“Безплатно е и винаги ще бъде”: Facebook пуска платена версия в Европа
Американската компания Meta пуска платени версии на два от най-популярните си продукти Facebook и Instagram.
Промяната ще засегне потребителите на двете платгформи в Европа, включително и България. Срещу месечна такса потребителите ще имат възможност да използват Facebook и Instagram без реклами.
Промяната влиза в сила от ноември. Meta ще таксува с 10 евро на месец потребителите, които искат да отварят Facebook и Instagram без реклами на лаптопа си, и с 13 евро на месец, ако не искат да виждат реклами в мобилните приложения.
“Вярваме в модела на интернет, спонсориран от реклами, който дава на хората достъп до персонализирани продукти и услуги, независимо от техния икономически статус – коментират от Meta. – Този модел позволява на малките предприятия да достигнат до потенциални клиенти, да разширят бизнеса си и да създадат нови пазари, стимулирайки растежа на европейската икономика. И подобно на други компании, ние ще продължим да се застъпваме за интернет, спонсориран от реклами, дори с новото ни предложение за абонамент в ЕС, Европейското икономическо пространство и Швейцария. Но ние уважаваме духа и целта на европейските регулации и се ангажираме да ги спазваме.”
В продължение на години Facebook беше промотирана като безплатна социална мрежа със слогана: “Безплатно е и винаги ще бъде”. В един момент преди няколко години потребителите забелязаха, че този надпис е изчезнал от заглавната страница на Facebook. С новата промяна вече официално сайтът има и платена версия.
Бизнес моделът на Facebook винаги е бил да предоставя безплатна услуга и да събира пари от рекламодатели, за да пласира рекламите им на потребителите. Макар самите потребители да не плащат пари, за да ползват платформата, индиректно те плащат с личните си данни, които пък позволяват на Facebook да показва много прецизно реклами, съобразени с интересите на всеки потребител.
Тази прецизност превърна Facebook в толкова мощна маркетингова платформа, позволяваща на рекламодателите да се фокусират върху определени групи потребители: например само фенове на третодивизионен отбор или любители на планинските преходи.
Ходът на Meta се счита за отговор на европейските регулатори, които не гледат с добро око на практиката на компанията да събира голямо количесто информация за своите потребители. С платения абонамент за съдържание без реклами компанията дава възможност на потребителите да използват платформата, без да “плащат” за това с данните си.