Работещите решения и новите хоризонти във фокуса на Forbes HR & Employer Branding Forum & Awards
Близо 300 водещи HR експерти, мениджъри и предприемачи събра премиерното издание на Forbes HR & Employer Branding Forum & Awards 2023. Най-големият бизнес медиен бранд в света постави в светлината на прожекторите всички водещи теми, свързани с управлението на най-важният ресурс за всяка организация – човешкият. Сцената на Joy Station в София се превърна в арена на интригуващи професионални дискусии, които очертаха актуалните тенденции и бъдещото развитие на работната среда и ролята на HR специалистите. Полудневният форум завърши с бляскава церемония по награждаване на най-добрите компании и експерти в осем тематични категории, оценени от независимо жури.
Летящ старт на събитието даде Христо Борисов, основател и СЕО на Payhawk, който в разговор с редактора на Forbes Марио Танев сподели как увеличението на персонала с близо четири пъти в рамките на година и половина се отразява на компанията. „Ние трябваше да преоткрием процесите и да променяме много неща, свързани с начина на комуникация, начина на стимулиране на служителите, начина на поставяне на цели при екипите, напича по който обясняваме какво е културата,“ сподели Борисов, добавяйки, че една големите задачи на дневен ред за компанията е да се утвърди на пазарите, на които оперира, не само като бизнес, но и като работодател.
Форумната част продължи с актуалната тема за ролята на технологиите в дейностите, свързани с управлението на човешките ресурси. Редакторът във Forbes България Румен Соколов запозна аудиторията с една от последните иновации в сферата – електронното трудово досие. Неговите събеседници Мартин Орешарски – директор „Удостоверителни услуги“ в БОРИКА, и Емилия Иванова – ръководител отдел „Човешки ресурси“ в БОРИКА, представиха успешния пример на своята компания от въвеждане на дигиталната система, която функционира вече две години. По думите на г-н Орешарски тя е спомогнала за прецизиране на процесите, оптимизация на дейностите и спестяване на разходи. От гледна точка на HR директора на компанията ползите не се изчерпват само с качването на всички документи на даден служител в електронен формат, а цялостно се улесняват процедурите за обмяна на документи с работодателя. И двамата участници бяха категорични, че за успешното функциониране на технологията е необходима навременна и открита комуникация към хората.
Дигиталните иновации в последните години безспорно са един от водещите фактори за трансформацията на HR сектора. Какво влияние е оказало навлизането им в професията и как продължава да се променя HR реалността обсъдиха Миглена Узунова-Цекова – старши директор „Човешки ресурси“ в А1 и Владислав Маринов – мениджър „Човешки ресурси – Глобални операции“ в Sensata. Разпалената дискусия беше модериран от дългогодишния експерт в сферата и управител на компанията за комплексни HR услуги – JobTiger. Той откри панела с 25-годишна ретроспекция назад във времето, когато професията е била по-скоро екзотика, а упражняващите я се броят на пръсти. За този период е изминала дълъг път и вече има не само бакалавърски и магистърски образователни програми, но и код в Националния класификатор на длъжностите. Оттук нататък дигитализацията ще оказва все по-голямо влияние върху развитието й, като според Миглена Цекова въпросът не е кога ще се случва, а как. Тя е категорична, че тя не е самоцел, а инструмент, чрез които процесите в дадена компания да се направят по-ефективни. Според Владислав Маринов именно технологичните иновации ще променят статуквото на работа и в бъдеще разговорът трябва да се води за това каква е ролята на HR специалистите.
В светлината на модерните онлайн инструменти за информиране, включително и при търсенето на бъдещ работодател, продължи съдържателната част на форума. Пример за успешна потребителска пътека за Employer Branding презентираха Георги Малчев, управляващ съдружник на Xplora и Xplora Academy, и Мадлен Райкова, мениджър на екип „Маркетинг и креативно съдържание“ в Xplora. Двамата дигитални експерти повдигнаха завесата на пътя, който всеки човек в съвременния свят на алгоритми преминава, когато проучва своето потенциално работно място. Те показаха нагледно и пример за успешното позициониране на Xplora в интернет пространството така, че да привлича правилните кандидати за отворени позиции.
Темата за създаването и представянето на адекватна работодателска марка получи своето логично продължение в последното интервю от първия панел на форума. Новите изисквания пред работодателския имидж на сцената обсъдиха Елена Димова, HR експерт с дългогодишен опит в сферата на Employer branding, и Рене Томова, Head of Platform, Eleven Ventures. Разговорът започна с изключително точната аналогия на г-жа Томова за публичния образ на компаниите като красива семейна картичка за Коледа, в която всичко изглежда подредено, лъскаво и идеално. Често обаче зад перфектния кадър се крие съвсем друга реалност на недоволните участници него. И двете дами се обединиха около тезата, че за да се избегне подобен разрив между работодателската марка навън и действителната атмосфера в компанията, имиджът трябва да се основава на автентичност. Базирайки се на богатия си опит в различни индустрии, Елена Димова е категорична, че начинът това да се случи, е като се работи отвътре навън. По думите й усилията трябва да са фокусирани върху преживяването на служителите в компанията, защото те могат най-добре да покажат пред света каква е корпоративната култура и среда, как се посрещат успехите и преживяват несполуките.
