Дигиталната трансформация на търговските вериги: част от уравнение за 1.3 млрд. лв.
Търговските вериги в България са в надпревара с времето да инвестират 1.3 млрд. лв. до 2030 г., за да се адаптират към предизвикателствата на пазара. Прогнозата е на Николай Вълканов, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия. По думите му парите ще отидат за трансформация в три основни направления: дигитализация, устойчиво развитие и обучение на служителите.
Дигитализацията и в частност онлайн продажбите се очертават като предизвикателство, доколкото България е на едно от последните места в Европа по дял на интернет потребителите, които си купуват стоки онлайн – само 49%. За сравнение: в Обединеното кралство например делът достига 95%.
Данните на НСИ показват, че през 2022 г. най-много българи са си купили по интернет дрехи и обувки, следвани от спортни стоки и козметика. “Ритейлът не е просто ритейл, а омниченъл ритейл – казва Цонка Иванова-Терзиева, управител “Маркетинг и снабдяване” на dm България. – Каналите за комуникиране с клиентите се допълват взаимно. Ние не разглеждаме онлайн търговията като форма за пазаруване на стоки… Клиентът може бързо и удобно да провери в кои магазини има това, което търси; може да избере дали да си го поръча онлайн; или да го поръча онлайн, но да отиде да го купи на място.”
Статистиката показва още, че над 10% от интернет купувачите са поръчвали онлайн хранителни стоки и напитки. Въпреки това веригите за бързообортни стоки все още разчитат основно на продажбите във физически магазини и нямат прогнозни данни за обема на приходите, които биха могли да реализират чрез онлайн продажби.
“Фантастико” е един от пионерите в това отношение, след като през 2015 г. започна да продава свои продукти онлайн чрез платформата eBag. Стоките в eBag се продаваха на цени като във физическите магазини на “Фантастико”, а доставката на стоките се поемаше от eBag. През 2018 г. партньорството между eBag и “Фантастико” приключи, а онлайн платформата започна да продава стоки от други доставчици. Прочетете историята за успеха на eBag.
Засега този бизнес модел, при които продажбите и доставката на купените стоки се случват през външна платформа, изглежда предпочитан от веригите за бързообортни стоки в България. По този модел работят вериги като Billa и Kaufland, от където можете да си купите стоки през онлайн платформа за доставка на храна като Glovo. Други като Lidl се фокусират изцяло върху продажби във физическите си обекти за сметка на продажби онлайн.
Дигитализацията не е само онлайн продажби. Тя обхваща всички други процеси от мобилните плащания през елктронните етикети до софтуер за управлние на складове. “За да дигитализират магазините и складовете си, ритейлърите в Европа отделят между 0.5 и 0.6% от годишните си приходи – казва Милена Драгийска, управител на Lidl България. – Говорим за милиарди, които трябва да дойдат от нашия сектор.”
Часто от дигитализацията е въвеждането на каси за самообслужване. Финансовият директор на Кауфланд България Иван Георгиев твърди, че откакто веригата е внедрила такива каси в магазините си, около 30% от клиентите минават през тях. Според Георгиев това не води до освобождаване на касиери. “Точно обратното е – казва Георгиев, посред когото дигитализацията не може да замени служителите в магазините – Дигитализацията подпомогна някаква дейност в магазина, но тези хора просто се преквалифииираха и започнаха да изпълянват други, по-интересни за тях дейности.”
Търговските вериги са сред най-големите работодатели в България. Ето защо те попадат по първите места на класацията Forbes 1000 Employers, която ще бъде представена в номеврийския брой на списанието.