С внимание към всеки детайл
Христо Томов, собственик на „Стройколукс“ и хотелите „Арте“ и „Кашмир“, разказва за високия стандарт и качественото обслужване

Как започна вашата кариера в строителството, какво си спомняте за първия завършен обект? Как успяхте да изградите успешен бизнес от нула?
Точно преди 20 години с двама мои близки приятели и партньори в търговията с инструментална екипировка и изделия за обработка на метали, дърво и пластмаси, с което се занимавах в онзи момент, проектирахме малка сграда в „Овча купел“ в София, с изключително модерна за времето си визия, която определено се харесваше на хората. Тъй като нямахме капитал, единственият начин да я реализираме беше да продадем апартаментите в нея още на зелено, главно на роднини и партньори. Учихме се буквално всеки ден успоредно със самото строителство.
„Житейският“ университет, който всеки ден „посещавах“ на обекта, беше много труден, но оформи дългосрочна визия за моето развитие в бизнеса. Хареса ми и се влюбих в предприемаческата дейност. Да създадеш сграда от нула до реализацията є и доволните клиенти, ми се стори много по-вдъхновяващо от търговската дейност. Буквално подарих бизнесите с търговия, които тогава развивах, на мои партньори и служители и се концентрирах в новото си амплоа. На база на натрупания вече малък опит получих подкрепа от двама определящи за бъдещето ми хора – баща ми и роднина на съпругата ми, като закупихме парцел в град Пловдив, на който реализирахме първия в града комплекс от затворен тип. От него не спечелих много, но имах една страхотна реална визитка, с която да се гордея и да показвам на потенциални клиенти как би изглеждал следващият ми проект.
След това се заредиха редица все по-успешни и по-големи по мащаб проекти в София, Пловдив и по Черноморието, което превърна моята компания „Стройколукс“ в най-големия инвеститор на жилищния пазар за 2021 г. Призът е присъден не от жури, а на база чиста статистика на реализираните квадратни метри строителство. А именно 2% от общото ново жилищно строителство в България и около 10% от това в град Пловдив са построени от мен.
Строителното предприемачество е специфична дейност, практикува се от много хора, но резултатите, които постигат, са много различни. Какво е най-важно, за да сте сред най-добрите в бранша, как успявате да сте все на върха през годините?
Според мен ключът за успеха е в комбинацията от създаване на сгради с идентичност, вкус, модерна визия и функционалност на жилищата. Всяка моя сграда/комплекс има име, символика, характерна фасада, цветове, материали и т.н.
На какво държите най-много при изграждането на модерен комплекс? Кои са стандартите, които стриктно спазвате?
Стандартите, които сам съм си наложил, са по отношение на функционалността – правилни форми на жилищата, без овали, прави ъгли в стаите, което ги прави лесни за обзавеждане и комфортни за ползване. Сам съм си поставил минимални размери на помещенията – дневна, спалня, баня, под които не правя компромис, за да не създам дългосрочен дискомфорт на ползвателя.
Устойчивото строителство е ваша запазена марка. Сградите, които строите, стават все по-умни, енергийно ефективни, с нисък въглероден отпечатък. Защо го правите? Как го оценяват бъдещите обитатели?
Действително това е нещото, на което най-много държа и влагам в проектите си. Дефинирам устойчивостта с четири фактора. 1. Сградата да е в устойчива среда, т.е. около нея да има инфраструктура – пътища, паркинги, училища, търговски центрове и т.н. 2. Устойчива функционалност на сградата – това, за което говорихме, добри разпределения, добре оразмерени стаи, осветеност и т.н. 3. Физическа устойчивост на сградата, което означава след 10, 20, 50 години тя да продължава да бъде в добро състояние. Това се постига с подбор на качествени материали и технологии. 4. Достъпност – хората да могат да си позволят да закупят жилище в тази сграда.
Спомняте ли си как решихте да преминете от строителния бизнес към хотелиерството, какво ви вдъхнови?
Бих нарекъл преминаването неусетно, по принуда. През 2008–2009 година дойде кризата и ме завари със започнати и недостроени сгради с ваканционни апартаменти по Южното Черноморие и Велинград, които до онзи момент продавах успешно на руснаци и българи. След трайния спад на този сегмент се принудих постепенно в периода 2010–2015 г. да превърна тези сгради в хотели.
Комплименти за вашите хотели „Арте“ и „Кашмир“, направени са с много стил, луксозни са. Каква роля играе дизайнът във вашия успех? Как поддържате високия стандарт в посрещането, настаняването и обслужването?
