Забравете за „Ще ги разбиеш!“ – предприемачи разкриват проблемите си с психичното здраве
От терапията и групите за взаимопомощ до уязвимостта и психеделичните наркотици – предприемачи споделят своите стратегии за справяне с предизвикателствата, свързани с психичното здраве.
Джейсън Гарднър, основател и главен изпълнителен директор на стартъпа за обработка на плащания Marqeta, е преживявал поредния си пристъп на депресия. В началото на 2016 г. той трудно е заспивал и се е хранел в дома си в Оукланд. Понякога просто е лежал на пода и се е взирал в тавана. „Едва ставах от леглото и не можех да се усмихвам. Чувствах, че нещата около мен се рушат, но трябваше да намеря сили да продължа да събирам пари и да изграждам компанията“, казва той. Marqeta е на няколко седмици разстояние до изчерпване на средствата.
Двамата със съпругата му Джоселин били изчерпали кредитните си карти и дори са плащали ипотеката си с чекове от кредитни карти, докато отглеждат 15-годишния си син и 8-годишната си дъщеря. „Понякога не знам как съм оцелявал. Не заради нещо, което бих направил на себе си, а заради това, че тялото ми се разграждаше или умът ми“, казва Гарднър. След това той успява да промени ситуацията, като в крайна сметка прави компанията публична и се оттегля от поста на главен изпълнителен директор през януари 2023 г.
Днес той говори открито за трудностите, с които се е сблъсквал като основател – тема, която дори в епохата, когато хората споделят интимни подробности за себе си в социалните медии, все още не се обсъжда достатъчно често. Почти всички предприемачи са изправени пред сериозни предизвикателства, свързани с психичното здраве. Според проучване на изследователската организация Startup Snapshot от април 2023 г. 72% от основателите казват, че работата е повлияла на психичното им здраве. Според проучване от 2022 г., проведено от изследователи, сред които са професорът Ричард Хънт от Viginia Tech и Майкъл Фрийман, психиатър, който от 2000 г. насам обучава предприемачи, 38% от тях са се сблъсквали с депресия, тревожност, биполярно разстройство, ADHD или злоупотреба с вещества. През последните пет години няколко проучвания показват, че предприемачите имат значително повече психични заболявания в сравнение с различни сравнявани групи, добавя Фрийман.
Основателите често се страхуват да покажат и частица слабост в себе си или в компанията си, най-вече поради опасения как това може да се отрази на репутацията на стартъпа и на морала на служителите. Райън Колдбек, основател и бивш главен изпълнителен директор на финтех стартъпа CircleUp, си спомня, че преди няколко години рискови капиталисти го помолили да се срещне с други главни изпълнителни директори, чиито компании се затрудняват, за да им даде съвет. „Отивам на кафе с главен изпълнителен директор – и си спомням това за два или три случая – главният изпълнителен директор просто разказва как компанията му се справя прекрасно, въпреки че рисковият инвеститор току-що ми е казал, че същата тази компания има големи проблеми“, казва той. „Това е накратко за Силициевата долина – да се прави тази фалшива картина.“
През последните няколко години елитни спортисти като Наоми Осака и Симон Байлс, знаменитости, сред които Деми Ловато и Селена Гомес, и американският сенатор Джон Фетерман публично споделят за психичните си заболявания, а предприемачите започват да следват примера им. През февруари 2022 г. Педро Франчески, съосновател на стартъпа за кредитни карти Brex, пише трогателен пост в блога си за проблемите си с психичното здраве, в резултат на които е получил паник атака, въпреки че компанията му се е разраствала бързо и се е превърнала в любимка на Силициевата долина. Няколко месеца по-късно Анди Дън, съосновател и бивш главен изпълнителен директор на марката за мъжко облекло Bonobos, публикува книгата „Burn Rate: Launching a Startup and Losing My Mind“, в която описва тежките си предизвикателства, свързани с биполярно разстройство.
