Какво изгражда или разрушава една кариера
В известен смисъл всеки, който работи срещу заплащане, има кариера. Въпреки това има някои фактори, които оказват огромно влияние върху успеха на професионалното развитие (или липсата му).
Йохаес Щайрер, академичен директор на магистърската степен по стопанско управление за ръководители (EMBA) “Управление на здравните грижи” в Академията за ръководители на Виенския икономически университет (ВИУ), анализира тези фактори, разглежда причините, поради които някои променливи проправят пътя към по-голям успех от други, и изследва разликата между половете по отношение на професионалната кариера.
Заедно с Волфганг Майрхофер, ръководител на Интердисциплинарния институт по мениджмънт и организационно поведение към ВИУ, експертът по кариера и мениджмънт от Виенския университет е провел заедно с екипа си мащабни лонгитюдни изследвания, като е събрал удивителни данни за това какво изгражда или разрушава една кариера.
“Karriereachterbahn” (“Кариерно влакче”) е заглавието на новата книга на професора от Виенския университет Йоханес Щайрер, академичен директор на ЕМВА “Управление на здравните грижи” в Академията за ръководители на ВИУ, и Волфганг Майрхофер, ръководител на Интердисциплинарния институт по мениджмънт и организационно поведение към ВИУ. Книгата с подзаглавие “Was Berufswege wirklich beeinflusst” (Какво наистина изгражда или разрушава професионалната кариера) съдържа подробен анализ на точно тези въздействия и е резултат от 30-годишна академична изследователска работа.
Седем фактора: Какво изгражда една блестяща кариера
В хода на мета-анализа изследователите анализират повече от 500 проучвания от няколко десетилетия, търсейки факторите, които определят професионалния път на хората. Те са проучили кариерите на повече от 600 000 души по целия свят. Изследването включва и изследвания на културните различия между 35 държави.
Оказва се, че глобалният поглед върху кариерата е доста хомогенен. Изследователите успяват да идентифицират седем фактора, които според хората са повлияли на кариерата им, независимо от това откъде са:
- Обучение и развитие
са свързани с аспекти на личностното ни израстване, включително, освен друго, укрепване на личния портфейл от квалификации или издигане в официалните или неофициалните йерархии.
- Предприемачество
означава да основавате и ръководите компании самостоятелно.
- Баланс между професионалния и личния живот
се отнася до степента на нашата способност да съчетаваме успешно различните сфери на нашия живот. Балансът е свързан с възможността да се фокусираме върху различни области на живота в зависимост от определени житейски събития, етапите на личното ни развитие и въз основа на собствените ни ценности – например да наблягаме повече или по-малко на професионалните ангажименти през определени периоди от живота си.
- Положително въздействие
означава последиците от професионалните ни дейности, които надхвърлят простото изпълнение на задълженията ни, служейки на по-голяма цел, например на общото благо.
- Добри отношения на работното място
са свързани с фундаменталната ни нужда от човешки контакт, приятелствата на работното място, щастието, което ни осигуряват връзките, и т.н.
- Финансова сигурност
отразява фундаменталната ни нужда да живеем в стабилност. Ако искаме да процъфтяваме в съвременното общество, е необходимо да разполагаме с дадена финансова база, която обикновено се изгражда чрез труд срещу заплащане.
- Финансов успех
е нещо повече от това. Ако финансовата сигурност е хляба, който ядем, за да живеем, финансовият успех е бекона, марулята и домата отгоре. Постигането на финансов просперитет е пример за финансов успех.
Парите обаче определено не са всичко: “Кариерните планове не се съсредоточават само върху парите и самоцелното изкачване нагоре”, подчертава Щайрер. Ако разгледаме настоящите тенденции, ще видим, че ученето, развитието и предприемачеството стават все по-важни фактори.
Ноу-хау: Всичко е въпрос на химия и “перфектно напасване”
Мета-анализът на проучването се фокусира върху три променливи за успех: 1. издигане в йерархията, 2. доходи и 3. удовлетворение от кариерата. Като цяло в проучването са разгледани 26 влияещи фактора, като индивидуален потенциал (напр. личност или коефициент на интелигентност), представяне (напр. мотивация и ангажираност), разлики между кариерните области (напр. организационна подкрепа), обществени фактори (напр. социални корени) и аспекти на взаимодействието (напр. наставничество, работа в мрежа, тактически подход и др.).
