Forbes Women Forum: 10 години истории за силните жени в бизнеса
Десетото издание на Forbes Women Forum се проведе под мотото The sky is the limit, като даде светлина колко високо може за стигнат жените с буден ум, обединени от страстта към бизнеса. В продължение на повече от 7 часа над 230 души в препълнената конферентна зала на хотел „Хилтън“ в София имаха възможност да чуят вдъхновяващи презентации и истории от над 40 необикновени жени, които със своята дейност стимулират и оформят нов начин на мислене в различни сфери на икономиката, бизнеса, технологиите, спорта и изкуството. Движат прогреса и имат смелостта да реализират своите дръзки идеи. За тях граници няма!
Форумът беше открит с видеообръщение от Мойра Форбс, която е вицепрезидент на Forbes Media, президент и издател на ForbesWomen. Тя е представител на четвъртото поколение в семейството и първата жена от фамилията, която работи в компанията. „Във Forbes винаги се стремим да обръщаме внимание на жените начело на прогреса“, казва тя. Списанието е създадено от нейния прадядо Б. Ч. Форбс преди повече от 100 години с мисията да даде възможност на хората да постигнат успех в бизнеса и в живота. „Още в първия брой през 1917 г. прадядо ми прави нещо много революционно за времето си – създава специална рубрика за „Жените в бизнеса“, която той поставя на корицата на Forbes. По това време жените в САЩ дори нямат право да гласуват, но той знае, че един ден жените ще работят наравно с мъжете, а не само за тях. Прадядо ми осъзнава, че Forbes трябва да прави профили на великите жени, които започват да променят облика на американския бизнес и на бизнеса по света.“
Forbes Women Forum протече в три динамични дискусионни панела, а водещата Ива Дойчинова представи участниците по запомнящ се начин.
Първият панел „Походът на визионерите“
бе посветен на лидерите, които не просто говорят за предизвикателствата, а работят за тяхното преодоляване, мотивирани и заредени със свежи идеи.
В своята вдъхновяваща реч Силвена Роу, шеф-готвач и предприемач, пренесе аудиторията в света на кулинарната нутригеномика и мотивира жените да живеят по-дълго енергични и млади. Самата тя се сблъсква с много трудности и свръхнапрежение, но успява да запази своята заразителна енергия и позитивизъм. За да остане във форма и да поддържа силен дух, тя започва да изучава кулинарна нутригеномика и дълголетие, става експерт по биохакинг и посланик на здравословното и пълноценно хранене: „За какво да правим много пари, когато нямаме живот да го живеем. Дълголетието не е безсмъртие, това е процес, в който ние искаме да набираме възможно най-много години без болести“. Единственият индикатор на здраве е енергията и „това е най-безценната валута“, казва тя. „Нека да сме благодарни, нека да се самообичаме. Ако не се самообичаш, няма как да внушиш респект и желание в другите да те обичат.“
Зарядът от енергия се прехвърли в интервюто на изпълнителния директор и член на Управителния съвет на „ПроКредит Банк“ Камелия Минева с редактора на Forbes Румен Соколов. Камелия Минева разкри ключовите фактори за развитие на ефективно лидерство и защо лидерите трябва да бъдат по-малко експерти в стратегиите и повече експерти по хората. „Най-важните неща да се изгради един ефективен лидер са заложени в уменията да работиш в екип и да имаш много добри комуникационни умения. Също и в доверието, което се изгражда много трудно.“ Тя подчерта важната роля на откритата комуникация и обратната връзка, която трябва да е двустранна. „ПроКредит Банк“ инвестира много в обучението на служителите си – за миналата година средно по 160 часа на човек. „Имаме 6-месечна въвеждаща програма, от която 75 процента е за меки умения – каза Минева. – За да бъде ефективен един лидер, е нужен и баланс между професионалния и личния живот. Ролята на жената лидер никак не е лесна, но мисля, че можем да бъдем много успешни.“
Темата за лидерството продължи с откровената история на Анета Савова, която разкри какво се крие в личния свят на лидера. Като екзекютив коуч и ментор на жени лидери в бизнеса, тя говори за цената на това да взимаш непопулярни решения, за да съхраниш личния си интегритет. „Историята на успеха понякога е болка и удар в стена“, сподели тя в интервю пред водещия Силвия Павлова, която е основател и управител на една от най-бързо развиващите се биокозметични компании в България – Wooden Spoon. Пътят за жените лидери не е възходяща права, а циклична спирала. „В бизнеса няма нищо лично, освен в момента, в който всичко стане лично. Пътят на лидера тръгва от момента, в който се сдобиваме с усещането, че не може да продължаваме повече така.“ Нейната формула е да не се харесваш в огледалото, да изследваш всички дълбини и да намериш път към себе си, пускайки, а не като добавяш нови неща. „Усещането за „трябва“ е едно от най-чудовищните неща, които трябва да пуснем.“ Савова посочи, че „най-добрата визия е тази, която е супер проста, която те докосва, не спасява света, а спасява мен“.
