Вдъхновени от силата на данните
Маргарита Наумова основава „ИНСПИРИТ“ през 2010 г., водена от желанието си да предостави услуги в областта на базите данни на световно ниво от България. Днес екипът й консултира, обучава и поддържа данните на добре познати бизнеси от България и Европа като Generali, DSK Bank, Unicredit Bulbank, ЕКОНТ.
Г-жо Наумова, с какво най-много се гордеете от постигнатото досега чрез „ИНСПИРИТ“?
За 13 години, откакто „ИНСПИРИТ“ съществува, сме имали много поводи за гордост, както и немалко трудни уроци. Това, което за мен има най-голямо значение, е, че „ИНСПИРИТ“ се утвърди като компания и заслужи своето място сред лидерите на доставчици на консултантски услуги в България.
Най-голямата ми гордост са нашите клиенти и тяхното доверие към нас, което сме спечелили с цената на немалко усилия. Когато чуваме думи на благодарност след приключен успешен проект, когато споделят за нас, че сме най-добрият им технологичен партньор, разбирам, че тези усилия са си стрували. С някои от клиентите ни сме заедно повече от 8 години, изградили сме решения, виждаме резултати и имаме успешна история.
Гордея се също с хората, работещи в моя екип. През годините доведохме до успешен край сложни и тежки проекти, подредихме бизнес процесите за консолидиране и администриране на SQL Server инфраструктури в големи български банки, финансови институции и логистични компании.
Гордея се с хилядите колеги от България и чужбина, преминали през обученията на SQL Master Academy, учебната програма, която създадох преди още да регистрирам „ИНСПИРИТ“ и която е фокусирана върху подготовка на специалисти в технологиите за изграждане на системи за управление и анализ на данни.
Не на последно място повод за гордост е, че през всички тези 13 години аз и екипът ми не спираме да подпомагаме технологичната общност в България чрез събития и срещи в потребителските групи, които създадох.
Имаме много поводи за гордост, но имаме още много да учим и да усъвършенстваме. Пътят, който сме избрали, е да надскачаме себе си, и използваме поводите за гордост като мотив за това.
През 2010 г. допускахте ли, че след време данните ще са основополагащи за вземането на решения в бизнеса?
Не само допусках, а силно вярвах, че ще бъде така. Информацията винаги е била основополагаща при вземането на решения. Данните са в управлението на всеки бизнес, дори когато са в бележник и писани на ръка.
Дигитализирането на бизнес процесите доведе до натрупване на неимоверни количества оперативни данни и това постави фокус върху тяхното използване не само за отчитане на бизнес операциите, но и за бизнес анализи и създаване на модели за подпомагане на оперативни и стратегически решения.
Технологиите успяха да съкратят драстично пътя на данните от оперативните системи до процеса на управление на бизнеса, превръщайки ги в показатели и метрики, с които да се взимат информирани решения. Достъпът до данните и начинът на съхранението им се демократизираха, а облачно базираните платформи с техния мощен набор от инструменти и визуализации позволиха използването им за анализ веднага и навсякъде.
В тези условия нашата основна задача като консултантска компания е да вникнем в казуса на всеки наш клиент и да му предложим тези технологии в адаптирано за неговите нужди решение, както и да му помогнем да ги усвои и използва ефективно.
Какво се променя за една компания след успешна трансформация на данните ѝ?
Натрупаните данни не са само статистика и факти. В тях са събрани опитът и историята на една компания. Те съдържат много отговори, които често остават скрити. При използването на подходящи решения за анализ на данните от оперативните системи бизнес анализаторите откриват корелации между факти и показатели, моделират резултати от евентуални бъдещи решения. Компаниите разбират как данните могат да бъдат използвани като аргумент при взимането на решения и осъзнават какви възможности се откриват пред тях.
Така един от нашите клиенти „преоткри“ своята клиентска база и се научи да планира по-добре услугите си, инвестициите си и маркетинговите си стратегии, което му даде стратегическо предимство на пазара. В момента решението за анализ, което изградихме съвместно, се използва от отделен обучен екип, наречен „бизнес развитие“, който дава насоки в продуктовото планиране и играе ключова роля при взимането на важни оперативни и стратегически решения.
Опитът ни при всички наши клиенти показва, че когато една компания инвестира в изграждане на системи за анализ на данни и се научи да използва техните възможности, решенията на оперативно и стратегическо ниво стават по-добре аргументирани, идентифицирането на проблемните страни на бизнеса става много по-лесно и бързо.
Вие сте неизменно до компаниите – от първата консултация, през имплементирането, обучението и поддръжката. В кой етап от цялостното решение виждате най-голяма нужда на бизнеса от експертна намеса?
Опитът, натрупан през годините в администриране и поддръжка, разработка на решения и обучение, както и множеството реализирани проекти ни позволи да затворим цикъла на нашите услуги така, че да предложим комплексна услуга, изцяло съобразена с клиента, и да изградим дългосрочно партньорство, като бъдем в помощ там където е необходимо – в технологията, процесите или екипите.
Клиентите ни търсят не само за техническа помощ, а за изграждане на цялостна стратегия и платформа за анализ на данни – от задълбоченото разбиране на нуждите и целите, през техническата реализация, до обучението на всички консуматори на решението, включително за съвети и насоки при подбора на кадри и организирането на технически екип, работещ с данни.
Технологиите са само инструменти за решаване на проблеми и трудната част не е в усвояването им, а в прилагането им.
Те трябва да позволят на бизнеса да съкрати пътя и времето за създаване на добавена стойност, да управлява добре рисковете и да намали разходите си.
Облачните технологии за анализ на данни са много, до степен, в която клиентът трудно се ориентира как и откъде да започне. Тук е нашата роля в това да разберем предизвикателствата, пред които е изправен нашият клиент, и да изградим пътна карта, да усетим къде и какви са нуждите, и да помогнем процеса от всички страни.
