ЕК обяви: България сама ще реши накъде да бъдат насочвани приходите от таксата за руския газ
Накъде ще бъдат насочени приходите от таксата за пренос на руски газ е национална мярка, решението е на българските власти. Това обяви говорител на ЕК на пресконференция.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската комисия е уведомена за наскоро предприетата мярка от България по отношение на доставките на газ. В тясна връзка сме с България и останалите засегнати страни, за да оценим и обсъдим възможните отражения от тази мярка, заяви говорителят, цитиран от БТА.
- Той посочи, че общоевропейските стъпки, свързани с вноса от Русия на горива, се приемат с единодушие от държавите в ЕС.
- Говорителят отбеляза, че утвърдените досега санкции на ЕС предвиждат мерки срещу вноса от Русия на въглища и петрол, но не и на газ. „ЕС си е поставил за цел възможно най-скоро да се отърве от зависимостта от вноса на руски изкопаеми горива“, каза говорителят.
ПРЕДИСТОРИЯТА
В петък, 13 октомври, България въведе такса от 20 лв. за мегаватчас за транзит на руски газ, доставен през нейна територия на трети страни. Към момента Унгария, Сърбия, Гърция, Румъния и Австрия се снабдяват с руски газ по газопровода „Балкански поток“.
В началото на годината бе сключена сделка от служебното правителство на Гълъб Донев между “Булгаргаз” и турската компания “Боташ”, c което “Булгаргаз” получава достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до територията на България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г. По информация на “Капитал” “Булгаргаз” не получава достъп до турската преносна мрежа, а само право да разтоварва танкери на конкретно посочен терминал и да получи същото количество природен газ на границата си, в точка Странджа/Малкочлар. “Булгаргаз” ще плаща на “Боташ” по 300 млн. лв. на година независимо дали ползва газ
Държавната компания се е ангажирала да плати 3.8 млрд. лв. само за такси на “Боташ” за периода на споразумението, при това независимо дали внася газ или не. За разлика от “Булгаргаз”, турската “Боташ” получава пълен достъп до българския газов пазар и преносна мрежа, като дори ще има право да доставя на крайни клиенти, като може да измести изцяло “Булгаргаз”. При прекратяване на споразумението “Боташ” има право на неустойка, която е равна на пълния размер на дължимите такси за целия оставащ срок. “Булгаргаз” няма право на неустойки.
Сделката между двете компании беше разкритикувана от настоящия премиер Николай Денков в началото на август. Според него договорът е неизгоден за България.
На 20 октомври “Булгаргаз” информира, че дружеството е получило въпроси от Генерална дирекция “Конкуренция” на Европейската комисия относно доставките на природен газ до България. Изследваният период обхваща последните няколко години, а поисканата информация е насочена към отношенията с доставчици и партньори и подробности за “Булгаргаз” подготвя и ще предостави информацията в договорения с ЕК срок.