Стратегическо моджо
С Bright Mojo Елена Пенева запълва липсващото звено между бизнес развитието и стратегическата комуникация
“Ще се учудите колко големи компании работят без ясна брандинг и комуникационна стратегия с години, колко успешни бизнеси не могат да посочат основните си конкурентни предимства и колко малки фирми нямат идея къде е сляпата точка, която им пречи да растат и скалират. И въпреки това успешно се развиват!”, казва Елена Пенева, консултант по стратегически брандинг и шеговито допълва: “Това е най-забавният парадокс на стратегическата комуникация – тя е най-маловажното нещо… до момента, в който стане най-важното”.
Пенева създава Bright Mojo, след като години е управляващ партньор на водеща рекламна агенция и успешно се сблъсква както с бизнеси, които за първи път работят с агенции, така и с недоволните клиенти на конкуренцията.
Обичайният сценарий е следният: Знаете, че компанията ви има маркетинг проблем. Знаете, че трябва да го решите. Заделили сте бюджет, имате идея от какви услуги имате нужда, избрали сте комуникационна агенция, кампанията минава, но ефектът от нея е минимален. Въпросът е: защо кампанията не е проработила?
“Може би защото фундаментът на комуникацията ви е неясен и избраните инструменти са строеж върху плаващи пясъци”, твърди Елена.
За малко повече от десетилетие в портфолиото й влизат международни проекти за световни лидери в ключови сектори – производство, туризъм, строителство, фармация и информационни технологии. Работи с клиенти от 20 европейски държави, а PR кампаниите, които води (над 500, с над 10 000 публикации) са остойностени на над 25 млн. евро.
С годините тя се убеждава, че ключът към успешната комуникация всъщност зависи от правилната агенция точно толкова, колкото и от правилната връзка между бизнес стратегията и техните услуги.
“Ако отидете при PR агенция и поискате PR услуги, най-вероятно това ще получите. Същото важи и за евент агенция, или пък агенция за дигитален маркетинг” – казва тя и обяснява как в сегашната си практика тотално обръща този модел.
Преди да предложи комуникационни услуги, план или бюджет, Bright Mojo влиза из основи в бизнес целите на своите клиенти, внимателно оглежда до колко брандингът и комуникацията са в синхрон с тях. Едва след това заедно с клиента се обсъждат и инструменти за решаването на конкретни проблеми и задачи. Когато планът е ясен, е много по-лесно да се избере и агенция, която да отговори по най-добрия начин на нуждите.
Елена развива авторска методология за стратегически брандинг и когато през 2021 г. продава дяловете си и напуска собствената си агенция, тя е твърдо решена да преследва това, което наистина я вълнува – липсващото звено между бизнес развитието и комуникациите.
Първите клиенти на основаната в края на 2021 г. Bright Mojo са няколко големи компании, с които работи от години и които обслужва и до днес в партньорство с предишния си екип. Постепенно към тях се присъединяват бизнеси от различен калибър, а в отговор на техните нужди – и нови агенции и партньори.
Така идва и първият интересен казус – основатели на технологичен стартъп, с които я свързва дългогодишна успешна работа по предишни проекти, се обръщат към нея с интересно запитване. Имат нужда от човек вътре в компанията, който да постъпи за неопределен срок от време и да подреди буквално цялата комуникационна стратегия – от вътрешната комуникация, през събитията, до външния PR. И докато подобен начин на работа е типичен за HR бранша, където специалисти с дългогодишен опит работят на проектен принцип с големи компании, както и за технологичния сектор, където външен технологичен директор е често предлагана услуга, в комуникациите и маркетинга се налага тепърва да се дефинира какво точно би означавала подобна роля. Шеговито я наричат “комуникационен директор под наем” и тестовият 6-месечен експеримент минава успешно – стратегията е готова и в ход на реализация, организирани са над 10 събития с над 100 различни изпълнители, а паралелно с това са въведени и редица ключови процеси. Време е вътрешният екип да продължи работата, а Елена остава външен консултант на компанията и до днес.
Буквално месец след приключването на проекта се появява нов клиент със същото запитване и до края на 2022 г. още 2 компании успешно се възползват от новата услуга.
“Оказа се, че сме открили нещо, което не е дефинирано като роля или услуга до момента, но е необходимо в бързоразвиващите се ИТ компании, които не знаят как да подходят към ключовите аспекти в комуникацията си, но и не могат да поддържат в екипа си голям брой роли, които не са девелопъри (така нареченият non-delivery overhead)”, обяснява Пенева и уточнява, че освен в технологичния сектор, в момента работи дългосрочно в този модел и с други бизнеси.
В първата си година Bright Mojo завършва проекти с 20 различни компании, а в някои от тях резултатите са трицифрен и четирицифрен ръст на ключови показатели за успех. Основно работи в 4 сектора – технологичен, здравен, строителство и инвестиции и забавления.
Възприема последния като десерт в работата си – преди години започва практиката си като PR на някои от най-големите музикални, кино и театрални фестивали в страната, скоро добавя към тях събития с публика от стотици хиляди фенове в цяла Европа, а от тогава опитът й в културния сектор е предпоставка и до днес да бъде желан гост лектор на форуми, университети и частни образователни институции в сферата на маркетинга на културни продукти.
Гъвкавостта, която консултантската практика й дава в последната година, я връща отново и към стартъп сферата. В зората на екосистемата у нас редовно е ментор на различни компании и сега, почти десетилетие по-късно, е водещ на ежемесечното Pitch2Pitch състезание и редовно консултира про-боно избрани компании от участниците. За скейлъпите пък има разработена менторска програма.
Опитът на Елена като предприемач и експерт в комуникациите се оказва ключово предимство на свръхконкуретния консултантски пазар, където надпреварата за клиенти е изпилила маржовете до минимум. Тя посочва, че клиентите й остават лоялни с години: и това важи не само за малките компании, но и за големите международни компании. „Натъкнах се на ниша, в която да си професионалист с широка експертиза е силна страна и дава възможност да се гмурнеш дълбоко в проекти, без това да означава спиране на цялата друга дейност”, казва тя.