Макар чеконсултанти по продуктивност съществуват от десетилетия, интересът към по-основните услуги в областта на психичното здраве сега нараства бързо. Майкъл Фрийман казва, че веднъж седмично разговаря с рискови капиталисти по тази тема, докато преди няколко години не е получавал никакви обаждания от инвеститори по този въпрос. В публикувания през март 2023 г. годишен доклад на Andreessen Horowitz за най-големите стартъпи и частни компании на пазара, насочени към потребителите, психичното здраве е категорията, която се развива най-бързо.
Forbes разговаря с повече от дузина изпълнителни директори плюс половин дузина психолози, коучове и рискови капиталисти, за да разбере по-добре предизвикателствата, свързани с психичното здраве, пред които са изправени основателите. От терапията и медитацията до групите за взаимопомощ и показване на повече уязвимост през служителите, и психеделичните наркотици – предприемачите започват да говорят открито за предизвикателствата, свързани с психичното им здраве, както и за стратегиите, които използват, за да се справят с тях.
Нарушен баланс между професионалния и личния живот
Една от най-трудните страни на управлението на стартъпи е сблъскването с безкраен поток от проблеми, които могат да направят дори добрите времена лоши. Някои често срещани примери: имате сериозни разногласия със съоснователя си; загубили сте важен клиент; един от най-добрите ви търговци е напуснал; има сериозен проблем с човешките ресурси между двама служители; конкурент е пуснал обещаващ нов продукт. „Ако стартъпът ви се проваля, усещането е, че някой ви удря по лицето“, казва Майкъл Сейбел, управляващ директор и партньор в акселератора за стартъпи Y Combinator. „Но когато стартъпът ви работи, усещането също е, че някой ви удря по лицето.“
Емоциите на основателите често се променят значително в рамките на един следобед. „Знаех, че има върхове и спадове. Просто не знаех каква е честотата им“, казва Анита Хосейн Чудри, коуч и главен изпълнителен директор на The Grand, стартъп за групов коучинг. „Това може да се случи буквално за минути, когато си казвате: „Всичко е невероятно. Всичко върви чудесно. А после получавате имейл и си казвате: „Това няма да се получи. Това е ужасно. Защо правим това?“
Предприемачите изпитват силен натиск от страна на инвеститорите, клиентите и собствените си служители. „От теб се очаква да бъдеш почти свръхчовек“, казва Адити Шекар, съосновател и главен изпълнителен директор на стартъпа за цифрово банкиране Zeta. „Съществува постоянен натиск да постигате по-добри резултати, да бъдете изключително разбрани, политически коректни и всичко. И това не е временен натиск. Това е постоянен натиск, който неизменно се отразява на психиката.“
Социалната и културната динамика могат да влошат нещата. Шекар казва, че жените основателки са изправени пред специфично препятствие: от тях се очаква да бъдат „съпричастни, любезни, мили и приятни, но в същото време безкомпромисни и конкурентни“. Райън Уилямс, афроамериканецът главен изпълнителен директор на платформата за инвестиране в недвижими имоти Cadre, казва, че като е израсвал, не е знаел какво е депресия или тревожност, защото темата никога не е била повдигана. „Има определени общности, в които психичното здраве е нещо, което хората възприемат – особено ако признаеш, че имаш някакви проблеми – като истинска слабост и почти личен дефект, особено в чернокожата общност“, казва той. „Не искам да обобщавам, но такъв беше случаят там, където израснах, и в моето семейство.“
Преумората често води до това, че основателите достигат до слаби моменти. През първите няколко години като предприемач съоснователят на Brex Педро Франчески изпитва желание „да бъде продуктивен във всяка секунда“. Работи по 80-100 часа седмично, спи само по шест часа на нощ и се чувства виновен, че си взима отпуск. През октомври 2019 г. Brex беше пуснала важен нов продукт – бизнес банкова сметка, наречена Brex Cash. Но вместо да се вълнува, Франчески се чувствал тревожен и отчаянието му достигнало кулминацията си в паник атака на сутринта, след като посетил парти за Хелоуин с приятели в Ню Йорк. Той описва чувството като „доста отчаяно, особено когато не знаеш какво се случва… Не знаеш дали няма да получиш инфаркт“.
