Еврокомисията стартира проверка за въведената от България такса за пренос на руски газ
Европейската комисия съобщи, че обсъжда с България въвеждането на такса за преноса на руски газ.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Оценяваме и обсъждаме с българските власти въвеждането наскоро на тази мярка, заяви говорител на комисията на пресконференция в отговор на въпрос.
- „Санкциите на ЕС срещу Русия се определят, одобряват и преразглеждат на европейско равнище. Това е така от началото на руското нападение срещу Украйна. ЕС трябва да остане единен в подкрепата си за Украйна“, заяви говорителят.
- Попитан за съобщенията, че ЕК прави проверка на споразумението между България и турското дружество “Боташ”, говорителят потвърди. „Можем да потвърдим, че изпратихме искане за предоставяне на информация. Комисията следи много внимателно този въпрос и е в контакт със съответните власти и организации. Нашата цел е да следим за спазването на европейските правила за пазара на енергия. В случай на признаци за отклонения, включително за нарушаване на европейските антитръстови правила, няма да се поколебаем да вземем съответните мерки“, добави той.
ПОД ЛУПА
“Булгаргаз” информира, че дружеството е получило въпроси от Генерална дирекция “Конкуренция” на Европейската комисия относно доставките на природен газ до България. Изследваният период обхваща последните няколко години, а поисканата информация е насочена към отношенията с доставчици и партньори и подробности за “Булгаргаз” подготвя и ще предостави информацията в договорения с ЕК срок., съобщиха от българското дружество
ПРЕДИСТОРИЯТА
В началото на годината бе сключена сделка от служебното правителство на Гълъб Донев между “Булгаргаз” и турската компания “Боташ”, c което “Булгаргаз” получава достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до територията на България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г. По информация на “Капитал” “Булгаргаз” не получава достъп до турската преносна мрежа, а само право да разтоварва танкери на конкретно посочен терминал и да получи същото количество природен газ на границата си, в точка Странджа/Малкочлар. “Булгаргаз” ще плаща на “Боташ” по 300 млн. лв. на година независимо дали ползва газ
Държавната компания се е ангажирала да плати 3.8 млрд. лв. само за такси на “Боташ” за периода на споразумението, при това независимо дали внася газ или не. За разлика от “Булгаргаз”, турската “Боташ” получава пълен достъп до българския газов пазар и преносна мрежа, като дори ще има право да доставя на крайни клиенти, като може да измести изцяло “Булгаргаз”. При прекратяване на споразумението “Боташ” има право на неустойка, която е равна на пълния размер на дължимите такси за целия оставащ срок. “Булгаргаз” няма право на неустойки.
Сделката между двете компании беше разкритикувана от настоящия премиер Николай Денков в началото на август. Според него договорът е неизгоден за България.
ЕКСПЕРТНО МНЕНИЕ
„Договорът с “Боташ” ще стигне до Европейската прокуратура и ще има щети за България“, каза пред БНР енергийният експерт Красимир Манов.
По думите му този договор „представлява национално предателство, защото не е подписан на реципрочна основа. По този начин ние вкарваме природен газ от Русия или Иран, кой знае откъде още, и го доставяме не в България, а в ЕС, тъй като сме гранична държава. Така подписаните клаузи в него са изцяло в ущърб на интересите на страната ни и на дружествата “Булгаргаз” и “Булгартрансгаз”, защото те и двете търговски дружества подписаха с “Боташ”.
Манов прогнозира, че след проверката на ЕК договорът ще бъде даден на Европейската прокуратура. “Турция подписа няколко договора с Молдова, с Украйна и след това и с Румъния. Тя използва България като транзитна държава. Ние нищо няма да спечелим от това нещо, освен транзитната такса, ще печелят турците”, подчерта енергийният експерт.
По думите му има огромни проблеми с този договор:
“ЕК се позовава на това, че договорът с “Боташ” представлява нарушение на конкуренцията в ЕС. Договорът не е бил проверяван от никого”.