В TikTok видеоклипове на „Активния клуб“ на белите супремасисти достигат до милиони
Във видеоклиповете се съпоставят традиционни образи от фитнеса и бойните изкуства със знамена, символи и послания на белите супремасисти. Сега TikTok бърза да ги премахне.

Видеоклиповете за набиране на нови кадри от бели супремасисти, наречени „Активни клубове”, може би са натрупали милиони гледания в TikTok, според преглед, направен от Forbes, на свързаните с тях акаунти и хаштагове в популярната платформа за кратки видеоклипове.
Около събота, 14 октомври, хаштаговете #activeclub и #aktivklubb са получили общо 4.5 милиона гледания в платформата, а вариации като #activeclubfrance, #activeclubdietsland и #activeclubfinland са донесли още стотици хиляди.
В много от видеоклиповете има сцени на трениращи и биещи се бели мъже – често с маскирани, размазани или покрити лица – заедно с бели супремасистки символи, знамена и послания. В някои от тях са показани действия, като например мъже, които свалят и тъпчат прайд флагове и се конфронтират с полицаи по време на протести. В едно видео от @activefinland се съпоставят кадри на мускулести бели мъже, които удрят с юмруци по камерата, със сцени на цветнокожи имигранти в лодки. В други постове се появяваха знамена на Конфедерацията и емблемите на „Three Percenters“ – американско-канадска крайнодясна група, която е подпомогнала организирането на обсадата на Капитолия в САЩ на 6 януари 2021 г.
Според Антидефамационната лига активните клубове са разработени за първи път от Робърт Рундо, основател на расисткото движение Rise Above, и популяризирани чрез подкаст, организиран съвместно от Рундо и германския неонацист Денис Капуцин през 2021 г. Клубовете представят физическата подготовка и оцеляването като важни за белите мъже, за да се подготвят за расово насилие и битки срещу „антифа“. Подобно на други крайнодесни милиционерски движения, мрежата на „Активен клуб“ е възприела децентрализиран, локализиран модел, който затруднява правоприлагащите органи – и социалните медии – да ги идентифицират и проследяват.
В ръководството на TikTok не се допускат „съдържание, което възхвалява, популяризира, прославя или подкрепя каквато и да е омразна идеология“ или включва бели супремасистки символи, лога, знамена или други предмети, свързани с движението на белите супремасисти.
След като получи молба за коментар от Forbes, TikTok премахна редица видеоклипове, използващи хаштаговете на Active Club. Говорителят на компанията Махсау Кулинан заяви в изявление: „В TikTok няма място за омразна реч или идеологии, така че предприехме действия за премахване на съдържанието, което нарушаваше нашите политики, веднага щом бяхме уведомени за него.“
Въпреки това хаштаговете #activeclub и #activklubb в TikTok все още показваха множество видеоклипове, свързани с движението Active Club. Махсау не отговори на въпросите дали компанията планира да намали видимостта на съдържанието, което използва тези хаштагове или дали самите хаштагове ще бъдат направени недостъпни в платформата.
TikTok не е единствената социална медия, която през последните години се бори да контролира крайно десните групи, проявяващи агресия. Между 2019 г. и 2021 г. военизирани групи като Boogaloo Bois и стотици местни „милиционерски“ групи в САЩ използват Facebook и TikTok, за да набират последователи и да се организират. През август 2020 г. компанията обяви, че ще забрани такива групи, ще намали рейтинга им и ще потисне акаунтите им, дори ако самите те не са свързани с насилие. Но влиянието на групировките продължава да нараства в платформата, дори след като една такава група организира заговор за отвличане на губернатора на Мичиган Гретхен Уитмър, а множество други допринесоха за насилствената обсада на Капитолия на 6 януари 2021 г. Дори след събитията от 6 януари групите продължават да процъфтяват във Facebook.
При търсене на #activeclub във Facebook и Instagram обаче не се появяват видеоклипове за набиране на нови съучастници, както се случва при тези в TikTok. При прегледа на Forbes на страницата на TikTok с хаштага #activeclub се оказва, че 47 от 50-те най-предпочитани публикации са свързани с движението на белите супремасисти. (Останалите три са постове, направени от компания, рекламираща менструални продукти.) Във Facebook само една от 50-те водещи публикации е свързана с движението. В Инстаграм се появяват само 28 публикации на страницата на хаштага #activeclub, само три от тях свързани с движението. Хаштагът #activklubb не е достъпен в Instagram, придружен от съобщение: „Връзката, която сте последвали, може да е повредена или страницата да е премахната“. Мета отказва коментар.
Емили Бейкър-Уайт, екип на Forbes