Месец по-късно си взел една седмица почивка, изключил се от социалните медии и започнал да се чувства по-добре. Започнал да посещава терапевт всяка седмица и психиатър на тримесечие, да приема лекарства и да се среща с треньор на всеки две седмици. Днес той спи между седем и половина и осем часа. „Не мисля, че знаех къде е границата за мен на това да работя твърде много“, казва той днес. Терапевтът му е помогнал да разбере по-добре себе си и защо изпитва определени чувства и сега може да разпознава признаците на тревожността си много по-рано. През ноември 2022 г. Brex обявява Catharsis – инициатива, целяща нормализиране на разговорите за психичното здраве и предлагаща отстъпки за услуги за психично здраве за клиентите на Brex.
Моментите, в които личните и професионалните неуспехи съвпадат, могат да бъдат особено изтощителни за основателите. В средата на 2016 г. Райън Калдбек, тогава главен изпълнителен директор на CircleUp, извършва кръг от съкращения, след като компанията направи стратегическа промяна. По това време той и съпругата му започват да имат проблеми с репродуктивността – искат да имат второ дете, но не могат да забременеят – и на всичкото отгоре той е диагностициран с рак. Въпреки че в края на 2017 г. инвеститор му казва да си вземе шест седмици отпуск, той продължава да работи. „След като цял живот съм се мъчил да се справям, си казах, че нямам нужда от почивка“, пише по-късно в блог, добавяйки, че това е била най-голямата грешка в кариерата му.
През следващата година той споделя в Туитър, че психичното здраве не се обсъжда достатъчно, като пише: „Чувствам се погълнат от всичко. През цялото време. Трудно ми е да се чувствам присъстващ в разговори, които не са свързани с работата. На петъчната ми среща със съпругата ми често ми е трудно да се съсредоточа върху нас – умът ми се плъзга към работата. Мразя това.“ Друг туит в същата тема гласи: „Чувствам се невероятно самотен. Като главен изпълнителен директор ми е трудно да се разкрия напълно за компанията си и е трудно да намеря други главни изпълнителни директори, които са готови да бъдат уязвими и да говорят честно за трудните неща.”
През есента на 2019 г. прелива и последната капка. Петгодишната му дъщеря го поглежда и казва: „Татко, ти винаги изглеждаш толкова тъжен“. Тя го казва два пъти и той не може да изхвърли коментара от главата си. Година по-късно той обявява, че се оттегля от поста на главен изпълнителен директор.
Стратегии за подобряване на психичното здраве
Съществуват сериозни финансови стимули за основателите да останат в компаниите си. Според проучване от 2010 г. на професора от Babson Джоел Шулман възвръщаемостта на инвестициите в публични компании, ръководени от основателите си, е от 10 до 20 пъти по-добра от тази в сравнителни компании, ръководени от професионални изпълнителни директори.
За да се подготвят за трудното пътуване, основателите трябва да създадат „инфраструктурата“ на психичното си здраве възможно най-рано, твърди Райън Колдбек, особено след като намирането на подходяща професионална помощ може да отнеме време. „Бих искал светът да се отнася към психичното здраве като към стоматологичното – превантивно“, казва Брад Баум, съавтор на инициативата Founder Mental Health Pledge, която цели да дестигматизира психичното здраве и да насърчи предприемачите и техните спонсори да инвестират в психичното здраве на основателите.
Терапия, коучинг и медитация
Терапията е един от най-популярните начини, по които основателите започват да се грижат по-активно за психичното си здраве. За Педро Франчески терапията е „като да имаш обучен професионалист, който инвестира в твоето благосъстояние“. Тя му помага да се справя със стреса и да отговаря на въпроси като: „Какви са вашите ценности? Кои са хората, с които искате да се обградите?“
Джаки Резес, бивш ръководител на Square Capital и главен изпълнителен директор на Lead Bank, се среща с терапевт всяка седмица от години. „Това е начин да подобриш начина, по който си в света, и в крайна сметка е най-хедонистичният подарък, който можеш да си направиш“, казва тя.
Съоснователят на Bonobos Анди Дън вярва, че всеки основател трябва да посещава терапия за поне шест месеца на всеки две или три години. Той също така се застъпва за това компаниите да определят стипендия от 2,000 долара годишно за всеки служител за извънредни разходи за психично здраве. „Процентът на възстановяване на разходите по застраховки е ужасно нисък“, казва той.
