Biomyc разработи първата серия универсални опаковки от гъбен материал
Българската компания Biomyc разработи първата серия универсални еко опаковки от гъбен материал и картон.
В рамките на последните 16 месеца компанията успява да разработи успешно 25 високоефективни, стандартизирани опаковъчни решения от гъбен материал и картон. Опаковките са разработени така, че да са съвместими с широка гама от продукти с различна форма и размер, да могат да бъдат брандирани спрямо желанията на клиента и имат оптимизиран компонент от гъбен материал, който е лесен за производство и може да бъде предварително изработен, за да се оптимизира времето, за което ще достигне до клиента.
Всички разработени опаковки са получили свидетелства за регистрация от Службата на Европейския съюз за интелектуална собственост през август 2023 г.
Проектът цели да подпомогне масовото навлизане на еко опаковки от гъбен материал на пазара. За разработването на опаковките Biomyc е успяла да привлече съфинансиране от Норвежкия финансов механизъм в размер на 130 хил. лева.
В допълнение Biomyc си партнира с българска ИТ компания, за да разработи софтуер които да улесни продажбата и брандирането на стандартизираните еко опаковки от гъбен материал. Софтуерът ще бъде предлаган заедно с правата върху интелектуалната собственост на разработените иновативни опаковки и ще позволи на фирмите сами да създават и брандират опаковки за техния бизнес с няколко клика, без да ангажират дизайн агенции или да влизат в дълги срещи с цел продажба и остойностяване на желания от тях продукт.
Biomyc е иновативна компания за продуктов дизайн, която специализира в работа с гъбен материал. Тя е съоснована от участника в клас 2019 на селекцията “30 под 30” Атанас Енев. Компанията е работила с интернационални компании като Mercedes-Benz, KIA Motors и TWE и им помага да внедрят материала в техни продукти и процеси.
Oпаковките от гъбен материал бързо набират популярност на пазара, тъй като са иновативна и екологично чиста алтернатива на стандартни опаковки. Гъбеният материал се произвежда от растителни отпадни продукти и гъбен мицел по напълно натурален процес и дори улавя и задържа CO2. Материалът е компостируем в естествени условия, лек е и има термоизолационни и ударозащитни качества, което го прави идеален за приложения в опаковъчния и строителния сектор.
Въпреки това материалът все още не е достигнал до масово потребление. Поръчковите опаковки от гъбен материал имат нужда от средства за дизайн и прототипиране. Следва тестване и накрая създаване на матрици за масово производство. Тези стъпки отнемат от 1 до 3 месеца и изискват влагане на значителни ресурси, което оскъпява и крайния продукт.
Biomyc опитва да се справи с тези проблеми, като разработва стандартизирани универсални опаковки от гъбен материал и хартия. Компанията планира в рамките на последното тримесечие на годината да предложи разработените опаковки на производители на продукти от гъбен материал в Европа, Америка и Австралия. Така се очаква стандартизираните опаковки от гъбен материал да са достъпни на пазара през 2024 г.