Глобалното търсене на изкопаеми горива ще достигне връх до 2030 г. на фона на неудържимо преминаване към зелена енергия
Нарастващото глобално търсене на петрол, газ и въглища се очаква да достигне връх до 2030 г., тъй като светът се движи към чисти енергийни източници, заяви във вторник Международната агенция по енергетика (MAE), призовавайки инвеститорите да застанат зад възобновяемите енергийни източници и да се откажат от изкопаемите горива.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Глобалното търсене на изкопаеми горива ще достигне връх през това десетилетие, ако правителствата по света се придържат към настоящите политики, каза МАЕ в своя годишен доклад за Световната енергийна перспектива за първи път.
- Според настоящите политики, глобалното използване на петрол се очаква да достигне връх от около 102 милиона барела на ден към края на десетилетието, прогнозира МАЕ, спадайки леко до 97 милиона барела на ден до 2050 г., тъй като преминаването към електрически превозни средства компенсира увеличеното използване на петрол в други сектори като авиацията.
- МАЕ каза, че ще има около 10 пъти повече електрически автомобили по пътищата до 2030 г., отколкото днес, цитирайки “впечатляващо” навлизане на технологията, при което делът на продадените електрически автомобили бързо се покачва от 1 на 25 до 1 в 5 през последните три години.
- Възобновяемите енергийни източници като слънчева, водна и вятърна енергия също ще представляват почти половината от световните енергийни доставки до 2030 г., прогнозира МАЕ, спрямо около 30% днес.
- Ако страните изпълнят ангажиментите си за климата „навреме и изцяло“, преходът към чиста енергия ще продължи още по-бързо, каза МАЕ, предупреждавайки, че дори това няма да е достатъчно, за да ограничи глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий, ключовият праг съгласно Парижкото споразумение за климата от 2015 г.
- Изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол каза, че „правителствата, компаниите и инвеститорите трябва да стоят зад преходите към чиста енергия, вместо да ги възпрепятстват“ и призова заинтересованите страни да увеличат инвестициите в системи за чиста енергия, вместо да влагат още повече пари в изкопаеми горива.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Преходът към чиста енергия се случва по целия свят и е неудържим“, каза Бирол. „Не е въпрос на „ако“, а просто на „колко скоро“ – и колкото по-рано, толкова по-добре за всички нас.“
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАТЕ
В доклада си МАЕ призна, че изкопаемите горива ще продължат да играят важна роля в глобалните енергийни доставки и каза, че „продължаването на инвестициите в изкопаеми горива е от съществено значение“ във всички сценарии, които разглежда, дори и в най-амбициозния. Това е както за посрещане на нарастването на търсенето, очаквано до края на десетилетието, така и за „избягване на рязък спад в предлагането, който далеч би изпреварил дори бързия спад на търсенето, наблюдаван“ в най-амбициозните сценарии, каза МАЕ. Агенцията обаче каза, че „краят на ерата на растежа на изкопаемите горива“ служи за „подкопаване“ на аргументите за увеличаване на разходите в сектора. „Твърденията, че петролът и газта представляват безопасен или сигурен избор за световното енергийно и климатично бъдеще, изглеждат по-слаби от всякога“, каза Бирол.
КОНТРА
Фигури от индустрията за изкопаеми горива, която исторически е отричала, че нейните продукти са отговорни за подхранването на изменението на климата, настръхнаха от предложението на МАЕ, че инвеститорите се отклоняват от сектора в полза на по-чиста енергия. Главният изпълнителен директор на Chevron, Майк Вирт, каза пред Financial Times, че не смята, че прогнозите на МАЕ за пик на търсенето до 2030 г. са „отдалечени верни“, казвайки, че те могат да създават модели, „но ние живеем в реалния свят“. Вирт прогнозира, че продуктите на компанията – Chevron, специализирана в нефт и природен газ – все още ще бъдат в голямо търсене през следващите десетилетия (МАЕ не е прогнозирала, че няма да има никакво или дори ниско търсене на изкопаеми горива). Настроенията на Вирт се повтарят и от други в сектора. В началото на октомври ръководителят на Организацията на страните износителки на петрол – група от най-големите производители на петрол в света – предупреди, че би било „опасно“ да се намалят инвестициите в петролната индустрия и че това би предизвикало хаос на пазара и би могло да доведе до рязък скок на цените.