Дискусията „Бъдещето на управлението – тенденции и прогнози“ бе провокирана от безпрецедентния технически напредък, който преобръща бизнес средата и променя начина, по който компаниите управляват ресурса и бизнеса си. Две дами лидери в управлението – д-р Миглена Темелкова и Илина Лилова, представиха своята визия за бъдещето на управлението. Проф. Темелкова е първата жена, избрана за ректор на Висшето училище по телекомуникации и пощи в историята на университета. При нейното постъпване университетът е пред закриване, но тя успява да го вдигне с „ключови конкурентни предимства, които другите не притежават“. „Ние сме от първите, които предлагат обучение в професии на бъдещето и поддържат много тясна връзка с най-големите компании“, сподели тя пред модератора Добрина Чешмеджиева от БНТ. Образованието според нея е претърпяло еволюционна промяна, което кара много българи да се връщат от чужбина, за да правят тук докторантура и магистратура. Илина Лилова беше гласът на бизнеса, който подкрепя образованието. Тя е главен оперативен директор във „Фикосота“ – една от най-бързо развиващите се компании за бързооборотни стоки в България – и управлява екип от над 650 души и влага много страст в разработването и внедряването на стратегии. Лилова подкрепя споделено лидерство, в което всеки трябва да бъде лидер, да взема решения. „Моята роля не е да ръководя, а да създам обстановка, в която всеки да може да вземе решение. Не се страхувайте от лидерите – изграждайте ги“, призова тя.
Вдъхновена от динамичната енергия и иновациите на Gen Z, изпълнителният директор на „Система за Агропазарна информация“ Мадлен Жекова разкри в интервю с редактора на Forbes Елеонора Тарандова новаторските проекти, които компанията ще подкрепи през 2024 година. Проектите се фокусират върху устойчивото развитие на цялостно нова екосистема под брандoвете Myfoodtag.com, Аmisbg.com и Far.directory и подпомагат развитието на каталог на храните, нова система за маркетингови проучвания и консултации, свързани с обществени поръчки с храни. „Винаги съм търсела и съм създавала възможностите във времето. Всеки успешен лидер трябва да предава знание и да подкрепя новото поколение да израства“, каза Жекова. Тя насърчи младите таланти на Gen Z да се включат и да подкрепят усилията за подобряване на информираността в хранителната индустрия на България, както и да се регистрират на сайта на sapi.bg, за да участват в събития и yъркшопи.
Като един опитен модератор на теми, свързани с участието на жените в инвестиционния свят, главният изпълнителен директор на Velexa Tамара Kостова изложи своята визия за повишаване на финансовата грамотност и инвестиционната култура. В разговор със Светослав Ангелов, мажоритарен акционер и изпълнителен директор на ITF – финтех компанията, специализирана в небанково потребителско кредитиране, тя сподели, че 32% от световното богатство днес е в ръцете на жени и че при Големия трансфер на богатство през следващите десетилетия се очаква балансът на финансовите сили да се измести в полза на още повече жени с активна роля в обезпечаването на финансовото си бъдеще. „Близо 65% от потребителите на банковите услуги искат да управляват парите си проактивно, но институциите не дават тази възможност. Не са релевантни. Едва 5% от инвестиционните средства отиват при жени основатели“, каза тя. Тя допълни, че Gen Z жените инвеститори искат да се чувстват част от една общност. „Идеята е не само ние, жените, да печелим достатъчно, но и да запазим това богатство. И затова има образователни инициативи.“
Гост в събитието бе именитият атлет Ивет Лалова-Колио – най-бързата българка и участник в пет олимпиади, която влезе в ролята на НЛП коуч и завладяващ мотивационен лектор вдъхновил безброй хора да преодолеят собствените си бариери и да достигнат мечтите си. Ивет Лалова не вярва в мотивация, която се случва в един ден. Вярва в дисциплината. „Лидерите имат желязна дисциплина – да правят всеки ден неща, защото така трябва. Те имат визия и имат план“, каза тя в разговора с Карин Околие, която държи националния рекорд на 200 м за девойки и е водещ на предаване по тв Евронюз България. Най-смелото решение за Лалова е да вървиш по път, който само ти виждаш и никой друг. „Да бъда най-добрата версия на себе си означава постоянно да се надграждаме – като знание, умения и нови качества. Не само да бъдеш най-добър за себе си, а и за другите.“
Организационният психолог и основател на фондация Emprove Олга Минева и журналистът и писател Мария Касимова-Моасе разкриха факторите в работната среда, които влияят на професионалното представяне и кариерното израстване. „Токсичната работна среда може да има сериозни последствия върху здравето на служителите и води до големи загуби на компаниите“, казва Олга Минева. Тя представи начини да я разпознаем и да се справим с нея: „Добрата комуникация е ключът към доброто функциониране на една компания“.
