Успех отвъд числата
Никола Петрески, главен финансов директор на Yettel България, разказва в какво се измерва успехът на една организация извън цифрите
Г-н Петрески, каква е ролята на финансовия директор днес?
През последните 10 години функцията на финансовия директор става все по-стратегическа и важна за управлението на бизнеса. В днешния бързо променящ се свят човекът, който стои зад финансовото планиране, трябва да има поглед върху дългосрочното развитие на компанията и да умее да преценява мащаба на промяната, към която организацията трябва да се адаптира успешно. Говоря не само за макроикономическите показатели, но и за дигитализацията, изкуствения интелект и всички други технологични въведения, които трансформират настоящето и правят прогнозирането на бъдещето все по-трудно.
Кои са най-големите предизвикателства, с които се сблъсквате при управлението на финансовата стратегия на Yettel?
Нашата роля е да бъдем компас за посоката, в която компанията да се движи. И затова винаги гледаме отвъд числата и моментните резултати. Това е може би най-голямото предизвикателство – да създаваме релевантни финансови сценарии спрямо непрекъснато променящите се фактори, свързани с конкуренцията, пазара, регулациите и състоянието на местната икономика. Но и едновременно вълнуваща част от работата ни, защото предполага глобален поглед и проактивен подход.
Моят стремеж в Yettel винаги е бил да използвам пълноценно времето си и да фокусирам вниманието си върху ключовите въпроси и приоритети за компанията, вместо да се ограничавам само до пряко свързаните с финанси теми. Считам, че това до голяма степен предопределя успешното финансово управление и е разликата между това да вършиш всичко, което е по процедурите и задълженията ти, и това да отидеш една стъпка по-далеч и да търсиш идеи за промяна.
Каква е добавената стойност на дигиталната трансформация и може ли тя да се използва като двигател за растеж?
Дигиталната трансформация неизменно е пътят, по който ще се развиват бизнесите, хората и обществото като цяло, но тя не трябва да бъде самоцел, а по-скоро инструмент. Винаги трябва да подхождаме умно към този процес и да търсим стойността, която носим на хората. В Yettel това е качественото дигитално преживяване. Нашият подход, който до голяма степен отговаря и на собствените ми убеждения, е, че ние трябва да разбираме как потребителите живеят в този дигитален свят и да отговаряме на техните съвременни нужди.
Ако не успеем да постигнем това, значи усилията ни са били напразни. Но този път невинаги е лесен. Пътят на дигитализацията не е ясно очертан и винаги съществува риск да поемем в грешна посока. От това в кои процеси да инвестираме, колко време и ресурс да отделим и най-важното – какви резултати очакваме за потребителите ни и как ще ги измерим. Тук ролята на финансовата стратегия е също важна, защото тя ни помага да вземем правилните решения – както за компанията, така и за клиентите ни.
В какво се измерва успехът на една организация извън цифрите?
По-добрите числа невинаги са признак за успеха на една компания. От финансова гледна точка цифрите в отчетите показват развитието на компанията и какви са нейните постижения спрямо заложените цели. Те обаче не са единственият измерител дали тя е успешна, или не. За мен успехът е измерим в това доколко и как компанията е способна да се справи в настоящата среда – без значение дали тя е динамична, или статична. Тук визирам средата като съвкупност от индустрията, пазара, на който оперира, състоянието на глобалната и местната икономика и технологиите. Това трудно може да бъде забелязано само в числата. Ако аз трябва да определя успеха на една компания, бих оценил възможностите є да се справя с постоянните промени и начина, по който се възползва от тях, за да расте и да бъде по-конкурентна на пазара.
Каква е Вашата философия при изграждането и управлението на Вашия екип?
В работата с моя екип, както и с всички колеги от компанията винаги се опитвам да провокирам критично мислене и любопитство. Според мен тези две качества са нужни на всеки човек, не само на служителите и мениджърите, за да бъде по-отворен към света и да търси сам решения в различните ситуации. Ако те станат част от нашето ДНК, заедно с ценностите, които имаме като компания, можем да бъдем още по-ефективни в работата си.
Категорично избягвам микромениджмънта и съм на мнение, че хората трябва да имат свободата сами да приоритизират работата си, носейки, разбира се, и отговорността, свързана с това. Този подход е много по-мотивиращ за тях, отколкото всеки ден някой да им казва: „Трябва да направиш това и онова“. Дава им повече увереност да предприемат действия в ключови моменти и прави разговорите с основните заинтересовани страни много по-продуктивни.
Какви качества трябва да притежава успешният лидер днес?
Вярвам, че успешният лидер днес трябва да бъде на първо място любопитен и отворен към света. Важно е да развива хората около себе си и да бъде гъвкав спрямо динамиката на средата.
Защо избрахте финансите като сфера за реализация?
Изборът ми беше повлиян до голяма степен от първата ми по-сериозна работа, след като завърших. Но със същата вероятност можех да се озова в маркетинга, продажбите или човешките ресурси. Мога да кажа, че постиженията ми не произлизат от конкретна професия или сфера. Те са в резултат на опитите ми да разбера как с ежедневната си работа и усилия мога да създам добавена стойност както за организацията, така и за себе си. По-важният въпрос за мен е защо останах във финансовия сектор. Както вече споменах, оценявам високо любопитството като качество, защото то ни подтиква да бъдем отворени към другите и да не спираме да търсим отговори.
Именно затова продължавам да се занимавам с финанси толкова години – те дават поле да бъдеш любознателен и старателен. И те „сближават“ с другите отдели на компанията. Без значение в коя сфера си, ако искаш да си ефективен, трябва да си наясно с работата на другите екипи толкова добре, колкото и с твоята. Да вземем например маркетинг отдела. Няма как да създаваш добри маркетингови стратегии, ако нямаш финансови познания, които да ти помагат при планирането.
Ако трябва сега да започна от нулата и пред мен стои изборът за кариерна посока, едно нещо не бих променил със сигурност и това е да бъда любопитен. Имал съм различни интереси през годините и благодарение на това съм се стараел винаги да открия какво стои отвъд видимото. Телекомуникационната индустрия, от друга страна, беше предопределена още от ранните ми детски години, както се шегуваме с родителите ми. На моя стара снимка, когато съм на 2 години, се вижда как съм облечен с панталон, на който са изобразени телефони, и това предначерта съдбата ми днес. Като оставим шегата настрана, секторът със своята динамика и бурно развитие отговори най-добре на скоростта, която търся, и ме държи винаги зает.
Кой е най-важният урок, който искате да предадете на следващото поколение?
Аз виждам живота като един дълъг маратон, за който ти е нужна сериозна мотивация. Най-голямата мотивация според мен идва от целта, която си поставяме. Затова бих посъветвал младите винаги да търсят своето призвание и да си поставят смислени цели, без значение дали ще е една голяма, или няколко малки. Да се водят от тях във всичко, което правят, и да се събуждат всеки ден, мислейки си какво им е нужно, за да ги постигнат. Така ще могат да поддържат мотивацията си винаги силна и ясна и да се водят от стремежа си към това, което искат да постигнат.
Коя е Вашата лична кауза извън работата?
Имам няколко лични каузи, но само в една виждам, че мога да допринеса най-много в момента и това е моето семейство. Тук ще е най-големият ми фокус през следващите няколко години – да отгледам и възпитам децата си отговорно и да ги подготвя, доколкото мога, за това, което им предстои. Те са и най-голямата ми мотивация с работата си и усилията ми извън нея да давам своя принос за по-доброто им бъдеще.