Терапията за двойки също може да бъде полезна. Преди години Джоселин Гарднър се чувства разочарована, че съпругът ѝ Джейсън сякаш винаги мисли за Marqeta. „Дори и да беше в стаята, много пъти не беше в нея – умът му беше другаде“, казва тя. Двамата се подлагат на имаго терапия, при която терапевтът моли Джоселин да отговори на въпрос и да обясни как се чувства. Джейсън трябва да повтори казаното от Джоселина, без да коментира или реагира.
„Това всъщност те омекотява“, казва Джейсън. „Започваш наистина да усвояваш чувствата [на другия човек], защото мислиш за това, което е казал, и почти се поставяш на негово място.“ Джоселин казва, че терапията ѝ е помогнала и да прояви повече съчувствие към силния натиск, който Джейсън е изпитвал в работата си.
Коучовете също са много популярни. Калдбек посещава коуч веднъж месечно, а терапевт – три пъти месечно. Стефани Къркпатрик, съосновател и главен изпълнителен директор на стартъпа за плащания Orum, се среща с коуч всяка седмица, а понякога и по-често. Крис Дийн, главен изпълнителен директор на стартъпа за банков софтуер Treasury Prime, също се среща с коуч всяка седмица. Рене Ласерт, основател и главен изпълнителен директор на публично търгуваната финтех компания Bill, се среща редовно с коуч в продължение на 17 години и периодично използва терапия, когато възникнат лични проблеми, свързани със стрес.
За основателите, които избират между коуч и терапевт, клиничният психолог Шери Уолинг казва, че бизнес коучовете често предоставят „практически поглед върху начина на мислене и фокусиране. Те работят за доброто на бизнеса.“ Терапевтът се фокусира повече върху „благосъстоянието на човека. Те имат много по-дълбоко, по-продължително обучение и прозрение за това как семейните проблеми от детството ви например влияят на начина, по който ръководите екипа си“. От терапевтите се изисква също така да имат определено образование (например магистърска степен по консултиране), лиценз и минимален брой часове клинично обучение под наблюдение с пациенти. Няма официални изисквания или квалификации за лайфстайл или бизнес коуч.
От десетилетия медитацията се е превърнала в широко използвана практика и много известни основатели милиардери, включително Марк Бениоф от Salesforce, титанът на хедж фондовете Рей Далио и Опра, поучават за ползите от нея. Джаки Резес от Lead Bank медитира по 20 минути всеки ден. „Все по-често имам хора, които идват при мен отвсякъде, и имам абсолютна нужда от време за почивка и тишина, за да успокоя мозъка си, да го пренастроя и да се върна към творческа работа“, казва тя. Франчески медитира два пъти дневно. Райън Колдбек и Стефани Къркпатрик медитират ежедневно, а главният изпълнителен директор на Cadre Райън Уилямс също се опитва да медитира всеки ден.
Сън, упражнения и поставяне на граници
Въпреки hustle-culture, която отдавна е навлязла в Силициевата долина и заради която основателите се хвалят, че спят по пет или по-малко часа на нощ, се наблюдава ново движение за набавяне на повече сън. Книгата на професора по неврология от Калифорнийския университет в Бъркли Матю Уокър от 2017 г. „Why We Sleep“ („Защо спим“), която съдържа обширни научни доказателства за ползите за здравето и продуктивността от седем и повече часа сън на нощ, се разпространява в технологичните среди. Супс Ранджан, съосновател и главен изпълнителен директор на стартъпа за предотвратяване на измами Sardine, и Франчески казват, че книгата е оказала голямо влияние върху живота им. Осем от 13-те главни изпълнителни директори, с които разговаряхме за тази статия, спят по седем до осем часа на нощ. Марк Зукърбърг също спи.
Много от предприемачите, с които Forbes разговаря, също така се движат ежедневно. Главният изпълнителен директор на Бил Рене Ласерт тренира всеки делничен ден в продължение на 30 до 60 минути – често бяга без слушалки, за да стимулира творческата мисъл – и 90 минути или повече на ден през уикендите.
