Данните за търговията на Китай изненадаха анализаторите
Китайската търговия обяви неочаквани за анализаторите данни за октомври, които са напът да повлияят сериозно на световните пазари, съобщи Ройтерс.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Вносът на Китай неочаквано нарасна през октомври, докато износът се сви с по-бързи темпове, в смесен набор от показатели, които показаха, че втората по големина икономика в света е изправена пред постоянни рискове въпреки неотдавнашното подобрение на вътрешното търсене.
- Общият спад на вноса и износа за месеца на годишна база е 2.5 на сто, обявиха местните митнически власти, като вносът расте с 3 на сто, но износът спада с цели 6.4 на сто.
- Спадът на вноса и износа спрямо септември възлиза на 5.2 на сто.
- Като цяло Китай регистрира постоянен спад на износа на годишна база от май насам. Износът на страната за Югоизточна Азия и Европа през октомври бележи двуцифрени стойности, този за САЩ спада с 8 на сто, но за Русия скача с цели 17 на сто.
- По отношение на различните продуктови категории, вносът на петрол расте и по отношение на обемите, и по отношение на цените, но този на редкоземни елементи пада.
- Спада износът на обувки и играчки, а този на смартфони и електроуреди за домашна употреба расте.
- Износът на автомобили продължава да расте с двуцифрени стойности, но скоростта започва да намалява – от 60 на сто през предходните месеци до 50 на сто през октомври.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
„Цифрите са в контраст с пазарните очаквания. Лошите данни за износа може да ударят доверието на пазара, тъй като очаквахме веригата за доставки на износ да се възстанови“, каза Джоу Хао, икономист в Guotai Junan International.
НЕРАВНОМЕРНО ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ
Юанът и китайските акции се понижиха след данните, което засили опасенията на пазарите за крехко и неравномерно възстановяване. Втората световна икономика в момента се бори с криза в сектора на недвижимите имоти и слабо глобално търсене.
Официалният индекс на китайските мениджъри по покупки миналата седмица показа, че новите поръчки за износ и внос са се свили за осми пореден месец през октомври, което предполага, че производителите се борят за купувачи в чужбина и поръчват по-малко компоненти.
„Тъй като световният пазар на електроника е във възход, както се потвърждава от представянето на износа на Южна Корея и Виетнам, лошите данни за износа на Китай сочат слабо търсене в други категории, като коледни стоки и облекла“, каза Сю Тиенчен, старши икономист в Economist.
„Положителната изненада за вноса изглежда отразява засилване на вътрешното търсене, а не произтича от изкривявания, причинени от еднократното масово купуване на стоки“, добави той.
Китай е внесъл с 13.52% повече суров петрол през октомври спрямо година по-рано, незначително увеличение спрямо растежа през септември. Вносът на соя скочи с 25% спрямо година по-рано, тъй като нарастването на евтините и изобилни доставки от Бразилия продължи.
Търговията с основните партньори на Китай продължи да се свива, като износът за Югоизточна Азия, най-големият му търговски партньор, отбеляза спад от 15.1%.
Търговията с Австралия беше изключение на фона на подобряването на отношенията между Пекин и Канбера, охлаждайки дипломатическото напрежение, възникнало през последните години по множество въпроси, включително националната сигурност и COVID. През последните месеци Китай намали търговските бариери за износа на австралийски ечемик и вино.
Износът за Австралия нарасна с 5.9% през октомври, докато вносът от богатата на ресурси нация се покачи с 12%.
По-високият внос на Китай намали общия търговски излишък до 56.53 милиарда долара през октомври от 77.71 милиарда долара през септември.
Анализаторите казват, че е твърде рано да се каже дали скорошната политическа подкрепа ще бъде достатъчна, за да подкрепи вътрешното търсене, като имотите, безработицата и слабото доверие на домакинствата и бизнеса заплашват да подкопаят устойчивото възстановяване.
Производствената дейност в Китай неочаквано се сви през октомври, показват данни от миналата седмица, усложнявайки усилията на политиците да съживят растежа.
„Измерванията на чуждестранните поръчки намекват за по-значителен спад в чуждестранното търсене от това, което досега се наблюдава в митническите данни“, каза Джулиан Евънс-Причард, ръководител на China Economics в Capital Economics.
„Очакваме повечето напреднали икономики да изпитат или лека рецесия, или слаб растеж на БВП в краткосрочен план, което ще натежи върху тяхното търсене на чуждестранни стоки.“