От сцената на Forbes Women Forum Десислава Дамянова отправи истинско предизвикателство към дамите с тема, озаглавена „Излъжи ме, ако можеш“. Тя е водещ експерт по емоционална интелигентност, медиатор и профайлър, с доказан опит в управлението на хора и процеси. В XXI век, заобиколени от безброй социални мрежи, комуникационни канали и информационни потоци, лидерите имат нужда от съдействие за изграждане на правилна комуникация. В разговор с търговския директор на „Сейбър“ за България и предприемач Васил Шандурков тя сподели успешни практики за структуриране и преструктуриране на екипи, водещи до финансови и стратегически успехи: „Ние сме емоционални същества, а бизнеса го правят хора. Част от проблемите в бизнеса се дължат на проблеми в комуникацията между хората. Когато човек се чувства разбран, той се чувства приет“.
Вторият панел беше посветен на двигателите на прогреса – „Новите предприемачи“, които внасят нов начин на мислене и имат смелостта да реализират своите дръзки идеи.
Панелът беше открит от световноизвестния пианист Донка Ангъчева, която гради бляскава кариера в Австрия. Тя представи своята активна позиция в развитието на среда за силни личности в изкуството и за израстване на таланти. Нейната инициатива „Изкуството продължава да живее“ успява да вдигне духа на артистите във Виена по време на пандемията. В ролята на социален предприемач тя събира спонсори и организира серия от онлайн концерти в най-бляскавите зали и замъци в Австрия.
Темата за изкуството преля във висшата мода с Десислава Тошева, която разказа за своя път на дизайнер от България до Холивуд. В разговор с актрисата Доротея Толева 25-годишната дизайнерка отвори тайните в света на модното предприемачество. С две готови рокли, фейсбук страница и собствен сайт, Тошева пуска първата реклама за 5 долара във Фейсбук – на сутринта се събужда с 40 обаждания от абитуриентки и майки от цялата страна, които питат къде се намира бутикът и как да си запазят час за проби. В този момент тя е на 18 г., а бутик не съществува: „Трябваше веднага да измисля нещо. Купих най-бюджетните манекени от 25 лв., огледало за 75 лв. и най-евтината масичка от IKEA за 10 лв. Сложих френски макарони и шампанско, така че да накарам посетителите да се чувстват по-ексклузивно“, казва Тошева. Нейни рокли са селектирани за червения килим в Кан, където получи покани за изложбени бутици в Париж и Холивуд, а майката на Илън Мъск позира с нейна рокля за корицата на списание InStyle.
На сцената на Forbes Women Forum се качиха три дами, които отлично знаят стойността на потребителското удовлетворение – Поля Александрова, която е ръководител „Корпоративни комуникации“ във „Филип Морис България“, Весела Недкова, директор „Стратегически партньорства“ в GemSeeк, и водещата на дискусията „Как да направим клиентите по-щастливи?“ Елица Серафимова – основател на Brandfarm, която даде фокус върху устойчивото изграждане на марки в България и чужбина. Те извадиха своите инструменти за повишаване на удовлетвореността на клиентите. „За да успеете в бизнеса, трябва да сте оригинални, но също така трябва да разбирате какво искат вашите клиенти. Ние търсим обратна връзка от потребителите, за да подобрим продуктите“, казва Поля Александрова. Нейната мисия е да създава качествено съдържание, свързано с мащабната трансформация, през която компанията преминава в глобален мащаб, в изпълнение на визията си за бъдеще без дим. Весела Недкова сподели автентични преживявания от работата на GemSeeк с някои от най-големите телекомуникационни компании, ритейлъри и производители в Европа: „Лоялните клиенти са по-склонни да купят отново и да платят премиална цена. Колкото близки са обещаването и даването, толкова по-удовлетворени са клиентите“.
