От оценка за 47 млрд. долара до фалит – хронологията на WeWork
Титанът за гъвкави работни пространства WeWork подаде молба за фалит след години на загуби и сътресения – рязък спад от пиковата си оценка от 47 милиарда долара през 2019 г., което я прави една от най-ценните стартиращи фирми в САЩ по онова време.
ХРОНОЛОГИЯ
- 2010 Съоснователите Адам Нойман и Мигел Маккелви откриха първия WeWork в квартал Сохо в Ню Йорк, позволявайки на всеки, от работещи на свободна практика до големи фирми, да наема офис пространства и бюра.
- Декември 2014 г. WeWork приключи кръг от финансиране от серия D от 355 милиона долара, което доведе до оценка на компанията от 5 милиарда долара.
- 2016 г. Нойман се срещна с Масайоши Сон, главен изпълнителен директор на SoftBank Group Corp., което в крайна сметка доведе до инвестиция от 3.1 млрд. долара от японската финансова корпорация през 2017 г.
- 2017 WeWork откри своята 200-та локация, добавяйки към глобалната си колекция от коуъркинг пространства Сингапур. Компанията има офиси в Ню Йорк, Сао Пауло, Лондон и Сеул и достигна оценка от 20 милиарда долара, след като набра кръг от Серия G на стойност 760 милиона долара.
- Януари 2019 г. SoftBank ръководи кръга на финансиране от серия H на WeWork, който набра 1 милиард долара, като общата инвестиция на SoftBank в компанията възлиза на 10 милиарда долара, и оцени WeWork на 47 милиарда долара.
- 14 август 2019 г. WeWork публично подаде заявление за IPO, но документите му показаха големи загуби, като загуба от 1.9 милиарда долара при приходи от 1.8 милиарда долара през 2018 г. и загуба от 690 милиона долара при приходи от 1.5 милиарда долара за първата половина на 2019 г..
- 24 септември 2019 г. Нойман се оттегли като главен изпълнителен директор на фона на натиск от страна на членовете на борда на WeWork и инвеститорите върху неговото ръководство – включително обвинения за финансови проблеми, след като компанията забави IPO-то си и намали прогнозната си за пазарна оценка до 10 милиарда долара от 47 милиарда долара.
- 30 септември 2019 г. WeWork подаде искане до федералните регулатори за оттегляне на плановете си за IPO, като съизпълнителните директори Арти Минсън и Себастиан Гънингам, заместници на Нойман, заявиха, че компанията иска да се „фокусира върху нашия основен бизнес, чиито основи остават силни“.
- 18 май 2020 г. Главният изпълнителен директор на SoftBank Сон, който инвестира над 10 милиарда долара в WeWork и увеличи оценката й от 17 милиарда на 47 милиарда долара, каза, че е „глупак“ за инвестициите и оцени WeWork на 2.9 милиарда долара.
- Май 2021 WeWork загуби 2.1 милиарда долара през първото си тримесечие на годината.
- 21 октомври 2021 г. WeWork стана публична с оценка от 9 милиарда долара, след като се сля с компанията за придобиване със специална цел BowX Acquisition Corp., като акциите й поскъпнаха с 13%, въпреки документи, показващи, че компанията губи милиарди долари.
- Август 2022 WeWork заяви, че офисите му са достигнали нива на заетост преди пандемията от 72%, след тежък спад през първата година от пандемията от коронавирус, когато много членове решиха да работят от вкъщи и анулираха договорите си за наем с WeWork.
- 8 август 2023 г. WeWork заяви, че нейните загуби и отрицателни парични потоци дават на компанията съмнение относно способността й да продължи да работи, предупреждавайки за възможен фалит в документите до Комисията за ценни книжа и борси.
- 6 септември 2023 г. WeWork обяви плановете си да предоговори „почти всички“ свои договори за наем, като остави „неподходящи и неефективни локации“ и реинвестира в по-добре представящи се пазари, за да намали оперативните разходи и да продължи да работи „за много години напред“.
- 6 ноември 2023 г. WeWork подаде молба за обявяване в несъстоятелност по глава 11 и акциите й паднаха до 84 цента на акция, което й даде оценка от 44.5 милиона долара.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
WeWork има активи на стойност 15 милиарда долара, но има дълг от 18.6 милиарда долара, според Wall Street Journal. Съобщава се също така, че дължи почти 100 милиона долара „неплатен наем и такси за прекратяване на лизинга“ на компании за недвижими имоти и собственици на имоти, с които е работила. Нойман се оттегли от ръководството на WeWork, след като неуспешното му IPO подаване разкри подробности за потенциални конфликти на интереси, които бившият главен изпълнителен директор на Twitter Дик Костоло каза, че са „толкова невероятни“, включително юридическо лице, контролирано от Нойман, което продава правата върху думата „Ние“ на компания за 6 милиона долара, които в крайна сметка върна. Нойман каза в изявление, че наблюдаването на падането на WeWork, откакто той напусна компанията през 2019 г., „е предизвикателство“, отбелязвайки, че стартъпът за коуъркинг пространство „не успя да се възползва от продукт, който днес е по-актуален от всякога“. Междувременно главният изпълнителен директор Дейвид Толи каза през септември, че компанията се е опитала да излезе от „период на неустойчив хиперрастеж“.
ЗА КАКВО ДА ВНИМАВАТЕ
Декларацията за фалит на WeWork е ограничена до нейните пространства в САЩ и Канада, а компанията има 777 локации в 39 страни. На 6 ноември над 400 от другите му субекти също подадоха молба за банкрут, включително „много индивидуални дъщерни дружества“, които използваше, за да управлява своите пространства в други страни, съобщи Wall Street Journal.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
47 милиарда долара. Това беше пиковата частна оценка на WeWork през януари 2019 г. преди неуспешното IPO.
ОЦЕНКА НА FORBES
Според изчисления на Foirbes богатството на Адам Нойман възлиза на 2.2 милиарда долара. Откакто напусна WeWork, Нойман основа друг стартъп за недвижими имоти, наречен Flow, който получи инвестиция от 350 милиона долара от фирмата за рисков капитал Andreessen Horowitz. Съобщава се, че стартирането включва софтуер за управление на недвижими имоти и има за цел да пусне дигитален портфейл за съхранение на различни валути, включително крипто.