Германските банки стават все по-предпазливи, отказват фирмени кредити
За германските компании става все по-трудно да получават заеми, обяви мюнхенският институт Ifo.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- През септември 29.2 на сто от фирмите, които понастоящем преговарят за отпускане на кредити, информират за ограничения от страна на банките. През юни делът им е бил само 21.3 на сто.
- Сред производителите на електрическо оборудване едва под 40 на сто от компаниите са отчели нежелание от страна на банките да отпускат кредити.
- При производителите на машини и оборудване този дял е 31.6 на сто.
- Заради трудната ситуация в жилищното строителство банките са внимателни с компаниите в сектора на недвижимите имоти (31 на сто). При компаниите за организиране на събития този показател е около 35 на сто.
- Делът в търговията на дребно също е нараснал от 20.5 на сто до 28.2 на сто. За много търговци на дребно икономическата ситуация продължава да е трудна заради нежеланието на клиентите да харчат. Това се отразява и на условията за кредитиране.
- Ситуацията е идентична и в строителния сектор, където 29.4 на сто (спад спрямо 26.9 на сто през юни) съобщава за ограничения в кредитирането. Спад е регистриран единствено при търговията на едро – от 22.6 на сто до 20.2 на сто.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Банките постепенно увеличават лихвите върху заемите и не са толкова склонни да ги отпускат. Когато икономиката е по-слаба, компаниите също трябва да предоставят повече кредитни гаранции”, каза Клаус Волрабе, шеф на проучванията в Ifo.
НОВИНИ
Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия ще се свие с 0,6 на сто през 2023 г., което е значително коригиране на прогнозата надолу (с 0,9 процентни пункта) спрямо очакванията от пролетта. Това сочи съвместната икономическа прогноза на пет водещи икономически института, получена в БТА от германския Ifo.
Германия се движи надолу повече от година. Рязкото повишаване в цените на енергията през 2022 г. внезапно сложи край на възстановяването на най-голямата европейска икономика от пандемията. Инфлацията при потребителските цени, която вече нарастваше, скочи до над 8 на сто, което намалява покупателната сила на домакинствата. Същевременно водещите лихви се повишиха с над 4 процентни пункта, което засегна особено силно строителството, припомнят експертите.
Бизнес доверието напоследък отново се влоши, не на последно място и поради засилената политическа несигурност. Като цяло показателите сочат, че през третото тримесечие на 2023 г. производството отново чувствително намалява. Междувременно обаче увеличението на заплатите последва повишението на цените, цените на енергията спаднаха, а износителите частично прехвърлиха по-високите си разходи, така че покупателната способност се възстановява. Поради това се очаква икономическият спад да отшуми до края на годината, а степента на използване на производствените мощности в бъдеще отново ще се повиши.
Недостигът на работна сила в Германия и преходът към възобновяема енергия ще окаже тежест върху икономическия растеж в дългосрочен план.