Уникални места за оригинални събития
Таня Бенчева работи с амбицията платформата Native Spaces да превръща събития в незабравими изживявания
Филмовият фестивал в Кан завършва в края на май, палмите са раздадени, но само две седмици след това се провежда и Международният фестивал на креативността, където се раздават златни, сребърни и бронзови лъвове. Това е златно време за Таня Бенчева. Организират се много представяния, а Native Spaces, която тя ръководи, може да предложи най-добрите места за това.
„Цялата световна рекламна индустрия се събира на Cannes Lions, а ние организирахме доста от събитията на големи компании през тази година“, казва Бенчева. Посочва като примери представянията на Google, LinkedIn, Dior и дори организиран от Forbes обяд, за който е наета автентична стара сграда, част от културното наследство на Кан.
Бенчева е основател и изпълнителен директор на Native Consulting, базирана в Ница, Франция. Компанията оперира платформата Native Spaces, която свързва компании или лица, търсещи място за своето събитие, със собствениците на такива обекти. В платформата освен познати ресторанти и зали се предлагат и по-нетрадиционни места като вили, яхти, замъци, обекти на културното наследство и музеи.
Към момента пространствата, които се предлагат на платформата, са над 1000 и се увеличават със средно 100 на месец. „В началото на дейността ни ние търсехме собствениците на подходящи имоти, сега вече имаме трайна следа на пазара и много от тях сами ни намират“, казва Бенчева. Компанията прави и маркетингови кампании, чрез които да подскаже на притежаващите имоти, че могат да се присъединят към платформата. Клиентите по нейните думи са три вида.
Първите са частни клиенти, които искат да организират лично събитие като рожден дни, сватба или кръщене. Вторите – компании, които търсят места за събития за вътрешните екипи – като семинари и тиймбилдинг. Но за нея най-важни от бизнес гледна точка са третият вид – организаторите на маркетинг събития като представяне на нов продукт или представяне на компания пред участници във фестивал или панаир.
Таня Бенчева е от Русе и там завършва езикова гимназия, учи в Англия и САЩ. През 2016 г. тя пристига във Франция със своя съпруг. Преди това е консултант по стратегии в голяма компания в Лондон и продължава същата дейност, но като фрийлансър в Ница. Идва в страната през ноември и още в самото начало ѝ прави впечатление, че там има големи частни и обществени имоти, които са затворени. А на Лазурния бряг дори през зимата температурата е 15 градуса и нищо не пречи имотите да бъдат използвани.
Тогава се ражда идеята да направи собствен бизнес, като свърже собственици и управляващи имоти с тези, които търсят места за събития, но посредством новите технологии и използването на онлайн платформа. Преди да започне бизнеса си, тя има опит с търсенето на обекти за организирането на събития за екипа си във Великобритания, а също и за своята сватба в България. И разбира, че голяма част от събитията се организират на места, които не могат да ги направят уникални и да бъдат запомнени. Организацията е бавна, често договарянето на цените е трудно.
През 2018 г. Таня Бенчева започва работата по създаване на платформата, следващата година е пусната нейната първа версия и са организирани първите събития. След това обаче идва пандемията от ковид и всичко затваря. Таня Бенчева е изправена пред трудното решение дали да продължи, или не.
„Тогава си казах, че ние сме късметлии, защото нямаме големи разходи, а бизнес моделът ни е гъвкав. Трябва да изчакаме пазара да отвори“, казва тя. В началото на 2021 г. идва и първата инвестиция от 200 хил. евро, осигурена от бизнес ангели, 90% от които са българи от всички краища на света. В края на същата година пазарът на събития се отваря, много хора искат да празнуват. Традиционните места не могат да поемат търсенето, а част от компаниите в този бизнес не са издържали в кризата. Това е шанс за Native Spaces, защото предлага алтернативни места и по-различна организация.
В началото на юни 2023 г. компанията затвори кръг на финансиране от близо 2 млн. евро. Половината идват от българските компании за рисково финансиране Vitosha Venture Partners (450 хил. евро) и MFG Invest (250 хил. евро) и бизнес ангели, като всички те придобиват дял от компанията. Другата половина е осигурена от френска банка за развитие, която осигурява заеми за иновации и разширяване при много добри условия. С финансирането компанията ще навлезе на нови пазари, ще усъвършенства платформата и ще увеличи екипа си.
„Досега бяхме представени основно в Южна Франция, но се разрастваме в Париж, Тулуза и други големи градове, а следваща цел са Европа и светът“, уточни Бенчева. Екипът е увеличен до 11 души (част от тях в България), а платформата ще бъде надградена с нови функционалности, възможности за плащане, а също и създаване на мобилна апликация.
Според нея идеята е платформата да бъде в „консиерж“ за събития, като чрез нея да може да се организира всичко – от наем на място и плащане, до организация на кетъринг и всичко друго необходимо. А професионалните инвеститори ще помогнат освен с финансиране, също и с менторство и съвети как да растат и да се наложат на пазара при организиране на събития на уникални места.