Концепцията на „Арте“ е изкуството, в най-широкия му аспект. Именно с него са съобразени и дизайнът, и всичко останало. Изкуството е навсякъде в този хотел. Като небрежно оставени стативи с картини, разнообразие от провокативни пъстри цветове, като в ателие на художник, грамофонни плочи, библиотечки с книги и т.н. И всичко това е в съчетание с природата. Всички обшивки и мебели в хотела са изработени от естествен фурнир бреза. Именно брезата със своята светла дървесина дава своя принос едновременно за модерно усещане и омекотяване на провокативната цветова палитра.
„Арте“ е единственият хотел в България и на Балканите, награждаван 6 поредни години с двете най-престижни награди: „СПА хотел на България“ от БХРА (Bulgarian Hotel and Restaurant Association) и „СПА хотел на България и Балканите“ от Balkan Awards от 2017 до 2022 година.
Концепцията на хотел „Кашмир“, както името му показва, ни закарва в една далечна хималайска област с изключително бедни и сурови условия за живот, но дала на света – посредством обитаващите там кашмирени кози и добиваната от тях вълна – кашмирения плат. Кашмирът е символ на топлина, мекота, нежност, лукс и класа. Влизайки в хотел „Кашмир“, влизаш в една приказка. Потапяш се в тамошната атмосфера с много дърво, камък, вълна, антични предмети от битието на високопланинските хора. Но всичко това е поднесено с много съвременно и екзотично звучене.
А ключовата провокация е в множеството картини из хотела, на които са изобразени глави на различни животни с човешки тела, облечени във винтидж дрехи. Това е ексцентрична препратка към по-дълбок размисъл за това, колко сме били свързани хората с природата и животните преди време и колко сме отдалечени сега.
Интересна подробност за хотел „Кашмир“ е, че той е единственият по рода си в България, предназначен за възрастни (над 14 години). Самото местоположение на хотела, природните му дадености ни насочиха да мислим за мир, спокойствие, релакс, хармония и време за самите нас. Това не е просто възрастова бариера, а възможност пред гостите ни за нови изживявания, възможност за грижа, насочена към самите нас и любимия човек.
Какво искате от екипа, който е на предна линия, в непрекъснат контакт с клиентите? Какво им казвате и защо са толкова добри?
Екипът ми в строително-предприемаческия бизнес е с мен от много години, почти от началото, заедно сме израснали. Бяхме по на 25-30 години и с общи усилия изградихме всички тези мащабни проекти, но не по-малко важно е, че изградихме себе си – характер, увереност, коректност и лоялност един към друг.
В хотелиерството също съм имал късмета във времето да изградим добър мениджърски екип, който буквално изучи занаята в движение. Нямам нито един кадър, който да е заемал висок пост в друга компания. Всички ние се изградихме заедно с проектите. Често им казвам, че когато създадеш високо ниво, високо качество, висока класа, то това е повече задължение и отговорност, отколкото привилегия. Задължение за безкомпромисност и всекидневно доказване на високата заявка, която си дал пред клиентите, гостите и обществото.
Какви са най-важните уроци, които сте научили през годините от вашия житейски опит?
Бизнесът не е изолирано занимание, игра за печелене на пари. Той трябва да кореспондира с житието, битието, семейството, обществена позиция и т.н. Не бива човек да подчинява всичко на бизнеса си, да прави компромиси в негова полза. Обратно – трябва да си изгради и подреди живота, базиран на ясни принципи за чест, достойнство и правота. На това уча, като горд баща, четирите си деца. Със съпругата ми Мария сме заедно от ученическите години и си направихме от нулата нашата житейска къщичка – уютна, подредена, чиста, красива. После това се пренесе с лекота в интериорите на хотелите ни и в естетиката на всички сгради.
Какво бихте посъветвали млади предприемачи, които искат да следват вашия път, започвайки от нулата, как да постигнат успех в строителството и хотелиерството?
Бих се обърнал към тях с един стих на американската поетеса Емили Дикинсън:
„Да се направи прерия, е нужна
пчела и детелина,
пчела и детелина
и една мечта голяма.
Дори мечтата само стига,
ако пчели и детелини няма.“
Дори когато младият предприемач няма всички необходими материални, финансови и конюнктурни предпоставки, но има добра идея, мечтание, вдъхновение и упоритост, то те ще го доведат до успех.