От темата за клиентското преживяване аудиторията се пренесе в света на изкуствения интелект, който променя медицината и помага на лекарите и пациентите. В частност дерматологията. Новите технологии помагат на лекарите да прогнозират меланоми, а на пациентите – да визуализират резултатите от естетични процедури. „При използване на изкуствен интелект се прави много бързо обработване на голяма база данни, което намалява възможността за грешка от страна на лекаря“, каза д-р Мариела Клаклова, дерматолог от Derma-Act, в разговор с доц. д-р Желязко Арабаджиев, началник на Клиниката по медицинска онкология в болница „Токуда“. „Изкуственият интелект помага при консултиране на пациенти, които искат за започнат естетични процедури – както за подобряване на качествата на кожата, така и да се чувстват по-добре на възрастта си. АИ може да има много възможности и предимства, но не можем да избегнем човешкия фактор“, казва д-р Камелия Присадашка, която е съдружник и дерматолог в Derma-Act Infinity.
Един млад предприемач – Валентина Миланова, показа как се печели сърцето на инвеститорите. Когато създава първите в света болкоуспокояващи дамски тампони Daye през 2017 г., тя реализира най-големия рунд за набиране на инвестиции в Европа в сферата на женското здраве в размер на 5.5 млн. долара. „Българските инвеститори не разбираха идеята и затова ми се наложи да ги търся в Австрия и САЩ. С постоянство всичко се постига. Ако чуете 20-50 пъти „не“, не се отказвайте. Говорете с всеки, който ви приеме. Всяко следващо „не“ ви приближава към заветното „да“, каза тя в разговора с журналиста от БНТ Петя Дикова. Днес Daye оперира на американския и на европейския пазар и е иноватор в света на медицинските изделия за гинекологично здраве с първите в света болкоуспокояващи тампони и диагностични тампони.
Друг млад предприемач – Стефани Кръстева проправя свой уникален път в индустрията за красота. Като основател на бранда за натурална козметика MUSE Cosmetics тя показва, че козметична марка във високия сегмент все още може да вярва в силата на природата. В разговор с Елена Пенева, която е основател на Bright Mojo, Кръстева говори за иновативните и устойчиви решения в козметичната индустрия и за факторите, които определят съвременното движение за „зелена“ козметика. В мисията за една по-чиста и по-красива планета, в която природата и красотата са в хармония, тя показа начините за значително намаляване на използваната пластмаса в опаковките.
В духа на създателите Станислава Митова сподели своето вълнуващо пътешествие към откриването на истинското си призвание да бъде психолог и лайф коуч. Да помага на жените да активират творческата си визия и да отключат енергията, необходима за постигане на целите си. Историята ѝ показва силата на вдъхновяващите жени. Тя следва стъпките на своята леля в предизвикателния финансов свят, оставя своята следа и в редица други индустрии. Предизвикателствата в бизнеса и личния живот я стимулират да вложи енергия в личностното си израстване. „Вярвам, че в личностното израстване се крие ключовата разлика между един добър коуч и един изключителен такъв“, каза тя в разговора с Марио Танев, редактор във Forbes. Днес самата тя е вдъхновение за множество млади дами, на които помага да бъдат по-добра версия на себе си. Дава личен пример като подкрепя обществени каузи. За финал, тя посъветва предпримачите „да следват целта си и да нямат план Б“ в живота и в бизнеса.
Третият панел даде глас на „Двигателите на прогреса“, които създават стойност.
Във видеоинтервю Мария Бакалова, която е първата българка с номинации за „Оскар“, „Златен глобус“ и БАФТА, говори как умението за импровизация й помага в бизнеса: „Импровизацията е изключително важна и е част от цялата дейност на актьора. Ти си подготвен за едно, може да имаш план Б, С или друг. Но се случва нещо друго и се налага да импровизираш“, каза тя в разговора с главния редактор на Forbes Веселин Димитров. Мария Бакалова сподели, че винаги се подготвя в последния момент, защото е доказано, че мозъкът работи най-добре под напрежение“. След шеметния успех на „Борат 2“ през 2021 г. актрисата продължи своя звезден път в Холивуд с 8 филма и 12 предстоящи в следващите години, сред които два проекта за Netflix и озвучаване на два филма на Marvel. Бакалова успешно влезе и в ролята на продуцент с романтичната комедия „Меден месец“. Тя е застъпник на редица социални каузи и кампании.
Панелът продължи с „Обучение по финансова грамотност“ и отговор на въпроса защо трябва да се започне от ранна възраст. „Неумението да управляваш парите си може и да бъде доста фатално“, смята Рени Миткова, която е изпълнителен директор на EOS България, автор и водещ на подкаста „Джобните“ и поддръжник на ранното финансово образование. В разговор с комуникационния експерт Пепи Димитрова тя сподели, че „колкото по-рано въведем детето в темата на парите, толкова по-подготвено ще бъде то“. „Децата по природа са любопитни и се раждат предприемачи, но разумът и предприемачеството много рядко вървят ръка за ръка. Във всяка детска мечта се крие потенциал да промени света.“ Нейният съвет е: „Започнете разговора с децата още сега и им обяснете колко струват мечтите им“.
