Какво трябва да знаете за новата европейска забрана за брокат – част от борбата на ЕС с пластмасата
Европейският съюз официално забрани продажбата на насипен пластмасов брокат и някои други продукти, които съдържат микрогранули, като част от усилията за намаляване на вредното за околната среда замърсяване с микропластмаса в страните членки с 30% до 2030 г.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- От вторник по рафтовете в ЕС вече не се допускат насипни брокати и продукти, които съдържат определени микрогранули, малки частици от синтетични полимери и някои други микропластмаси, тъй като те се натрупват в околната среда, замърсяват водоснабдяването и допринасят за общото замърсяване с микропластмаси.
- Не всички блестящи частици са забранени – основната цел на новите ограничения са свободните пластмасови блестящи частици, а биоразградимите блестящи частици все още са разрешени. Използването им обаче в козметиката, продуктите за нокти и други продукти за лична хигиена също ще бъде ограничено през следващите години.
- Германските потребители съобщиха, че са се запасили с брокат преди влизането в сила на забраната. Един от участниците в “Биг Брадър” е разказал на местен таблоид, че е купил 82 пакета, преди да бъдат изтеглени от рафтовете: “В моя свят всичко трябва да е блестящо”.
- С влизането в сила на забраната Европейската комисия предложи в понеделник и мерки, които да предотвратят разпиляването на пластмасови пелети – малки парчета пластмаса с размер на леща, които по-късно се разтопяват и оформят в краен продукт – в околната среда, съобщава “Ройтерс”.
- Новото предложение ще очертае най-добрите практики за боравене с пелетите, за да се предотвратят разливи. Ще изисква от компаниите, които ги използват, да бъдат сертифицирани за предотвратяване на разливи, както и ще очертае най-добрите практики за ограничаване на разливите и почистването им, когато се случат.
- ЕС има за цел да намали замърсяването с пластмасови пелети в Европа със 74% до 2030 г.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Блестящите пластмасови частици няма да изчезнат веднага. Забранените продукти, които са били по рафтовете на магазините или в складовете преди вторник, ще продължат да се продават в Европейския съюз до изчерпване на количествата. Комисията заяви, че до края на 2023 г. ще разполага с “подробен документ с въпроси и отговори, който да помогне при прилагането на новите правила”.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
От десетилетие учените настояват за забрана на блестящите изделия, които обикновено са изработени от комбинация от алуминий и пластмаса, и са един от източниците на микропластмасово замърсяване. Микропластмасата, свободно дефинирана като малки пластмасови парчета с дължина под пет милиметра, се съдържа в различни продукти – от козметични продукти до почистващи препарати за лице и пасти за зъби. Малките парчета пластмаса лесно преминават през системите за филтриране на водата и попадат в океаните, езерата и реките, като вредят на морските обитатели, твърди Националната администрация за изследване на атмосферата и океаните.
Европейската комисия изчислява, че всяка година в околната среда в 27-те държави – членки на ЕС, се изхвърлят между 52 000 и 184 000 тона пластмасови топчета, а в океана днес се намират около 50-75 трилиона парчета микропластмаса. Според Програмата на ООН за околната среда случайното консумиране на такива частици от морските обитатели може да доведе до задушаване на птици и риби, както и до промени в поведението и генетиката. При хората консумацията на микропластмаса може да причини различни видове рак и нарушения на репродуктивната система.
Забраната за насипни брокати – въведена за първи път през септември – е част от регламентите REACH на Европейския съюз, които ще продължат да се разширяват с течение на времето. В крайна сметка ще бъдат забранени гранулираните пластмаси, използвани в тревните площи на спортните игрища, както и козметичните продукти, в които се използват микропластмаси като ексфолианти, и тези, които се използват в перилни препарати, торове и играчки, съобщава Guardian.
АЛТЕРНАТИВИ
През последното десетилетие се появиха няколко компании и изследователи, които твърдят, че произвеждат екологични алтернативи на традиционните пластмасови гланцове. Миналата година екип от университета в Саскачеван, Канада, разработи биоразградима алтернатива на брокат, използвайки природни ресурси. Те позволяват на светлината да се отразява от повърхността на броката и да придава блясък на различни цветове. Базираната във Великобритания компания Shrine продава от 2016 г. брокат, който според нея се разгражда във вода за 27 дни, а Hemway продава биоразградим брокат в над 50 цвята. През 2020 г. проучване, публикувано в Journal of Hazardous Materials, установи, че дори броката, наречен екологичен, “може да предизвика екологични въздействия във водните екосистеми”. Брокатът, изработен от неорганични материали като стъкло и метал, естествените алтернативи или тези, които са разтворими във вода, не са включени в забраната на ЕС.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Новият закон на ЕС идва няколко години след като три големи британски търговци на дребно взеха решение да забранят брокатите в магазините си. Morrisons, Waitrose и John Lewis заявиха, че ще премахнат брокатите от коледните си предложения през 2022 г., за да намалят микропластмасата. Магазини като Boots, Marks & Spencer и Sainsbury’s също предприеха подобни стъпки.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
61. Толкова музикални фестивали в Обединеното кралство забраниха брокатите още през 2018 г., включително End of the Road, Field Day, Oxjam и Bestival.
КОНТРА
Докато някои учени призовават за забрана на броката, други казват, че той едва ли е от такова значение в голямата схема на замърсяването с микропластмаса. Робърт К. Хейл, професор в Института за морски науки във Вирджиния към Колежа Уилям и Мери, заяви пред New York Times, че брокатът съставлява “много по-малко от 1% от микропластмасата, която замърсява околната среда”. Добави, че макар забраната на такива предмети да може да окаже въздействие, “тя всъщност не решава проблема”. През 2020 г. Bloomberg съобщaва, че само 2 % от пластмасата, която замърсява океана, идва от микрогранули, към които са насочени политики като забраната на брокат, и че водещият източник на микропластмасово замърсяване – 35 % – са дрехите, изработени от синтетичен текстил.