Предлагането на подобна услуга изисква сериозен екип и подготовка. Каква компетенция е нужна, за да отговорите на това предизвикателство?
Познаването на технологиите, или технологичната компетенция, е абсолютно задължително за нашите консултанти. Има две ясно разграничени нива в този вид компетенция.
Първото е познаване на т.нар. features на технологията и начина на боравене с тях, чието усвояване е въпрос на време и дисциплина.
Второто е умението да се прецени в кои сценарии коя технология може да реши оптимално даден бизнес проблем. Това знание не се придобива от четене и тренинги, а с натрупването на практически опит в управление на проекти, екипи и процеси. В този смисъл една от най-критичните задачи на консултантите е да направят своеобразен мапинг на бизнес изискванията към едно или повече възможни технологични решения, които впоследствие да доведат до добрия дизайн и изпълнение на решението. Това е процес, който изисква не просто технологични умения, но и много добра комуникация с екипа на клиента. При нас това е работа на най-опитните консултанти.
Нещо повече, да предвидиш потенциалните проблеми и да можеш да ги избегнеш, да приложиш цялостен подход, виждайки потенциалното решение от различни аспекти, да бъдеш визионер и партньор на своя клиент – това са все неща, за които бизнесът разчита на нас. Това са нещата, които клиентите ни ценят най-много, които ни отличават като компания и ни превръщат в надеждния технологичен партньор.
Какво ви помогна да стъпите на пазари като Норвегия, Швеция, Германия и Дания, където има добре наложили се местни доставчици в сферата на базите данни?
Нито един пазар не пази място за някого, включително и нашият роден пазар. В България започнахме от нулата, като основната ни go-to-market стратегия се опираше на личните ми контакти и обучението на служители на български компании, потенциални наши клиенти, в SQL Master Academy. Впоследствие към тези фактори се натрупа и доверието от успешно направените доставки към големи корпоративни клиенти.
Пътят навън не е по-лесен, нито много по-различен. Като Microsoft Certified Master се присъединих към група от великолепни международно признати експерти. Като Microsoft MVP участвам в конференции и семинари практически в цял свят и се срещам с много хора. След една от тези конференции получих персонална покана да презентирам на най-големия скандинавски форум, посветен на Microsoft технологиите в областта на данните. Последва покана да доставим няколко обучения от SQL Master Academy в различни страни. Така се стигна до предложението от голяма норвежка група, обединяваща няколко компании, една от които е най-големият доставчик на обучения в Скандинавия, да стана CEO на start-up компания към групата, която да е от същия тип като „Инспирит“. Това беше моментът, в който се основа Inspir-IT AS, а наскоро открихме и клон на „ИНСПИРИТ България“ в Норвегия.
Всяка стъпка по този път е била възможна, следвайки няколко прости, но изключително важни правила, а именно спазване на обещанията, безкомпромисно качество на предлаганите услуги и респектираща коректност.
Каква е следващата цел на „ИНСПИРИТ“?
Искаме да продължим да помагаме на нашите клиенти, доставяйки комплексни консултантски услуги за изграждане на корпоративни системи за управление и анализ на данни, от една страна, и разширявайки екипа си с талантливи млади хора, от друга.
Можем да си позволим да мислим в перспектива и да инвестираме в развиване на таланти.
Създадохме програма за наемане на млади хора с малко или без никакъв опит, но със сериозна мотивация, които преминават през тримесечен начален цикъл на обучение и следват ясен план за развитие, съобразен с желанията и талантите им. Даваме професионален шанс на хора от цялата страна, тъй като почти 100% от дейността ни се осъществява онлайн.
Обучаваме интензивно и ежедневно младите си колеги не само в технологии, но и в комуникационни умения, бизнес кореспонденция, организация и модериране на срещи с клиенти, писане на документация, организация и контрол на качеството на доставката, планиране и управление на времето. Това изисква адски много усилия от старшите консултанти, които са обучителите в този процес, но целите и амбициите ни да бъдем най-добри го изискват и усилията си заслужават.
Стъпването на други пазари на практика изисква сериозна работа и много добре подготвен екип. Амбициите ни са насочени към изграждане на развоен екип за разработка на data продукти, който да е в подкрепа на бизнеса ни в Норвегия.
Как си представяте бъдещето на решенията за управление на данни и какво ще бъде мястото на „ИНСПИРИТ“ в него?
Едва ли скоро е имало по-подходящ момент човек да развихри въображението си за бъдещето в нашата област! В началото на тази година светът се запозна с GPT4 – най-новата версия на AI модел, който буквално взриви IT индустрията. Почти десетилетие AI напредваше с бавни темпове, проправяйки си път към решаването на редица практически проблеми, които удивляваха с резултатите си, но не предизвикаха съществена промяна.
Днес е различно. Благодарение на Chat GPT, AI стана темата на деня, която неимоверно ще повлияе на бъдещето на решенията за управление и анализ на данни. Моите очаквания са свързани най-вече с онази част от решенията, която е предназначена да подготви и презентира данните за анализ към консуматорите. Очаквам в не много далечно бъдеще заявките към данните да не изискват познаване на специфичен програмен език, а да могат да се правят на natural language, защо не и български. Очаквам данните да са достъпни буквално навсякъде и достъпът до тях да е на prompt разстояние.
В същото време процесът на управление, защита и сигурност на данните ще стане още по-важен. Затова насочваме клиентите си към този процес – data governance, сигурност и защита на данните и прилагането на стандарти в тази област.
Очакват ни много и вълнуващи технологични промени и ние се готвим за тях. „ИНСПИРИТ“ винаги е била пионер в прилагането на нови технологии и това няма да се промени.