Nvidia заплашва доминацията на Intel, започва да произвежда компютърни чипове, базирани на Arm
Nvidia доминира на пазара за изчислителни чипове с изкуствен интелект. Сега ще се опита да превземе дългогодишната крепост на Intel при персоналните компютри.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Nvidia тихомълком е започнала да проектира централни процесори (CPU), които ще работят с операционната система Windows на Microsoft и ще използват технология от Arm Holdings, казаха двама души, запознати с въпроса, пред Ройтерс.
- Новото преследване на гиганта за чипове с изкуствен интелект е част от усилията на Microsoft да помогне на компаниите за чипове да създадат базирани на Arm процесори за компютри с Windows. Плановете на Microsoft са насочени към Apple, която почти удвои пазарния си дял през трите години, откакто пусна свои собствени чипове, базирани на Arm, за своите Mac компютри, според предварителните данни за третото тримесечие от изследователската компания IDC.
- Advanced Micro Devices (AMD) също планира да произвежда чипове за персонални компютри с Arm технология.
- Nvidia и AMD могат да продават компютърни чипове веднага след 2025 г. Nvidia и AMD ще се присъединят към Qualcomm, която произвежда базирани на Arm чипове за лаптопи от 2016 г. На събитие във вторник, на което ще присъстват ръководители на Microsoft, включително вицепрезидента на Windows и устройства Паван Давулури, Qualcomm планира за да разкрие повече подробности за флагмански чип, проектиран от екип от бивши инженери на Apple.
- Акциите на Nvidia затвориха с 3.84%, а акциите на Intel завършиха надолу с 3.06% след доклада на Ройтерс за плановете на Nvidia. Акциите на Arm поскъпнаха с 4.89% при затваряне.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Усилията на Nvidia, AMD и Qualcomm могат да разтърсят компютърната индустрия, която Intel отдавна доминираше, но която е под нарастващ натиск от Apple. Персонализираните чипове на Apple дадоха на компютрите Mac по-добър живот на батерията и бърза производителност, които съперничат на чипове, които използват повече енергия. Ръководителите на Microsoft са наблюдавали колко ефективни са базираните на Arm чипове на Apple, включително с AI обработка, и желаят да постигнат подобна производителност.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През 2016 г. Microsoft избра Qualcomm да оглави усилията за преместване на операционната система Windows към основната процесорна архитектура на Arm, която отдавна захранва смартфоните и техните малки батерии. Microsoft предостави на Qualcomm изключително споразумение за разработване на чипове, съвместими с Windows до 2024 г.
Microsoft насърчава участващите производители на чипове да вграждат усъвършенствани AI функции в процесорите, които проектират. Компанията предвижда софтуер, подобрен с AI, като неговия Copilot, да стане все по-важна част от използването на Windows. За да се превърне това в реалност, предстоящите чипове от Nvidia, AMD и други ще трябва да отделят ресурси за това.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Microsoft научиха от 90-те години, че не искат отново да зависят от Intel, не искат да зависят от един доставчик“, каза Джей Голдбърг, главен изпълнителен директор на D2D Advisory, консултантска фирма за финанси и стратегии.
КОНТРА
Няма гаранция за успех, ако Microsoft и фирмите за чипове продължат с плановете. Разработчиците на софтуер са похарчили десетилетия и милиарди долари, за да напишат код за Windows, който работи на това, което е известно като x86 изчислителна архитектура, която се използва както от Intel, така и от AMD. Компютърният код, създаден за x86 чипове, няма да работи автоматично на базирани на Arm дизайни и преходът може да създаде предизвикателства.