Подбор по кройка
След дългогодишно успешно партньорство с Novi Global Марияна Боянова излиза на пазара за подбор на кадри с първия си собствен бранд – Talaint
Като дете Марияна Боянова (37) мечтае да стане дизайнер. Родителите є обаче имат други планове за нея и я записват да учи в английскaта гимназия в Русе, където креативността отстъпва място на знанията по чуждестранни езици и други основни предмети.
Днес Боянова се занимава с дизайн, но не на дрехи. Чрез своята агенция за подбор на висококвалифицирани кадри Talaint тя дава възможност на всяка компания да открие нови служители, вписващи се, сякаш са създадени по кройка.
Макар да не вярва в късмета, приключението на Боянова в света на човешките ресурси започва до голяма степен инцидентно. След като завършва бакалавърска степен по стопанско управление в УНСС, тя заминава да учи маркетинг в Амстердам, където със съдействието на студентския кариерен център намира и първата си работа – в отдел „Развитие на таланти“ в Хайнекен.
Макар работата да носи огромно удовлетворение на Боянова, тогавашната административна реалност не є позволява да остане да работи в Холандия за постоянно. „Все още си спомням как седях на един мост и плачех, че трябва да си тръгна“, спомня си тя.
Веднага след прибирането в България през 2010 г. на дневен ред идва и първата голяма кариерна дилема – дали да се насочи към маркетинг позиции, каквото е образованието є, или да продължи в света на човешките ресурси, където вече има натрупан известен опит.
Решавайки да се довери на образованието си, Боянова подава апликации за 30 различни свободни позиции, получавайки относително бързо 28 отказа. В рамките на една и съща сутрин обаче се материализират не едно, а две предложения. Първото идва от голяма маркетинг агенция, а второто е за единствената HR роля, за която кандидатства.
„Тогава разбрах колко е важно човек да познава силните си страни, и научих колко важен е опитът“, казва тя.
Въпреки че всичките є инстинкти крещят обратното, тя избира да започне работа в агенция за подбор на таланти, макар квартирата є и офисът да са „на двата края на София“. Следват близо шест успешни години в компанията, през които тя израства като професионалист и научава тънкостите на занаята.
Както често се случва, големите промени настъпват при раждането на сина є. По време на нейното отсъствие по майчинство екипът, който ръководи, се разпада и тя трябва да стартира практически от начало при своето завръщане. „Тогава, с цялата смелост и глупост на младостта, отидох при шефката ми и казах, че ако ще правя екип, ще го правя за себе си“, казва Боянова.
Така през 2016 г. прохождащият предприемач се насочва към модела, който разпознава като най-функционален на родния пазар – франчайз. „Исках едновременно да имам силен и разпознаваем бранд зад гърба си, но в същото време да имам достатъчно свобода да правя нещата по начин, който аз вярвам, че е правилен“, обяснява Боянова.
След многобройни разговори тя открива правилната комбинация между тези два фактора в лицето на основаната в Ирландия международна агенция Novi Global. И докато детето є прохожда, Боянова на свой ред прави първите си крачки в обувките на предприемач.
Натрупаният опит през годините се оказва безценен, тъй като редица клиенти очакват с нетърпение новото начинание на Боянова да стартира официално, за да продължат работа с нея. В рамките на месеци тя успява да намери първите двама членове на своя екип, с които продължава да работи и до ден днешен.
Не липсват обаче и безсънни нощи, тъй като при високопрофилните позиции, които агенцията запълва, всеки неуспешен проект връща компанията в зародишен стадий. Първата голяма спънка идва месеци след стартирането на операции, когато избран от нея кандидат отказва предложената позиция по време на коледните празници. „Стойността на този проект беше равна на цялата ми начална инвестиция, което беше голям удар за нас“, казва Боянова.
Въпреки това неуспехите само носят допълнителна мотивация за Боянова, която с упорит труд и подкрепата на екипа си уверено разраства операциите на компанията. Силен тласък в тази насока неочаквано идва по време на пандемията, която стимулира дигитализацията на процесите и отваря вратите за силен ръст в следващите години.
През 2020 г., когато мерките срещу разпространение на вируса за първи път затвориха офисите, на Боянова и нейния екип се налага да преминат от „купищата хартиени папки“ към дигитални инструменти за съхранение на информацията и управление на процесите. „Аз съм огромен привърженик на технологиите и още преди пандемията вече бях избрала подходящ за нас CRM и ATS софтуер, който да имплементираме“, казва Боянова.
Бързо става ясна и далновидността в стратегията за диверсификация на клиентите, която Боянова следва. Докато производствените компании замразяват проектите за наемане в онзи момент, редица други сегменти постигнаха шеметен растеж, довел до значителни позитиви за цялата HR общественост.
Въвеждането на новите технологии в комбинация с рязко нарасналото търсене на кадри води до удвояване на приходите на компанията, докато печалбата нараства близо десетократно. Тази тенденция остава устойчива и след пандемията, като записаният ръст на приходите в периода 2020–2022 г. е 500%.
Това обаче не е достатъчно, за да задоволи Боянова, която непрестанно има нужда „да прави нещо“. Решавайки да се възползва от своите знания в сферата на маркетинга, бързо става ясно, че в рамките на франчайз споразумението є е прекалено тясно – липсва възможност за изграждане на собствен сайт, което се допълва и от лимитации при рекламните дейности.
Така Боянова решава, че е време да предприеме следващия смел ход, и през август тази година създава първия си собствен бранд – Talaint. В сърцето на бранда стои симбиозата между новите технологии и уникалността на човешкото докосване.
„С този бранд искаме да наложим нови стандарти на нашия пазар, а не да отговорим на вече съществуващите“, казва Боянова.
Другата голяма мисия на Боянова е съвместно с израстването на нейния собствен бизнес тя самата да е двигател на позитивна промяна в HR индустрията в България. С ясната идея, че личният успех е невъзможен без успеха на екосистемата, тя активно промотира прилагането на успешни и устойчиви практики, както и участва дейно в обмена на знание в общността.
Навлизането на Gen Z на пазара на труда и неблагоприятният икономически климат не само не я плашат, а дават гориво на стремежа є да превърне Talaint в пример за подражание. „За всеки истински предприемач кризата не е основание за притеснение, а възможност за развитие и имплементиране на нови идеи“, казва тя.