Устойчивост от A до Z(ero)
През 2015 г. Siemens стана един от първите индустриални концерни, който пое ангажимент да постигне въглеродна неутралност в собствените си операции до 2030 г. Оттогава компанията измина дълъг път.
Екипът на Forbes разговаря с д-р инж. Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens за България, Северна Македония и Украйна, и Румяна Парушева, ръководител комуникации и мениджър по устойчивостта на Siemens България. Целта? Да научим повече за визията на компанията по отношение на ESG.
Как се става най-устойчива компания според индекса на Dow Jones?
БМ: Със сигурност не става за един ден. Всъщност Siemens работи в сферата на устойчивото развитие още от 70-те години.
Нарастващото значение специално на екологичния аспект намери отражение във включването му като част от мисията на компанията от 1990 г. нататък – много преди това да се превърне в „гореща тема“ по света. През следващите десетилетия този ангажимент намери потвърждение в разработването на „зелени“ и енергийно ефективни технологии и в неуморния фокус върху прилагането на ESG принципите в цялостната стратегия на Siemens. Така се стигна до най-новата рамкова концепция за устойчивост – DEGREE.
РП: Аз бих върнала лентата още по-назад, към основателя на Siemens AG Вернер фон Сименс (1816–1892). В свое писмо той пише: „Няма да продам бъдещето за бърза печалба“.
Тази идея за служба на обществото, в името на бъдещето, заложена в самото ДНК на Siemens, продължава да ръководи нашите действия и днес. Например вече отбелязахме съществен напредък при постигане на въглеродна неутралност на собствените операции до 2030 г., надхвърляйки междинните си цели за 2020 г. Същевременно разширихме ангажимента си и върху веригата на доставки с идеята да сведем и там емисиите до нетна нула (Net Zero) до 2050 г.
Всяка компания визионер има своя стратегия за „по-добро утре“. Какво има в основата на вашата рамкова концепция DEGREE?
БМ: Рамковата концепция DEGREE на Siemens е нашият отговор на глобалните предизвикателства. Тя представлява 360-градусов подход към всички заинтересовани страни – нашите клиенти, доставчици, инвеститори, служители, обществата, планетата.
С нея Siemens си поставя много амбициозни приоритети, по които ще работим в рамките на собствените си операции, както и заедно с клиентите. И тук става дума за много повече от спестени CO2 емисии! Също толкова важно е как гарантираме, че действаме етично, как подкрепяме служителите си, как създаваме полза и стойност за всички заинтересовани страни и за обществата ни.
РП: Всяка буква в DEGREE означава една от областите, които смятаме за приоритетни. Буквата „D“ означава „декарбонизация“ – може би най-голямото предизвикателство, пред което сме изправени днес. Втората буква е „E“ за „етика“, което включва нещо повече от задължението редовно да обучаваме служителите в нашите ценности и етични стандарти.
За нас етиката е тясно свързана с доверието. Това включва и дигиталния свят. Затова Siemens основа инициативата Charter of Trust, за да насърчи киберсигурността в партньорство с други водещи компании.
„G“ е за „управление“ (Governance) и тук става дума за това как интегрираме ефективни стимули за силно корпоративно управление и отговорни бизнес практики в компанията и при работата с нашите доставчици.
„R“ идва от „ефективност на ресурсите“ (resource efficiency) – тук искаме да работим още по-активно за кръгова икономика и за това да произвеждаме „повече с по-малко“, включително чрез закупуването на повече вторични материали и екологичен дизайн на продуктите ни още от самото начало.
Последните две „Е“ са за „равнопоставеност“ (еquity) и „професионална пригодност“ (еmployability). За нас многообразието, равнопоставеността са част от корпоративната ни култура. Окуражаваме хората да бъдат себе си, да се изразяват и да се чувстват приети. Същевременно насърчаваме тяхното професионално развитие, предлагайки им многобройни възможности за допълнителни обучения и преквалификации.
БМ: Именно такъв холистичен подход е необходим, за да се справим с изключително комплексните предизвикателства на нашето време. Затова и Siemens фокусира усилията си не само върху устойчивостта на собствените си операции, но и върху предлагането на иновативни технологии и услуги. Те правят възможно нашите клиенти да поемат уверено по своя път към едно по-добро и по-зелено бъдеще.
Защо управлението на Siemens инвестира впечатляващи количества енергия и средства в ESG, вместо в дейност, която носи бързи приходи?
БМ: Според мен между двете няма противоречие, напротив. Устойчивостта се превръща в топприоритет за инвеститорите, потребителите, регулаторите и не на последно място за настоящите и бъдещите служители.
В този смисъл тя е бизнес императив, но е и една от най-големите бизнес възможности понастоящем. Нашите клиенти и партньори, включително в България, все повече търсят продукти, решения и услуги, които биха им помогнали да вървят напред по пътя към постигането на техните цели за устойчивост. И със своя огромен опит и широко портфолио Siemens е готов да ги подкрепи.
Нашите решения, които комбинират реалния и дигиталния свят, генерират стойност за всички заинтересовани страни и целите общества, докато същевременно пестят ресурси. Ние наричаме този подход „Технология с цел“ (Technology with Purpose).
РП: Позволете ми да дам един пример. Декарбонизирането на промишлената верига на стойността е ключово за намаляване на глобалните въглеродни емисии. Много компании си поставят амбициозни цели за собствените си операции, но около 70–90% от въглеродния отпечатък на даден продукт се случва в дейности нагоре и надолу по веригата (т.нар. обхват 3). И компаниите срещат трудности да определят количествено тези емисии и тяхното въздействие.
Затова Siemens стартира ново решение – SiGreen, за събиране на реални данни и проследяване на въглеродния отпечатък на продукта по цялата верига на доставки. Това е пример за това как технологиите, които съчетават реалния и цифровия свят, могат да променят света към по-добро.
Или друг пример. Siemens и 80 Acres Farms си партнират за прилагане на иновативни технологии в т.нар. вертикално фермерство. Целта е насърчаване на устойчиви и по-продуктивни земеделски практики, по-близо до потребителя, с визията да се подкрепя продоволствената сигурност в световен мащаб.
С нашумяването на темата все повече компании искат да станат по-зелени и да работят с мисъл за средата. Какъв съвет бихте им дали?
БМ: Мисля, че част от трудността се дължи на това да започнем да разглеждаме устойчивостта не просто като наложена отвън концепция, а като бизнес възможност. Многобройни проучвания сочат, че устойчивите практики са много силен положителен фактор както по отношение на имиджа на една компания, така и на растежа на бизнеса и приходите ѝ.
Като при всяка голяма трансформация обаче, първото и може би най-същественото предизвикателство е промяната на мисленето, и то на всички нива. Това е особено трудно за големи концерни като Siemens, с различни географски, икономически, дори културни различия на отделните локации. Но е нещо, което трябва да се направи! И компаниите, които успеят да го постигнат, ще си гарантират, че ще бъдат част от това „по-добро утре“, към което всички се стремим.