Мечтите дават крила и на експерта по красота и здраве Емилия Белчева да направи първия си милион лв. Миналата година нейната „Здравна академия Белчеви“ стига 1 млн. приходи. „Не беше трудно. Създадох методики, продукти и услуги, които помагат на жените да се чувстват господари на тялото и емоциите си“, отговори тя в закачлив тон в разговора с Катерина Зисова-Христу, маректинг мениджър на верига „АПТЕКИ 36.6“. Емилия Белчева създава собствена методика за функционална изправителна гимнастика като тренировка за тези, които нямат време за губене и искат бързи резултати. Изгражда качествена услуга в сферата на фитнес индустрията. „Над 20 години виждам различните проблеми на клиентите си и давам решения. Упорството ми ме направи успешен предприемач. Обущарят трябва да ходи с най-хубавите обувки.“ Тя е автор на шест книги със съвети от жени за жени и мотиватор за много жени да намерят пресечната точка на здравето и цялостното благосъстояние.
Последната дискусия беше посветена на 10 години Forbes Women Forum, в които форумът се превърна в стабилна платформа за изява на жените лидери, които правят промени с нежни ръкавици, разбиват стереотипи, създават стойност и използват собствените си суперсили, за да постигат високи цели в полза на обществото. В чест на юбилея поканихме четири изключителни жени предприемачи, които вече са били на нашата сцена, да говорят за успехите и мчетите си. „Преди 10 години бяхме малки, но постепенно усъвършенствахме технологичната част и се разраснахме“, каза д-р Рада Маркова, управител и идеен съосновател на МЦ Първа детска консултативна клиника – София, пред модератора Магдалена Николова, която е бизнес коуч и НЛП треньор на лидери. Сега мечтае да има качествена здравна услуга за децата не само в София, а в цялата страна, и родителите да са спокойни, а децата да се чувстват добре. Преди 10 години Геновева Христова и бизнес партньорката й Анелия Касабова споделят една мечта – тяхната компания Ligna Groupда да се развива като снежна топка, която се върти и нараства в чужбина: „Когато се каже България, да се чувства уважение към страната и това, което се прави тук“. Сега мечтае повече българки да стигат международните форуми и да са успешни.
За 10 години Гергана Турийска направи със своята „Пощенска кутия за приказки“ новата българска литература популярна – в нощни клубове, малки зали – извън библиотеките. Сега мечтае да изведе модела извън пределите на България.
В своята 10-годишна история Forbes Women Forum винаги има специално място за каузи, свързани с благотворителността. Този път на сцената беше една дама, финансист по професия и филантроп по душа – изпълнителният директор на SOS детски селища Валерия Георгиева. Тя заема ръководни позиции в корпоративния свят, но мисията й е да променя социалната среда и да подкрепя деца и семейства. В разговор с музиканта и социален предприемач Вики Терзийска тя изказа съжаление, че все още има много деца в България, които се нуждаят от подкрепа: „Ние се опитваме да отговорим на това, от което има нужда обществото. Продължаваме да помагаме на децата и след като навършат 18 години, да намерят своя път в живота.“
В заключителната сесия литературният преводач Анджела Родел докосна сърцето на публиката с изпълнение на жетварска народна песен от Пазарджишко. Тя разказа за своите житейски и литературни вдъхновения и как една американка печели най-престижните награди за превод на български романи. С превода на романа „Времеубежище“ на Георги Господинов тя спечели международна награда „Букър“ през 2023 г. За пътя към България и на България към сърцето, за умението да създаваш светове с думи и да свързваш хората чрез езика. „Гласът е органът на душата (цитира тя американския поет Хенри Уодсуърт Лонгфелоу). Учиш не само пеене, а и много други душевни уроци по български. През 90-те чух много нови български гласове и реших да помогна тези гласове да се чуят извън България. Искам да кажа огромно благодаря, че споделихте с мен вашата култура.“
Форумът се проведе с генералната подкрепа на ProCredit Bank, с подкрепата на „Филип Морис България“, Porsche, VISA, Domaine Boyar, „ЕОС Матрикс“, Derma-Act, „Системата за агропазарна информация“, Impact Solutions, SEMMA, Висше училище по телекомуникации и пощи, „Академия за емоционална интелигентност“, Soulheath, МUSE Cosmetics и в партньорство с flydubai.