Как Десислава Тошева покори модните върхове
Едва на 25 години дизайнерката Десислава Тошева покорява модни върхове, които малко български дизайнери са достигали. Нейните колекции са селектирани за червените килими в Кан, Париж и Холивуд, а най-влиятелните модни списания в света пишат за нейния бранд
На гръцкия остров Санторини майката на Илън Мъск – Мей Мъск, позира за корицата на списание InStyle. Тя носи пищна черна рокля висша мода, която лично е избрала от шоурум-бутик в Париж. Дизайнер на роклята е 25-годишната Десислава Тошева, която през последните две години направи безпрецедентен за български дизайнер пробив в света на модата, договори с бутици в Париж и Холивуд и отразяване на страниците на най-влиятелните модни списания.
Дизайнерският път на младата българка започва, когато тя е едва 18-годишна и не може да избере рокля за абитуриентския си бал – всичко на пазара е или прекалено скъпо, или евтино и некачествено. „Тогава открих златна среда, която беше отлична предпоставка да опитам да създам нова модна къща за висша мода“, казва Тошева. Така създава Caviar Couture, където съчетава принципите на изработка на висшата мода, но на приемливи цени за българския пазар.
Тъй като няма никакъв капитал или финансиране, още дори не е завършила гимназия, стартира с малки стъпки – създава дизайн на две рокли, които дава на шивачка да ушие. Междувременно си прави фейсбук страница и се учи как да си направи сайт сама.
С две готови рокли, фейсбук страница и собствен сайт, Тошева пуска първата реклама за 5 долара във фейсбук – на сутринта се събужда с 40 обаждания от абитуриентки и майки от цялата страна, които питат къде се намира бутикът и как да си запазят час за проби. В този момент тя е на 18 г., бутик не съществува, а двете рокли висят в гардероба ѝ. Въпреки това започва да записва часове за проби за след седмица.
„Трябваше веднага да измисля нещо. Бабата на тогавашния ми приятел имаше складово помещение в нейния офис, което ми разреши да използвам“, казва дизайнерката, която събира група приятели и за няколко дни разчистват склада. Купува си най-бюджетните манекени от 25 лв., най-евтината масичка от Ikea за 10 лв. и огледало за 75 лв. „Може да имах масичка от 10 лв., но сложих френски макарони и шампанско, така че да накарам посетителите да се чувстват по-ексклузивно“, казва Тошева.
Още на първия ден разбира, че това не е правилното място. „Реших, че ако е необходимо, ще обиколя всеки един магазин за женски дрехи в София и ще разговарям с всеки един собственик, докато някой не се съгласи да излага роклите ми“, казва Тошева. Още в първия бутик, в който влиза, сключва сделка със собственичката и през следващата една година роклите ѝ имат подходящо място. Това позволява на Десислава Тошева да съчетава развитието на бизнеса със следването си в шотландския колеж St Andrews, където учи маркетинг и икономика.
В края на първата година вече е създала 10 дизайна, които се шият по поръчка от шивачки в България и се излагат в партньорския бутик в София. Брандът се развива толкова бързо, че приходите, които прави, се оказват достатъчни 19-годишната тогава дизайнерка да предприеме следващата голяма стъпка – отварянето на собствена локация и превръщането на Caviar Couture в истинска модна къща.
Реинвестира всички средства в разрастване на производството, намиране и внос на нови материи, разширяване на екипа. Споделя, че висшата мода (haute couture) в своята същност е противоположност на бързата мода, тъй като се отдава почит на майсторството и ръчната изработка на роклите. Процесът по изработката само на една рокля понякога отнема до два месеца. В Caviar Couture всички рокли се шият по размерите на клиента – от създаването на кройката до финалните корекции всичко е персонализирано.
Тошева държи целият производствен процес да е в България, тъй като това ѝ позволява пълен контрол над качеството на изработените рокли. „Всяка рокля минава на преглед през всички шивачки, през мен и чак тогава стига до модната къща, където клиентът може да я пробва“, казва дизайнерката, която влиза в света на модното предприемачество именно заради желанието си за безкомпромисно качество.
От маркетингова гледна точка си поставя за цел да имат най-силния маркетинг от уста на уста в България, като разчитат на високо качество на обслужване и специални модни консултации, които са конкурентното й предимство. Основната таргет група са абитуриентките, а средната цена на роклите е около 1300–1500 лв. „Всяка година имаме момичета, които казват, че от години си мечтаят роклята им за бала да е на Caviar Couture“, споделя Тошева.
Виждайки, че брандът намира своята ниша и клиенти в България и се развива все по-добре, младата дизайнерка започва да планира излизане в чужбина. Развоят на събитията обаче се оказва неочакван дори и за нея. Преди две години организаторите на звездния шоурум в Кан откриват Caviar Couture в социалните мрежи и се свързват с Тошева – искат две нейни рокли да бъдат изпратени в шоурума. Първоначално е леко скептична и вместо да изпрати роклите, ги слага в един куфар и каца директно в Кан, за да се запознае на място с хората, атмосферата и начина на работа.
ЗВЕЗДНИЯТ ШОУРУМ В КАН ВНИМАТЕЛНО СЕЛЕКТИРА
рокли от различни дизайнери, от които впоследствие звездите и техните стилисти правят своя избор за червения килим на филмовия фестивал. Тоест, за да бъде носена една рокля на червения килим, тя първо трябва да е одобрена и изложена в звездния шоурум. Част от критериите за селекция на роклите са да са висша мода, брандът да има добър имидж и да е с високо качество на изработката. Когато Десислава Тошева занася своите рокли в шоурума, те са изложени до тези на Elie Saab и Ziad Nakad, с чиито ревюта тя е израснала и мечтала някой ден да се докосне до техни творения.
