Как въглищата ще помогнат на соларната енергия?
Един човек пуска картинка, показваща, че на обяд се отчита рекордно производство на слънчева енергия, а въглищните централи почти не работят. Ето, казва той – можем изцяло без въглища. Друг човек пуска същата картинка, но с данни за 8.00 часа вечерта, и там вече слънчева енергия не се произвежда, но въглищата имат доминиращ дял. Ето, казва той – без въглища сме обречени.
И двете страни в този дебат правят фундаментална грешка – заради неразбиране на енергийния пазар. Едните вярват, че соларната енергия е изместила въглищата на пазара. Другите, обратно, твърдят, че пазарът изисква въглища. И двете страни допускат, че двата вида енергия се конкурират на пазарен принцип. Да, ама не.
Реалността е, че двата вида енергия нямат практически никакъв досег. Така например соларната енергия се продава на пазара „ден напред“ на енергийната борса. Обаче енергията на ТЕЦ-овете се продава по дългосрочни договори на държавната енергийна компания НЕК (по-точно два ТЕЦ-а продават ток по дългосрочни договори, а държавният ТЕЦ продава по едногодишни договори). С други думи, соларната енергия отива за свободния пазар, а въглищната енергия отива за регулирания сегмент, на непазарни цени.
Знаейки това, вече можем да си обясним флуктуациите през денонощието. Домакинствата потребяват най-много ток сутрин и привечер, затова в тези периоди има нужда от ток на регулирания сегмент и съответно тогава НЕК дава поръчка на ТЕЦ-овете да работят. Но това пък създава проблем за свободния пазар – привечер няма соларна енергия, но ТЕЦ-овете не продават ток на свободния пазар, така че се получава дефицит на ток и високи цени.
Накратко, соларната и въглищната енергия не се срещат въобще, не се конкурират въобще и съответно на този етап няма как да сравним въглищата и соларната енергия на пазарен принцип. Но това ще се променя с времето. През 2024 г. изтича един от дългосрочните договори, а през 2026 г. изтича и вторият договор. Така че постепенно въглищната енергия ще започне да излиза на свободния пазар. Което всъщност ще помогне.
Производството на соларна енергия расте бързо не само в България, но и в целия регион. Съответно денем ще има все повече предлагане на ток и по-ниски цени. Но соларна енергия не се произвежда вечер, нито през зимата – съответно тогава ще има пазарна ниша за въглищата. Въглищата ще са необходими още години, за да балансират енергийната система. Те могат да бъдат изместени само от комбинация на вятърна енергия, съхранение на енергия и газови централи – но такива проекти изискват поне десетилетие, за да се случат. Аварията в ПАВЕЦ „Чаира“ също ще изисква години за ремонт.
Може да изглежда парадоксално, но на този етап въглищата са необходимият елемент, който ще балансира енергийната система и ще позволи бързо навлизане на евтина соларна енергия в България. Така делът на въглищата в производството на ток ще намалява и токът ще става по-чист, но все пак въглищата ще са нужни за резерв и балансьор на системата.