В средата на 2021 г. бащата на главния изпълнителен директор на Zeta, Адити Шекар, почива от COVID-19 и тя започва да поставя повече граници. Дава приоритет на по-честите срещи със семейството си и спира да работи през повечето уикенди, което според нея помага за творчеството и не позволява на компанията да се превърне в целия ѝ живот. Катлийн Стетсън, коуч и бивш главен изпълнителен директор на стартъп, изпада в депресия, след като технологичната ѝ компания се проваля през 2017 г. „Осъзнах, че същността на тази депресия наистина беше следната: Бях превърнала стартъпа в своя идентичност. Трябваше хората да кажат: „Хей, ти не си Trill, ти си Катлийн“.
Средите на основателите
Много основатели казват, че групите от колеги, които им позволяват да споделят своите изпитания и трудности с други предприемачи, са сред най-полезните инструменти, с които разполагат за поддържане на психичното си здраве. Главният изпълнителен директор на Cadre Райън Уилямс казва, че такива групи са били от решаващо значение за него през първите няколко месеца от локдауна на COVID-19 през 2020 г., когато всички се опитваха да се адаптират към работата от разстояние, а убийството на Джордж Флойд извади на показ социалната несправедливост спрямо чернокожите американци.
Фирмата за рисков капитал QED, която се занимава с финтех, организира годишна конференция за предприемачи, в които е инвестирала. Една от сесиите включва събиране на всички основатели в една стая, като всеки от тях трябва да напусне стаята и да затвори вратите след себе си. Разговорът се води от външен модератор. „Това е изключително полезно“, казва главният изпълнителен директор на Treasury Prime Крис Дийн.
Членски организации като YPO (Young President’s Organization) и The Grand създават партньорски групи, в които основатели, ръководители и служители могат открито да обсъждат предизвикателствата, с които се сблъскват.
Отвореност към служителите
Всеки предприемач има различно ниво на комфорт за показване на уязвимост пред служителите. „През първите пет години, когато бях главен изпълнителен директор, бях доста затворен по отношение на това, което бих изразил относно моите страхове и несигурност в професионален и личен план“, казва Райън Калдбек. „Това беше един от многото фактори, които допринесоха за самотата и депресията ми“. Оттогава насам той е установил, че по-голямата откритост – например да каже нещо като: „Чувствам се притеснен, че не сме заковали стратегията си, и съм решен да го направя“ – му помага да изгради доверие и да се чувства по-свързан с колегите си.
Управляващият партньор на QED и съосновател на Capital One Найджъл Морис твърди, че уязвимостта пред служителите им показва, че сте истински и автентични. „Уязвимостта е силна страна“, казва той. „Да кажеш: „Не съм сигурен какво да правя“ или „Объркан съм“, или „Притеснен съм“ – това не насърчава слабостта. То насърчава лоялността и ангажираността.“
Анди Дън вярва в „селективното и стратегическо оповестяване на за уязвими места“. Той предлага на основателите да се възползват от възможности като кратък имейл или разговор край огъня, за да обсъдят предизвикателство, с което се сблъскват. „Това може да стане бързо, а след това да се върнете към работата си“, казва той.
Дън дава пример за имейл, който основателят може да напише: „Можете да кажете: „Хей, ако забелязвате, че имам малко по-ниска енергия, намирам се в леко затруднено положение. В миналото съм имал депресия, вземам лекарства и ходя на лекар. Но аз се справям с това и съм благодарен за работата, която всички вие вършите. Благодаря ви, че се вдигате и работите на такова високо ниво, и скоро ще бъда там с вас“.
„Хората ще бъдат заковани“, когато направите това, казва Дън. „И току-що сте създали безопасно пространство за всеки в организацията да експериментира със споделянето на собствените си чувства“. Той добавя, че когато показвате такава уязвимост, е важно едновременно да споделяте и плана си за справяне с предизвикателството.
