Лошо счетоводство или измама? Данните за печалбите на Тръмп не се вписват
Deutsche Bank смята, че печалбата на Тръмп от един имот е почти три пъти по-голяма от сумата, посочена в отчета за приходите и разходите. Дали разминаването отразява счетоводни несъответствия или нещо по-зловещо?
Доналд Тръмп е подсъдим в Ню Йорк за това, че в продължение на години е лъгал финансовите институции за това колко пари има, но потенциалната измама може да не приключи дотук. В рамките на съдебния процес сега стават публични купища частни документи, включително кредитен доклад на Deutsche Bank, който повдига въпроса дали Trump Organization може да е заблудила своя кредитор относно рентабилността на голф курорта в Маями и хотела във Вашингтон, окръг Колумбия.
Бизнесът на Тръмп е подал финансова информация на множество субекти, включително Deutsche Bank, местните власти и счетоводна фирма. Документите от данъчните власти и Deutsche Bank, които подробно описват резултатите от дейността на Trump National Doral в Маями, показват идентични цифри от 92 млн. долара приходи и 14 млн. долара нетни оперативни приходи през 2015 г. През следващата година цифрите леко се различават, като Deutsche Bank показва 86 млн. долара приходи, а в данъчните документи са посочени 88 млн. долара. Двата набора от цифри посочват нетни оперативни приходи в размер на около 12 млн. долара.
След това, през 2017 г., се случва нещо интересно. И данъчните, и банковите документи показват рязък спад на приходите – до 75 млн. долара. В данъчните документи се казва, че в резултат на това нетният оперативен доход е спаднал до 4 млн. долара – спад, който е донякъде логичен, като се има предвид, че е трудно да се намалят разходите в курорт, който се гордее с висококласно обслужване. Но в кредитния доклад на Deutsche Bank се казва, че Trump Organization по някакъв начин е увеличила нетния си оперативен доход до 13 млн. долара.
Алън Гартън, главен юридически директор на Trump Organization, заявява пред Forbes, че двете стойности за нетния оперативен доход са получени от различни изчисления, въпреки че използват едни и същи финансови термини и обхващат едни и същи периоди. „Сравнявате ябълки с портокали“, казва той, като твърди, че цифрите на данъчните включват разходи като амортизация, лихви и еднократни или непредвидени разходи, които са изключени от изчисленията на Deutsche Bank. Той не обясни защо числата са били относително постоянни през 2015 г. и 2016 г., но след това внезапно са се променили през следващата година.
Не е лесно да се разплете всичко това – отчасти защото Trump Organization, чийто дългогодишен главен финансов директор не е бил дипломиран счетоводител, изглежда е имала странни счетоводни практики. Числата, които тя подава пред местните власти, показват, че нетният ѝ оперативен доход – показател, който теоретично би трябвало да изключва разходите за лихви, вместо това ги включва. Изглежда, че нетният оперативен доход, посочен в кредитния отчет на Deutsche Bank, също е включвал разходи за лихви, поне през 2015 г., когато цифрите на данъчните и на Deutsche Bank са били идентични.
Може би Trump Organization е намалила разходите за лихви с 3.5 млн. долара през 2017 г. – и е премахнала допълнителни разходи в размер на 1.8 млн. долара. Това би могло да повиши нетния оперативен доход до 9.6 млн. долара – голяма стъпка нагоре от 4.3 млн. долара, но все още далеч от 13-те млн. долара, които фигурират в доклада на Deutsche bank. На запитване за допълнително разяснение на цифрите, Гартен не предоставя обяснение.
Играта с цифри като нетния оперативен доход е голям проблем. Deutsche bank, която държи 125 млн. долара дълг срещу Дорал, обръща особено внимание на нещо, наречено коефициент на покритие на дълга. Този показател измерва колко пари в брой изхвърля собствеността в сравнение с разходите по дълга. Въпросът беше толкова важен за Deutsche bank, че в резюмето на заема в кредитния доклад банката посочи един-единствен финансов пакт за компанията на Тръмп: „Кредитополучателят трябва да поддържа коефициент на покритие на обслужването на дълга, равен на или надвишаващ 1.65.“
Ако нетният оперативен доход през 2017 г. е бил 13 млн. долара, както смята Deutsche bank, Тръмп лесно би преодолял прага от 1.65. Но ако вместо това истинският нетен оперативен доход е бил 4.3 млн. долара – цифрата, посочена в данъчните документи, коефициентът би паднал до приблизително 1.13, което би нарушило споразумението. В отделна бележка в доклада се посочва, че такъв спад би предизвикал и неизпълнение на задълженията.
Въпросите относно данните за рентабилността на Trump Organization не се ограничават само до голф курорта в Маями. В доклад на Deutsche bank за кредитирането се посочва, че нетният оперативен доход на хотел „Тръмп“ във Вашингтон, окръг Колумбия, се измерва на 7.6 млн. долара през 2017 г. Но отчетите, обхващащи годините, приключващи на 31 август 2017 г. и 2018 г. – които счетоводната фирма на Тръмп е одитирала, а Комисията за надзор и реформа към Камарата на представителите по-късно публикува – изглежда показват печалби, близки до нулата.
Гартън се повтаря, отгоравяйки на въпроси за хотела във Вашингтон, който е известен и като Старата поща. „Същият въпрос със Старата поща“, казва той, като предположи, че документите на Deutsche Bank показват по-висок нетен оперативен доход, тъй като изключват амортизацията, лихвите и еднократните или извънредни разходи.
Но дори и след премахването на тези елементи от числата в счетоводните документи, хотелът изглежда показва загуба от 2.3 млн. долара за годината, приключваща на 31 август 2017 г. През следващите 12 месеца счетоводните документи сочат печалба от едва 900, 000 долара. Тъй като счетоводните отчети показват резултати от фискална година, докато документите на Deutsche Bank показват числа от календарна година, е трудно да се направи чисто сравнение. Но изглежда малко вероятно хотелът да се е представил толкова зле през двете фискални години, които преминават в 2017 г., и същевременно толкова добре през календарната 2017 г.
Несъответствията в имота във Вашингтон повдигат допълнителни въпроси за това дали Trump Organization не е нарушила финансовите споразумения, които е сключила с Deutsche Bank, която е отпуснала 170 млн. долара срещу заема за хотела. Според кредитния доклад на Deutsche Bank, Trump Organization е трябвало да поддържа коефициент на покритие на дълга на хотела от 1.15. Ако истинският му нетен оперативен доход е бил 7.6 млн. долара – числото, което Deutsche Bank смята, че имотът печели, Тръмп би да преодолее препятствието, но не с много. Това би могло да помогне да се обясни защо някой в позицията на Тръмп може да е искал цифрите да изглеждат колкото се може по-високи.
Автор: Дан Александър, служител на Forbes
Превод: Ренета Георгиева