Франция иска да добави правото на аборт в конституцията си
Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви наскоро, че иска да запише абортите в конституцията на страната си. Ако ревизията бъде приета, Франция ще бъде първата държава, която ще определи достъпа до аборт като конституционно право.
Макрон добави, че иска промяната да влезе в сила в края на годината. „През 2024 г. правото на жените да избират опцията за аборт ще стане необратимо“, написа той в социалните мрежи. Тази седмица той предприе първите правни стъпки това да се случи, като внесе проект за изменение в Държавния съвет – най-висшия административен орган на Франция и „последния арбитър по дела, свързани с изпълнителната власт“.
Абортът вече е законен във Франция – декриминализиран е през 1975 г. – и според последните проучвания достъпът до аборт остава изключително популярен – над 80% от анкетираните го подкрепят. Стъпката за превръщането му в конституционно право е най-новият сигнал на страната за желанието ѝ да затвърди позицията си на държава, която подкрепя достъпа до аборт, в момент, когато държави като САЩ го ограничават.
През февруари 2022 г. парламентът на Франция гласува за разширяване на законовия прозорец за достъп до аборт от 12-ата до 14-ата седмица на бременността. Когато през юни 2022 г. Върховният съд на САЩ реши да отмени решението по делото „Роу срещу Уейд“, Макрон беше един от първите световни лидери, които се произнесоха, наричайки аборта „основно право за всички жени“.
Все пак пътят към конституционна ревизия във Франция не е лесен, тъй като се изисква или гласуване на публичен референдум, или одобрение от три пети от двете камари на парламента – Националното събрание и Сената. Макрон избира втория, по-бърз път.
Внасяйки законопроект от името на правителството, и заобикаляйки необходимостта законодателството да бъде инициирано от самите законодатели, Макрон ще може да свика специален конгрес за гласуване във Версай.
Ако Макрон получи одобрението на три пети от гласовете, член 34 от Конституцията на Франция ще бъде променен, за да се включи текст, който гласи, че „законът определя условията, при които се упражнява гарантираната на жената свобода да прибегне до аборт“. Според докладите, избора на думите в проекта са били обмислени внимателно, като „свободата на жените“ е била предпочетена пред „правото на жените“, за да се приеме от по-консервативния Сенат.
Въпреки това приемането на преразглеждането изглежда вероятно, а френският министър по въпросите на равенството между половете, различията и равните възможности Беранжер Куяр вече е започнал да празнува. Той нарича постигнатия досега напредък „победа за всички жени и силен знак, изпратен на други страни по света, където нашите права губят позиции“.
Макар че Франция вероятно ще бъде първата страна, която ще адаптира собствената си конституция в полза на това да сигнализира за подкрепа за достъпа до аборти, тя със сигурност не е единствената, която предприема стъпки към по-либерални закони в тази посока.
По данни на Центъра за репродуктивни права 60% от жените в репродуктивна възраст днес, които са милиард, живеят там, където абортът е широко разрешен. През юли 2022 г. Европейският парламент прие решение, с която обяви правото на аборт за основно право. В Латинска Америка активното движение на „Green Wave“ разширява достъпа в Мексико, Колумбия и Аржентина.
Само четири държави са ограничили достъпа до аборти през последното десетилетие: Ел Салвадор, Никарагуа, Полша и Съединените щати.
Ерин Спенсър Сайрам, старши сътрудник