Какво могат да направят инвеститорите и компаниите
В някои отношения основателите са по-отговорни пред рисковите капиталисти, които ги подкрепят, отколкото пред когото и да било, така че рисковите капиталисти „имат най-силния глас в стаята“, казва Брад Баум, косъздател на Founder Mental Health Pledge. Едно от нещата, които инвеститорите могат да направят, е просто да проверят предприемачите и да ги попитат как се справят в даден ден. Найджъл Морис казва: „Става дума за това да се обадите на хората и да им кажете: „Как се чувстваш? Какво си мислиш? За какво се притесняваш? Как се справяш в личен план?“
През 2018 г. базираната в Силициевата долина компания за рисков капитал Felicis започна програмата „1% Founder Development Pledge“, при която за всеки чек за първоначална инвестиция, който се издава на стартъп, Felicis добавя 1% неразводняващ се капитал, който основателите могат да изразходват за разходи за психично здраве. Повече от 50 основатели са се възползвали от нея, казва Даша Маджо, съосновател на Felicis, която е създала и ръководи програмата.
Фирмата за рисков капитал Seven Seven Six на Алексис Оханян междувременно стартира своя собствена версия на инициативата на Felicis, създавайки „2% Growth and Caregiving Commitment“, при който фирмата инвестира 1% към всеки първоначален чек за „личен растеж на основателите“ и още 1% за грижи. Но подобни програми с 1% не са получили широко разпространение, вероятно защото се смятат за твърде скъпи.
Самите основатели са започнали да предприемат стъпки в подкрепа на психичното здраве на своите служители. Стартъпът за разплащания Orum дава на служителите си всеки първи петък от месеца почивка за психично здраве. Служителите все още са на разположение на клиентите, но не приемат обаждания за продажби или външни срещи и не използват електронна поща и Slack, казва главният изпълнителен директор Стефани Киркпатрик. Компанията също така затваря офисите си между Коледа и Нова година и плаща 100% от здравната застраховка на служителите си. В Treasury Prime Крис Дийн насърчава служителите да говорят, ако имат проблеми с психичното си здраве, и понякога им казва да си вземат няколко дни или седмица отпуск, а те се връщат и се чувстват по-добре, казва той.
Приятели, разходки сред природата и психеделици
Психиатърът Майкъл Фрийман казва, че е изключително важно да останете близо до приятелите и семейството си, за да имате силна мрежа за социална подкрепа от хора, които не са свързани с вашия бизнес. Той добавя, че редовното „излагане на по-примитивна природна среда като планини, реки и потоци“ може да има възстановителен ефект и да повиши креативността.
Използването на наркотици като MDMA (известен още като екстази или моли), псилоцибин (магически гъби) и кетамин за управление на психичното здраве е тенденция от последните години. „Много от моите клиенти предприемачи се интересуват от разговори за използването на психеделици, както за психическа оптимизация, така и за лечение“, казва психологът Шери Уолинг. „Това вече се случва много в Силициевата долина.“ От време на време тя използва с пациентите си психотерапия, подкрепена с кетамин, и очаква, че MDMA и псилоцибинът в крайна сметка ще бъдат одобрени от FDA за медицинска употреба.
Главните изпълнителни директори, с които разговаряхме за тази статия, казват, че не са опитвали да използват някоя от тези дроги за подобряване на психичното си здраве, но и не ги отписват. Франчески казва, че е „наясно с обширните изследвания, които се провеждат в тази област, и ги намира за интересни и обещаващи“. Калдбек казва, че познава хора, които са ги пробвали, и те „са възхитени от ефекта“. Съобщава се, че Илон Мъск е използвал кетамин за лечение на депресия (той не е отговорил на молбата на Forbes за коментар). През юни той публикува в Туитър, че кетаминът „понякога е по-добър вариант“ за лечение на депресия, отколкото широко предписваните антидепресанти на пазара.
Уолинг предупреждава, че рисковете от използването на експериментални стратегии са, че „понякога, когато се използват неправилно, някои от тези лекарства могат да бъдат наистина проблематични“. Партньорът в Y Combinator Майкъл Сейбел също отбелязва рисковете, като казва: „Вашите механизми за справяне със стреса не могат да бъдат по-вредни от самия стрес“. Те трябва да подобряват здравето ви както в краткосрочен, така и в дългосрочен план.
От Джеф Кауфлин, екип на Forbes
Превод: Ренета Георгиева