МС прие данъчни закони, насочени към изсветляване на икономиката
Пакет от данъчни закони, които ще бъдат изпратени към парламента и още този четвъртък да могат да бъдат разгледани в Комисията по бюджет и финанси, прие днес на извънредно заседание Министерският съвет (МС), съобщиха от Министерство на финансите. След приемането им ще бъде фиксирана и приходната част от бюджета и парламентът ще може да го приеме преди края на годината, е съобщил на брифинг финансовият министър Асен Василев.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Данъчните закони са публикувани за обществено обсъждане още в края на септември и след месец за обществено обсъждане са взети предвид някои предложения, като законите са финализирани за изпращане към парламента.
- Редица работодателски, синдикални и браншови организации, както и Националното сдружение на общините в Република България са подали предложения за промени.
- След срещи с организациите на събирачите и на фирмите, които изнасят диворастящите гъби и трюфелите, е постигнат компромисен текст по тяхно предложение, който да изсветли бранша и да позволи хазната напълно да си събере вземанията.
- Регламентирано е и законово как НАП да да преценява дали граждански договор е прикрит трудов договор и как да прави това.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Нулевата ставка за ДДС за хляба и брашното остава, както беше прието миналата година, и важи до средата на следващата година”, обяви финансовият министър.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
По отношение на ставката за ДДС за ресторантьори и хотелиери са получени предложения от техните организации за изсветляване на бизнеса. Една от мерките е да се въведат ПОС терминали задължително във всички заведения 2, 3, 4 и 5 звезди и само най-малките да са освободени.
За да се изсветлят трудовите доходи в бранша, се предлага задължително да се плащат по банков път заплатите в заведения с 2, 3, 4 и 5 звезди, като същевременно да има минимални ставки за персонал, които да са по-високи от минималната работна заплата – за най-ниско платените длъжности те да започват от 1000 лв.
В БЪДЕЩЕ
„Ако всичко това бъде прието, тогава ставката от 9% ДДС може да остане като временна мярка, тъй като хазната ще събере повече средства по този начин, отколкото през увеличение на ДДС. Ако не бъде прието, поддържаме 20% ДДС. Изборът е на парламента – дали да приеме пакета от изсветляване или да приеме ставка от 20% ДДС“, съобщи още министър Василев
Предлага се също всички заведения за хранене, които са под оборот от 100 000 лв., да преминат на патентен данък. Така приходите от тяхната печалба ще отидат директно в общините, които така или иначе упражняват контрол, а сега ще имат и един хубав източник на приход, обясни министърът.
Представени са и част от параметрите на бюджета за следващата година. Той е разчетен при инфлация от 4,8%, 3,2% реален ръст на БВП, размер на БВП от 205 млрд. лв. Финалните разчети зависят и от данъчните закони, така че след приемането им на първо четене в ресорната комисия бюджетът ще бъде представен и придвижен към парламента.