Втората част на форума, посветена на бъдещето на човешките ресурси и работодателския имидж, беше открита от Цветелин Николов, в разговор с редактора на Forbes Марио Танев. Разговорът се фокусира върху ключа към привличането на топ талантите от заемащото все по-голям дял от работната сила поколение Z. „Най-важно за тях сред приоритетите им е кариерното развитие – това, което може да им даде да израснат и да се развиват не само вертикално, както сме свикнали, но и хоризонтално – да трупат нови квалификации, да учат нови умения,“ каза Николов.
Катерина Шопова, HR директор на Лидл България, сподели повече за ролята на HR отвъд бизнеса и в контекста на философията, фокусирана върху създаването на по-добра среда за всички ни. В разговор със Златина Георгиева, редактор във Forbes България, Шопова даде конкретни примери от нейната практика, свързани с даването на кариерен старт на младите, включването на уязвими групи и развитието на важни социални умения. „Когато компаниите създават реална подкрепяща инфраструктура и среда през различни инструменти и програми и има все повече млади хора, които имат желание да участват, тогава започва да се създава за в бъдеще конкурентоспособна работна сила,“ каза Шопова.
Вторият дискусионен панел за вечерта се фокусира върху ролята на технологиите в бъдещето развитие на човешките ресурси, поглеждането от нова перспектива на устойчивото предизвикателство, свързано с липсата на квалифицирани кадри и прогнозите за горещите теми в индустрията през 2024 г. Своята гледна точка по тези теми споделиха Борис Колев, съосновател на nPloy и Цвета Величкова, директор „Човешки ресурси“ в Каменица в дискусия с Христо Петров, редактор във Forbes България.
По отношение на технологиите, Величкова изрази мнение, че те ще позволят на HR общността да освободи време за фокусиране върху многото смислени процеси, които управлява, както и да погледне по-сериозно на предизвикателствата, които навлизането на Gen Z носи за бизнеса. Позицията ѝ бе подкрепена от Колев, който допълни, че основната цел на технологиите е да направят процесите по-лесни, по-ефективни и по-евтини за бизнеса.
Геймификацията на обученията и автоматизацията на производствените процеси, в комбинация с преминаването от длъжностна характеристика към компетентностен модел при подбор на кадри, могат да изиграят водеща роля в преодоляване на дефицита на квалифицирани кадри, сподели Величкова. „Ние така търсим талантите – търсим компетенции.“
Що се касае за горещите теми през следващата година, Колев изрази мнение, че те няма да са много по-различни в тяхното естество, но перспективата, от която ще ги дискутираме, ще е много по-осъзната. „Догодина тук ще си говорим много повече за изкуствен интелект, тъй като ще видим с първата вълна ефекта от това нещо,“ каза той.
Повече за доверието като валута и стойността на откровените човешки взаимоотношения сподели Биляна Савова, създател на Plan to Be Generator, в разговор с Енея Георгиева, редактор във Forbes България. Савова отправи апел към аудиторията да натиснат своя „бутон“, позволяващ им да пренесат доверието от сферата на празните приказки към действителността, като подходят с искрено желание да променят начина, по който гледат не само на света, но и на самите себе си. „Добрата новина е, че всеки има този бутон и може да го натисне,“ каза Савова.
В естествено продължение на разговора за доверието се превърна темата за прозрачността, обсъдена от Костин Тудор, изпълнителен директор на WhereWeWork, и Веселин Димитров, главен редактор във Forbes Bulgaria. Въпреки че днес WhereWeWork присъства в цели 14 държави, налагането на бизнес модела на компанията, който предвижда значителна прозрачност от работодателите по отношение на предлаганото заплащане, фирмената култура и други, среща значителна съпротива в началото. Макар тази опозиция да не е напълно преодоляна, постигнатите резултати значително улесняват процесът днес. „Колкото сме по-открити, толкова по-качествени кандидати ще привлечем, тъй като те са добре информирани,“ заяви Тудор.
Колко време моето образование ще остане релевантно на работната среда? Това е въпрос, който никое предходно поколение не е трябвало да си задава. Днес, с появата за изкуствения интелект и машинното самообучение обаче тази реалност се променя драстично. „Ако не се променяме и не учим непрекъснато, ще останем в миналото,“ каза Ани Филипова, представител за Източна Европа на Northern Illinois University, в разговор с Диана Митева, Председател на УС на Сдружение Дамски Форум. Гледайки напред, ключовите фактори, определящи бъдещето на работата ще бъдат новите технологии, зеленият преход и икономическите перспективи, сподели още Филипова.
Финалът на вълнуващата форумна част на Forbes HR & Employer Branding Forum & Awards дойде с интервюто на Евелин Барбутова, мениджър по подбор на висококвалифицирани кадри в HRS, и Наташа Трайковска, старши консултант по подбор на персонал в HRS, с Виктор Фачев, бизнес партньор „Човешки ресурси“ за Централна Европа в „Атос“. В разговора стана ясно, че ключът за успешното привличане на ръководен персонал се крие в това да имаме ясна представа за профила на търсения кандидат, да сме готови да правим компромиси и да сме възможно най-прозрачни по отношение на фирмената култура. „Разбирайки каква е културата, можем по най-лесния начин да намерим човек за тях,“ споделиха експертите от HRS.
Forbes HR & Employer Branding Forum & Awards се проведе:
С генералната подкрепа на: „Лидл България“
Официален партньор: KADERABOTIM
С подкрепата на: БОРИКА АД, HRS, A1, Northern Illinoi University, Plan to Be Generator, Porsche, Katardzyna, Lemax, Kamenitza, J Point Group
Партньор за методологията на конкурса: JobTiger
В партньорство с: Xplora, nPloy, elektrick.me
Галерия:
Снимки от High Noir за Forbes България