Стриймингът вече е водещ източник на приходи за композитори и автори на текстове
Стриймингът на музика се е превърнал в основния източник на доходи за композитори и автори на текстове през 2022 г. Това показва доклад на Международната конфедерация на дружествата на автори и композитори (CISAC), цитиран от БТА.
Дигиталните хонорари са се увеличили с 34%, до 4.2 млрд. евро, тъй като все повече потребители са се абонирали за музикални и видео платформи. След пандемията стрийминг приходите се удвоиха спрямо нивата си отпреди COVID-19 и представляват около 35% от общите приходи за създателите на музика, надминавайки радиото и телевизията.
Общите приходи на авторите на текстове и композитори са 10.83 млрд. евро: с 25% повече спрямо 2022 г.
Хонорарите от изпълнения на живо, включително концерти, изложби и театрални постановки, са се увеличили със 70%, до 2.7 млрд. евро. Те остават под нивата от 2019 г., след като са спаднали драстично през пандемията. Въпреки това докладът посочва, че развлеченията на живо са продължили да се възстановяват през 2023 г. и могат да надминат нивата отпреди пандемията.
Президентът на CISAC Бьорн Улвеус, който е и един от основателите на ABBA, заяви, че изкуственият интелект може да окаже влияние върху приходите на музикалната индустрия в бъдеще. “Това може да не засегне колекциите на творците през 2023 г., но през идните години ще стане. Точно сега творците трябва да седнат на масата с технологичните компании и високопоставени политически лица”, каза Улвеус.
Международната конфедерация на дружествата на автори и композитори е мрежа от авторски сдружения, защитаващи правата и представляващи интересите на над 4 млн. творци в музикалното, аудиовизуалното, драматургичното, литературното и визуалното изкуство.