„Щях да припадна от щастие. Но още по-хубавото беше, че моите рокли редом до техните по абсолютно нищо не им отстъпваха като качество и дизайн“, казва тя. До момента Caviar Couture е единственият български бранд, който е участвал в звездния шоурум в Кан, а през май 2023 г. поставя рекорд за най-носен български бранд на фестивала – с 13 визии.
„Червеният килим в Кан е толкова голяма световна трибуна, че ако един бранд излиза там за първи път, има само един шанс да грабне вниманието и да стане интересен…или да го видят и да го подминат“
С тази мисъл в главата, тя е решена да направи всичко по силите си, за да грабне вниманието. Още първата рокля, която занася в Кан през 2022 г., е облечена на червения килим от актрисата Леа Морнар и веднага е качена в италианското списание Elle като една от най-добрите визии на червения килим. Следва отразяване и на двете визии в Elle, Vanity Fair и Vogue.
Роклите на младата дизайнерка са забелязани от шоурум-бутик в Париж, където я канят да изпрати цялата си колекция за предлагане при тях. В парижката локация роклите могат да бъдат закупени, но има две по-ключови предимства – от една страна, там ходят стилисти на знаменитости, които поръчват и избират рокли за събития, а от друга – бутикът е място за редактори и стилисти на списания, които подбират дизайни за редакторски материали. А това е изключително важно за популяризирането на бранда в модната индустрия. Макар поканата да идва през юни 2022 г., Тошева и екипът ѝ успяват да ушият всички 20 рокли от колекцията чак през ноември, когато те официално са изложени в бутика.
По същия начин получава предложение от шоурум в Холивуд, които са я забелязали в Кан и с които отново сключва договор. Роклите затам обаче изпраща поетапно, защото няма достатъчно производствен капацитет. И двата бутика излагат настоящата колекция на Тошева, но са поръчали и следващата – още преди да са я видели.
В шоурума в Париж, сред огромно разнообразие от рокли, Мей Мъск лично избира рокля за предстоящата си фотосесия за списание InStyle. Спира се на пищната черна рокля на Caviar, разпитва повече за дизайнерката и за бранда, а когато разбира, че е българка, коментарът й е: „Кажете й да прочете книгата ми, има я издадена на български!“. Дизайнерката споделя, че работата по тази корица с Мей Мъск е била една от най-трудните ѝ задачи, защото всяка рокля се шие по размерите на клиента, на етапи, с проби, а Мъск не е имала никакво време за проби.
„Да се даде рокля, без да е пробвана предварително на етап, за да може после да се донашие, е абсурд. Но тя нямаше време и отказваше да прави проби, затова роклята трябваше да пасва до всеки милиметър още при първото обличане. В Санторини нямахме никакъв шанс за корекции“, казва дизайнерката. Въпреки огромния стрес роклята пасва идеално, а когато списанието излиза, Тошева публикува пост в Инстаграм и тагва Мей Мъск. Тя пък веднага ѝ пише с покана за среща в Кан. Така следващата седмица 25-годишната българка се среща с Мей Мъск, стилистката ѝ и цялата им охрана, за да обсъдят бъдещи проекти заедно.
След като модните списания вече веднъж са забелязали бранда, те продължават да го следят. Когато през декември 2022 г. Тошева публикува снимки от новата си колекция, цялата колекция е отразена във всички световни модни списания – Vogue, Elle, Amica, Madame Figaro, Harper’s Bazaar и други. Френският L’Officell я определя като една от дизайнерките, които променят играта. Когато разказва за тези успехи и показва публикациите в списанията, Тошева е много щастлива – не само от признанието, което получава от международната фешън общност, но и че са я забелязали, без тя проактивно да търси някого или да се свързва с тези списания.
ОТДАВА УСПЕХА СИ НА ФАКТА,
че отделя точно толкова време на създаването на дизайни, колкото и на развитието на бизнеса. Според нея много български дизайнери са фокусирани върху творческата страна на модата, но пренебрегват бизнес аспекта, правилното позициониране, разрастването на бранда и създаването на партньорства. Едно от най-големите ѝ предизвикателства в момента е свързано именно с разрастването на бранда – тъй като има все повече поръчки и партньорства, но производственият капацитет си остава същият. В компанията работят 7 души, сред които шивачи на висша мода и моделиер конструктори, всяка рокля се прави на ръка и съответно тя не може да изпълнява заявките, които получава.
Дори в момента бутикът ѝ е почти празен, защото от предаването „Ергенът“ по bTV са заели цялата ѝ колекция за новия снимачен сезон. Ето защо най-належащата ѝ задача е намирането на нови служители, които ще произвеждат рокли, но и които ще отменят Тошева в част от задачите ѝ. „През годините, за да спестя ресурси, трябваше да се науча да правя много неща сама“, казва дизайнерката, която освен създаването на дизайните, сама си обработва снимките, поддържа сайта и социалните мрежи и комуникира с клиентите.
От самото създаване на Caviar Couture Десислава Тошева залага принципите на социално отговорна компания, които отразяват и нейните лични ценности. През годините предлагат отстъпки и благотворително отдаване на рокли за абитуриентки в неравностойно положение. А днес с развитието на бранда отделя част от приходите в подкрепа на образованието на млади българи.