На кого му е притрябвал HR?
Младата компания CleverPine няма собствен HR, не предлага постоянен хоум офис, нито пък социални придобивки. Въпреки това служителите я определят като най-добрия работодател в българската софтуерна индустрия. Как го постига?
Застанал непосредствено до прозореца в офиса на CleverPine, Радослав Гайдарски посочва с пръст една от съседните сгради. „Една от фирмите до нас има 40 души HR екип – казва Гайдарски и свива рамене. – Какво правят всички тези хора?“
Въпреки че екипът на компанията наближава 100 души, Деян Горинов, съсобственик и оперативен директор, не счита за необходимо компанията да разполага със собствен HR екип. Вместо това за подбора на нови служители и за това да се чувстват добре се грижат техните мениджъри. „Ние искаме директният мениджър да е HR на служителите. Той трябва да има с теб такива отношения, така че компанията да няма нужда от HR“, казва той разпалено.
За много компании от софтуерния бранш – особено бързо растящи като CleverPine – би било немислимо да не разполагат с екип, който да отговаря за човешките ресурси. Борбата за кадри в тази индустрия е жестока и софтуерните компании се опитват да привличат най-добрите таланти. Това обикновено означава HR, готов да изпълни всевъзможни прищевки на служителите, както и допълнителни придобивки като редовни масажи или възможност служителят да работи, без с месеци да стъпва в офиса.
И тук CleverPine се отличава от общия тренд. Компанията не предлага на служителите си кой знае какви социални придобивки извън най-базовите, като допълнително здравно осигуряване или зала за игри с бар. Работата от вкъщи е изключение, а не правило. През останалото време служителите трябва да са на място в офиса.
Служителите на CleverPine обаче са доволни. Нещо повече: компанията беше обявена за най-добрия работодател в софтуерната индустрия от BeyondWork. Наградата е базирана на проучване сред служителите на софтуерни компании и отразява колко са доволни от условията, при които работят. CleverPine получи най-висока оценка от всички участвали компании.
„Поставяме служителите в конкурентна среда, която ги стимулира да се развиват и да стават по-добри в това, което правят – казва Христо Тодоров, един от основателите и технологичен директор. – Според мен това е причината, поради която те са ни оценили по-високо от други софтуерни фирми, дори и ако конкурентите ни са по-гъвкави от нас, позволяват повече хоум офис от нас, имат си HR и т.н.“
CleverPine е създадена от Христо Тодоров, Георги Литвиненко и Деян Горинов, а към тях като съдружник се присъединява и Радослав Гайдарски. Още от началото съоснователите си казват, че искат да изградят лайфстайл компания: фирма, в която служителите се чувстват екип и която няма за цел да бъде разрастната и впоследствие – продадена (exit).
Повечето компании от ИТ бранша преследват големи печалби и безконтролен растеж. Често постигането на тези цели става за сметка на удовлетвореността на служителите. С ръста на компанията се наемат нови служители, които се чувстват все по-демотивирани от това, което правят. А това води до спад в качеството на работата им.
От създаването на CleverPine компанията си е поставила за цел да не расте повече от 150 души персонал. Щом бъде достигнат този лимит, CleverPine ще спре да се разширява по хоризонтала и ще започне да скалира само по добавена стойност и качество: ръст по вертикала на предоставените услуги към клиенти, които са готови да плащат повече за по-добри резултати.
Основната дейност на CleverPine е да разработва цели софтуерни продукти за своите клиенти. За разлика от други български компании в ИТ сектора, CleverPine не продава хора. Практиката в повечето компании, занимаващи се с ИТ аутсорсинг, е да отдават под наем свои служители на клиентите си. Така тези служители се откъсват от социалната и професионална среда в компанията, защото реално работят за клиент на другия край на света, с екипа на този клиент, по правилата и процесите на този клиент. В същото време прекият ръководител на служителя не знае как се справя със задълженията си, защото няма пряк поглед върху ежедневната му работа.
CleverPine предлага напълно изградени и независими от клиента екипи, които се занимават с изграждането на софтуерни продукти или части от такива продукти. Това позволява на компанията пряко да следи и да добавя стойност като екип във всеки проект, по който работят нейните служители. Резултатът е много по-високо качество на крайния продукт, много по-бързи срокове и добавена стойност за клиента и съответно много по-висока удовлетвореност на служителите на CleverPine.
„Ние не сме компания за услуги, защото не отдаваме хора – казва Георги Литвиненко, продуктов директор. – Ние сме по-близо до продуктова компания, защото създаваме продукти от нулата.“ Гайдарски пък посочва, че му се налага да отказва 80% от запитванията на потенциални клиенти. Причината е, че клиентите обикновено търсят именно да си наемат хора, а не проектен мениджмънт.
Бихте си помислили, че да отказваш на четири пети от потенциалните си клиенти е равносилно на самоубийство в бизнеса. Нищо подобно. CleverPine се радва на динамичен растеж във финансово отношение. През 2021 г. компанията постигна 2 млн. лв. приходи, които успя да учетвори до 8 млн. лв. през 2022 г. За 2023 г. целта е оборотът да достигне 12 млн. лв., което би означавало годишен ръст от 50%.
Това е смела прогноза предвид икономическата криза, която все по-осезаемо засяга и софтуерните компании. Основателите на CleverPine вярват, че успехът на компанията се дължи не само на подбора и успешното развитие на технологичен талант, но и на фокуса към човешкия потенциал, използването на правилните технологии, нестандартното мислене, устойчивото развитие и изкуствен интелект.
Е, и на силния екипен дух. Около CleverPine се е създала малка общност със силни връзки, които карат дори бившите служители да посещават различни мероприятия, организирани от офиса. Екипът на CleverPine спортува и посещава културни мероприятия заедно, организира турнири, партита, дискусии.
Всички тези фактори са градивните камъни, които създават успешния бизнес модел на CleverPine – предоставяне на цели продуктови екипи на компании от цял свят.
Клиентите, изглежда, са доволни от CleverPine. Показват го не само финансовите резултати, но и обратната връзка. „Често ме питат: „Как е възможно нашият екип, който седи в нашата сграда, да е по-малко продуктивен от вашия екип, който е в България и би трябвало да му е по-трудно да работи с основните хора, с които се работи вътре в компанията – казва Тодоров. – Според мен отговорът е много прост. Така сме си изградили бизнес модела, че екипите ни са напълно самостоятелни и не зависят от никого, което ги прави по бързи, защото са част от нашата компания, а не част от компанията на клиента ни, която е по-голяма и тромава и често има доста вътрешна политика и динамика.“