“Това, което ми се стори най-интересно,” посочва Щайрер,
- “е фактът, че така нареченият обмен между лидери и служители (LMX, leader-member-exchange) се оказва най-важния фактор за издигане нагоре. Ключът към успешното изкачване в йерархията на компанията изглежда е изградената върху доверие и лоялност връзка между ръководителите и служителите, които трябва да бъдат в доверения кръг на ръководителите.
- Не е изненадващо, че доходът се определя най-вече от часовете, които хората прекарват в работа, а веднага след това – от техния коефициент на интелигентност.
- Що се отнася до удовлетвореността от кариерата, на първо място се нарежда връзката между човека и средата (дали работата ми е подходяща за мен), следвана от връзката LMX.
Завършилите специалност “Бизнес науки”: Какво показват дългосрочните изследвания
“Направихме и лонгитюдно проучване на кариерата на завършилите бизнес специалности”, казва Щайрер и обяснява: “За кариера в областта на управлението, комбинацията от лидерство и мотивация за работа, способност за създаване на взаимоотношения и гъвкавост е решаваща за успеха.” Пригодността за работа, т.е. способността да вземеш кариерата в свои ръце, не само стимулира кариерата, но има и пряко въздействие върху заплатите: хората, които попадат в горните 25 процента по този фактор, получават с около една трета повече от хората в долната четвъртина.
Като кариерна стратегия за завършилите бизнес специалности, работата в мрежа и способността за формулиране на рационални аргументи са изключително важни. “Тези фактори стават още по-важни с напредването на кариерата, тъй като натискът се увеличава и е все по-трудно да се пробие”, посочва Щайрер.
Кариера: разликите между мъжете и жените
Анализът на изследователите от ВИУ показва също, че жените страдат по-скоро от разлика в доходите, отколкото от разлика в кариерното израстване. Според Австрийския институт за икономически изследвания WIFO, разликата в заплащането на жените и мъжете в Австрия, след корекция (освен друго) за работно време, отрасъл, образование или ръководни длъжности, възлиза на 6,2 %, когато се изрази в средно почасово заплащане. Екипът на Йоханес Щайрер направи още една стъпка напред. За проучването на завършилите бизнес специалности те избират мъже и жени, които имат възможно най-много общи личностни характеристики и характеристики на работата, а също така са много сходни по отношение на социалното и семейното си положение (напр. брак, партньорство, деца). Накратко, те търсят виртуални близнаци. Ако съберем трите кохорти, разликата в доходите на мъжете и жените възлиза на 24% през първите 10 години. Ако разгледаме виртуалните близнаци, този процент спада до 13%. “Нашето сравнение на кохортите показва, че след паралелизацията почти няма разлика в доходите в най-младата кохорта (2010 г.). В този контекст е важно едно нещо: личностните или професионалните характеристики почти не намаляват разликата. Семейното положение е определящо. Жените трябва да се откажат от създаването на семейство и деца, защото в противен случай разликата в заплащането между половете ще ги засегне с цялата си сила”, обобщава фактите Щайрер.
За автора:
Йоханес Щайрер е академичен директор на EMBA програмата “Управление на здравните грижи” и на програмата за сертифициране по Управление на здравните грижи в Академията за ръководители на ВИУ, както и професор в Интердисциплинарния институт по мениджмънт и организационно поведение към ВИУ. В научните си изследвания се фокусира върху управлението на човешките ресурси, кариерното развитие на мениджърите и въздействието на културата за безопасност на пациентите върху медицинските грешки и грешките, свързани с грижите.
За новата книга “Karriereachterbahn – Was Berufswege wirklich beeinflusst” (Кариерно влакче. Какво наистина влияе на професионалната кариера)
от ВОЛФГАНГ МАЙРХОФЕР/ЙОХАНЕС ЩАЙРЕР (редактори)
В книгата се представят резултатите от лонгитюдно проучване на управленската кариера на завършилите бизнес училища. На първо място, книгата показва промените във факторите, влияещи върху кариерния успех с течение на времето въз основа на три различни кохорти, като сравнява завършилите през 90-те години на миналия век с кохортите, които са завършили обучението си през 2000-те и 2010-те години. Второ, в книгата е описан и мета-анализ на световното състояние на изследванията върху факторите, влияещи на кариерата като цяло, като са взети предвид над 500 проучвания, изследващи кариерата на повече от 600 000 души. Накрая изследователите анализират междукултурните различия между около 35 държави, като се интересуват например от въпроса какво хората от различните култури свързват с понятието “кариера”.
За повече информация, последвайте линка: https://executiveacademy.at/en/landing/embrace-new-leadership