благосъстояние нараства по-бързо от където и да е другаде по света, което е индикация, че равноправността в благосъстоянието не е невъзможна.
Исторически погледнато, жените не са били основен клиентски сегмент на финансовите институции. Днес, новото поколение финтех компании и доставчиците на инвестиционни услуги имат възможност да прекроят тази действителност, овластявайки жените и давайки им подходящия арсенал в борбата за равенство на половете.
За постигане на тази цел и промяна в нагласите на жените към инвестирането са нужни усилия за изготвяне на продукти, които трябва да съобразят своя дизайн с нуждите на жените и да предложат клиентско изживяване, съответстващо на техните предпочитания. Тези продукти трябва да съответстват на ниската склонност към рискове, характерна за жените, желанието им да инвестират дългосрочно, както и ограниченото време, което имат за проучване и вземане на информирано решение. Разбира се, ефективността на тези продукти сама по себе си би била твърде ограничена, ако те не са съпроводени със системни усилия за повишаване на финансовата грамотност и информираност относно поддържането на финансово здраве.
Смятате ли, че финтех платформите могат да са двигател за повишаване на нивото на финансова грамотност? Разкажете ни повече за дейността на Velexa и усилията ви в тази насока.
Финтех платформите не само имат способността да повишават финансовата грамотност, но носят и отговорност за това. В днешно време 60% от поколението Z използва финансови услуги през финтех организации. За мнозина от тях това може да е първата и единствената допирна точка за достъп до финансово образование.
Новото поколение инвеститори имат очаквания от финтех играчите да предложат безпроблемни, напълно дигитални услуги, базирани на персонализирано обучение. В допълнение те очакват финтех платформите за финансови услуги да наподобяват платформи за социална мрежа като Тикток, платформи, изградени от общността, където да намерят отговори на въпроси, и да удовлетворят специфични интереси и да обменят информация относно възможности за инвестиране. За Velexa е ключово представянето на възможността нашите клиенти да се фокусират върху създаването на микрообщности в рамките на нашата платформа.
Нашият основен фокус в рамките на платформата ни е да увеличим ангажираността и гъвкавостта на крайните клиенти – инвеститорите. Velexa предлага клиентско изживяване базирано на зрелостта и апетита за риск на инвеститорите. То може да бъде съсредоточено върху създаването на план за постигане на определени цели (Goal directed investing) или да предложи възможности за самостоятелно инвестиране, допълнено с подбрано съдържание въз основа на предпочитанията на всеки отделен инвеститор. Ключова тенденция, която наблюдаваме в инвестиционните навици на Gen Z, е устойчивостта. Те инвестират в компании, които са в съответствие с техните ценности. Като предоставяме подобрено ESG индексиране и съдържание, ние подкрепяме GEN Z да направи своя инвестиционен избор.
Velexa оперира на глобално ниво, но присъства и в България. Какви са спецификите на родния пазар по отношение на финансова грамотност и инвестиционна култура?
През юли Европейската комисия публикува доклад, който показва, че само 18% от гражданите на ЕС имат високо ниво на финансова грамотност. За сравнение само 15% от българите участвали в това проучване са постигнали общо високо ниво на финансова грамотност.
В същото време, едва 7% от българите са уверени, че инвестиционният съвет, който получават от своята банка, застраховател или финансов консултант, е в техен най-добър интерес.
Именно тези два фактора са част от обяснението защо едва 9% от българите притежават акции, облигации или други инвестиционни продукти, при средно 24% за ЕС. Това е и причината Velexa да поставя фокус върху лоялността и удовлетворяване на очакванията и нуждите на новото поколение инвеститори, създавайки подходяща почва за развитие на инвестиционната култура и в България.
Интересното е, че когато става въпрос за финансово поведение, като избор на продукти, проследяване на разходите и стремеж към постигане на финансов растеж, две трети от българите са получили висок резултат. Същото важи и за комфорта при използването на дигитални финансови услуги, където само 8% съобщават, че срещат трудности с използването им.
Като цяло тези данни показват, че въпреки лекото изоставане на България потребителите на финансови услуги тук също са готови за иновации в тази сфера, поради което Velexa се фокусира върху изграждането на офис в страната и работата с действащи институции у нас.
Вашата дългосрочна визия за Velexa е да превърнете компанията в еднорог. Как планирате да постигнете това и какво ви дава увереност, че ще успеете?
Мисията на Velexa е да даде възможност на всеки човек да постигне финансово здраве. Новото поколение инвеститори – строители на богатство, както ги наричам, биха искали проактивно да управляват своите финанси. Индустрията за управление на финанси бавно успява да улови промяната в демографията на инвеститорите и Velexa е в уникална позиция да отговори на търсенето на новото поколение инвеститори да управляват активно своите финанси и следователно своето бъдеще.
А какви са целите ви на персонално ниво?
Аз съм страстен застъпник за повишаване на финансовата грамотност по целия свят. Моята лична цел през следващите три години е да популяризирам посланието, че финансовото образование трябва да бъде съществена част от ранните училищни програми. Трябва да образоваме нашите деца не само да разбират стойността на парите, но и как да управляват финансите си и да постигнат финансово благосъстояние, след като достигнат зряла възраст.
Сред основните ми планове е отварянето на диалог с български правителствени и нестопански организации за работа по пилотни финансови курсове за деца в началното училище и се радвам, че споделяйки тук, списание Forbes може да допринесе тази инициатива да придобие публичност. Наред с това работим с няколко университета по света за внедряването на платформата Velexa за насърчаване на здравословни навици за инвестиране сред техните студенти. Моята мисия да изградя по-приобщаващо бъдеще започва от вкъщи, насърчавайки моята 7-годишна дъщеря да прегърне това образователно пътуване.